Jo të gjithë minatorët do të mbijetojë reduktimin e kostos Bitcoin

Sa duhet të Bitcoin koston në mënyrë që të minierave përsëri bëhet fitimprurës?

A 70% rënie në çmimin e Bitcoin nga mesi i dhjetorit praktikisht reduktuar rentabilitetin e minierave. Me nivelin e sotëm të çmimeve, bie në një minimum prej $ 6,048, vetëm minatorët më të mëdha mund të qëndrojnë në det. Por analiza e Bloomberg tregon se edhe në mesin e lojtarëve të mëdha jo të gjithë mund të mbijetojnë.

sot, 67% e minierave-energjisë është i koncentruar në duart e katër pishina: BTC.com, AntPool, SlushPool dhe BTC.top. Por analisti Bloomberg Tim Kulpan pohon: “Nëse ju nuk janë kompani që menaxhon instalimet shpejtë minierave të blera me çmime me shumicë, atëherë ka shumë të ngjarë që ju jeni të humbjes së parave.” Rritja dhjetorit është rritur në tregun e minierave nga 40%, e cila çoi në një çekuilibër të sistemit: sipas Blockchain.info, ishte 51% më shumë për nxjerrjen bllok.

mbijetojnë reduktimin e kostos Bitcoin

Ka rritur edhe kompleksitetin e llogaritjeve dhe sasinë e energjisë së konsumuar. Nëse Bitcoin ndaluar në një 50-ditore lëviz mesatare prej $ 13,200, pastaj me kompleksitetin aktual dhe numri i hashes, minator mesatare me pajisje të mirë do të marrin $ 80 në javë (por më të vjetër pajisjet, më të ulët fitimi). megjithatë, edhe instalimet më të avancuara Bitcoin-minerare nuk mbrojtur kundër rrezikut të fondeve të humbur, kur çmimi bie ndjeshëm, dhe minator qëndron në rrjet: minatorët pësojnë humbje Duke filluar në një pikë të çmimeve të $ 6,800.

Në qoftë se çmimi nuk rritet, atëherë minator mesatare do të humbasin $ 3 në javë. pishina minierave, si AntPool, mund të mbetet në territorin e pozitive, por fitimi i tyre do të jetë 90% më e ulët se me një lëvizje 50-ditore mesatare prej $ 13,200.

Tim Kulpan modeluar vetëm, sipas mendimit të tij, situatë, në të cilën minierave do të bëhet përsëri fitimprurës: rritja e Bitcoin me lirimin e detyrueshëm të një pjese të minatorëve nga loja në mënyrë që të zvogëlojë konkurrencën. Analisti është i sigurt që pjesëmarrësit të gjithë e sotme nuk do të jetë në gjendje për të shmangur humbjet: ose dikush do të të lirë “anija minierave” nga pesha e saj, ose të gjithë do të mbytem.

Cloud Minierave

Nëse ju jeni një person private dhe duan të minierave Bitcoin dhe të tjerët cryptocurrency, është më mirë për të bërë atë përmes Cloud Minierave, paguajnë para për të specialistëve dhe të gëzojnë përfitimet që kompanitë e mëdha të. Këtu janë top 3 kompanitë për cloud Minierave: Hashflare, IQMining ose Zanafilla Minierave


autor: Richard Abermann


Perspektivat e Minierave në 2018

 

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *