Ngjarjet më të rëndësishme të 2017 në Komunitet Kripto

Ngjarjet më të rëndësishme të 2017 në Komunitet Kripto

Rritja e mprehtë Bitcoin s, ICO bum, games kripto, dhe Bitcoin s ardhmes tregtare bëri të gjithë të gërmoj nëpër libra në cryptocurrency dhe blockchain. Ne duam të të treguar të gjithë të cilët humbur apo nuk është thjesht kundër kujtuar ngjarjet kryesore të 2017 në botë kripto.

Bjellorusi legalizuar cryptocurrencies. Papritmas të gjithë, Bjellorusia u bashkua me listën e vendeve që vendosi të mos ndalojnë, por për të rregulluar cryptocurrencies. dekreti “Lidhur me zhvillimin e ekonomisë dixhitale” u nënshkrua në dhjetor 22. Përveç cryptocurrencies, Udhëheqja Bjellorusi legalizuar Blockchain, minierash, dhe shkëmbimet kripto.

Bitcoin Cash rritur me 316%. në dhjetor 19, Coinbase njoftoi se konsumatorët do të jetë në gjendje për të blerë, shes, dërgoj, dhe për të marrë Bitcoin Cash. Në minutat e para, Çmimi monedhë arriti $9,500 në degë e Coinbase e platformës-GDAX Exchange-dhe tejkaluar indikatorët e Coinmarketcap duke 316%. Përdoruesit dyshuar shkëmbimin e tregtare brenda dhe mashtrimit. Sipas Coinmarketcap, tani kushton Bitcoin Cash $2,448.

CME nisur Bitcoin s ardhmes tregtare. në dhjetor 18, Chicago Mercantile Exchange (CME Group) filloi Bitcoin s ardhmes tregtare. Gjatë ankandeve të para, 642 futures kontratë janë shitur në shkëmbim, derisa 637 prej tyre kishte një datë të skadimit të janarit 2018.

Bitcoin arritur të shënojë e $19,700. në dhjetor 17, Bitcoin përditësuar maksimumin historik, duke arritur në $19,700 nivel. Ekspertët kishin parashikuar monedhë në rritje për $40,000, por pesë ditë më vonë ajo ra në $14,000, e cila zhgënjyer investitorët aq shumë. Sipas Coinmarketcap, tani kushton Bitcoin $15,041.

CBOE nisur Bitcoin s ardhmes tregtare. në dhjetor 10, Chicago Options Exchange Board (CBOE) filloi Bitcoin s ardhmes tregtare dhe arriti konkurrent saj, CME. Gjatë nisjes së Bitcoin s tregtare ardhmes, Bitcoin rritur me më shumë se $1,000 në një çështje të minuta. Pak kohë më pas, korrigjimin çmimi i cryptocurrency parë e ndjekur.

vetëtimë 1.0 Protokolli u testuar në rrjet Bitcoin. Transaksioni i parë Lightning me përdorimin e Bitcoin është mbajtur në dhjetor 7. Ajo ishte blerja e një kafe virtuale në një dyqan kafeje Starblocks. Përshkrimi i hollësishëm protokoll ishte postuar në blog për Medium. Siç vuri në dukje zhvilluesit, ajo ishte një hap i rëndësishëm në punën e standardizimit, i cili kishte filluar në Milano një vit më parë. Grupi i tre ekipe, përbërë nga ACINQ, Blockstream, dhe Rrufeja Labs, zhvilluar specifikimet e rrjetit Rrufeja.

përdoruesit e kaluar $5 milion në CryptoKitties. Në fund të nëntorit, loja CryptoKitties u bë shumë popullor. Ne loje, krijuar nga zhvilluesit kanadez në Axiom Zen, ti mund te blesh, shes, dhe të rritet kitties virtuale në platformën Ethereum. Lojtaret e lojës janë pasardhës dhe shitjen kitties të reja për të fituar ethers.

Bitcoin u rrit në $10,000. në nëntor 28, kostoja Bitcoin $10,000. Një lajm që CME do të nisë Bitcoin s ardhmes tregtare në dhjetor të ndikuar në çmimin më të ndjeshëm. përveç, Investitorët kinezë u bë në të njëjtën kohë i interesuar në Bitcoin.

Hakerët vodhi $30.95 milionë nga portofolin litar. në nëntor 19, si rezultat i një sulmi hacker, 30,950,010 Ushdt ($30.95 milion) janë vjedhur nga Thesari litar portofolin. Përdoruesit akuzoi zhvilluesit e mashtrimit dhe madje sugjeroi bojkotuar kompaninë.

SegWit2x Hard pirun u anulua. në nëntor 8, parashikuar SegWit2x hard pirun u anulua. Zhvilluesit shpjegoi se ata nuk kishin arritur për të arritur një konsensus për rritjen e madhësisë bllok. në dhjetor 28, pirun vështirë ishte nisur përfundimisht.

Coinbase kishte për të siguruar përdoruesit’ të dhëna të Shërbimit të Ardhurave të Brendshme të SHBA (IRS). Shkëmbimi ishte urdhëruar për të siguruar përdoruesit’ të dhënat për herë të dytë, duke përfshirë emrat, datat e lindjes, Adresat, dhe informacion në lidhje me veprimtarinë e ata përdorues që blenë, i shitur, transferuar ose ka marrë bitcoins më të madhe se $20,000 gjatë periudhës prej 2013 në 2015.

Investitorët akuzoi projektit Tezos e mashtrimit. Pasi Andrew Baker mësuar në lidhje me mosmarrëveshjet e brendshme në mes të menaxherëve të projektit të Tezos, ai udhëhoqi një grup investitorësh, i cili ngriti një padi klasë-veprimit kundër kompanisë dhe disa organizata të ngjashme.

China shembur treg cryptocurrency. Në fillim të shtatorit, Autoritetet kineze ndaluar ICO, mbyllur shkëmbimet crypto, dhe kërkoi ICOS të kthehen paratë për investitorët e tyre. Lajmi shkaktoi rënien e çmimeve të të gjitha cryptocurrencies të mëdha nga 8-15%. Brenda pak ditësh, megjithatë, tregu shëruar.

pirun vështirë Bitcoin s, Bitcoin{}para, ndodhur. pirun Hard u zhvillua në gusht 1. Si rezultat, blockchain Bitcoin ishte e ndarë në dy zinxhirë dhe një aset të ri dixhital, Bitcoin Cash, shfaq. Tani ajo tregton nën Tiker VNV ose BCH.

Exchange BTC-e shkoi jashtë linje. Ne korrik 25, shkëmbimi më i madh i BTC-e ndaluar të punës. Ne korrik 31, btc-e.com përdorues raportuar në bitcointalk forum se agjentët e FBI kishin shtënë në dorë të gjitha pajisjet BTC-e në qendër të dhënave. Ne korrik 28, domain u bllokua.

Eter menjëherë ra në $0.1. në qershor 22, dikur një nga tregtarët postuar një kërkesë për të shitur disa milion dollarë vlerë e eter, monedha digjitale papritmas ra në $0.1 në shkëmbim GDAX.

Charlie Lee u largua Coinbase. në qershor 11, Drejtor i Inxhinierisë në Coinbase, Charlie Lee, dha dorëheqjen nga posti i tij për t'u përqëndruar në zhvillimin Litecoin. Që atëherë, Litecoin është bërë një nga monedhat më të njohura. Sipas Coinmarketcap, tani kushton Litecoin $236.

Vitalik Buterin u takua me Vladimir Putin. Si pjesë e St. Petersburg Forumi Ekonomik mbajtur më qershor 4, Presidenti Vladimir Putin ka zhvilluar një takim të shkurtër me themeluesit e Ethereum Vitalik Buterin. Ata folën për mundësinë e përdorimit të teknologjisë blockchain në Rusi. Presidenti mbështeti idenë e krijimit të kontakteve afariste me partnerët e mundshëm rus.

Tim Draper për herë të parë mori pjesë në një ICO. Miliarderi dhe investitori i njohur sipërmarrje, Tim Draper, mori pjesë në projektin e ICO, Tezos, e cila është konsideruar të jetë një alternativë për Ethereum. Duke bërë kështu, Draper kërkuar për të udhëhequr me shembull dhe inkurajoi investitorët e tjerë për të mbështetur argumentet që mund të ndryshojë botën.

eter tejkaluar $100. në maj 5, eter, cryptocurrency dytë nga kapitalizimin, për herë të parë në historinë e arritur të shënojë e $100. Sipas Coinmarketcap, Shpenzimet tani eter $951.

ditar i parë shkencor Blockchain u shfaq në Shtetet e Bashkuara. në prill 14, revista Ledger krijuar nga një profesor në Universitetin e Pitsburgut, Chris Wilmer, është themeluar në Shtetet e Bashkuara. Numri i parë i Ledger u lirua në mars të vitit 2017. Kolonat qendrore ishin ekonomi, financë, ligj, Matematikë, cryptocurrencies, dhe Blockchain.

Japoni lejuar paguar me cryptocurrency. Ligji që bëri cryptocurrencies një monedhë ligjore hyri në fuqi në prill të 1. Kjo risi thjeshtuar transaksionet jo vetëm midis individëve por edhe midis personave juridikë. Bankat kishte një shans për të filluar sistemeve të reja të vendbanimeve dhe blerjen e ndërmarrjeve IT.

Bitcoin arritur $1,168 në Bitstamp Exchange. më shkurt 23, Bitcoin kaloi përsëri moment historik psikologjike të $1,000. Kjo normë ishte i ndotur në shkëmbim Bitstamp.

Ngjarjet më të rëndësishme të 2017 në Komunitet Kripto