kripto News 07.11.2018

Salesforce fiton patentën për të ndaluar spam me blockchain

Gjiganti Software Salesforce ka fituar një patentë amerikane përshkruan se si një platformë Blockchain me bazë mund të përdoret për të parandaluar spam ose email të tjera të padëshiruara nga rëndojnë popujve inboxes. Platforma e propozuar do të përdorin një sistem të përputhen për të përcaktuar nëse një email duke u dërguar është legjitim apo jo, të cilën ajo synon si të qenit në gjendje për të shmangur false positives aktuale filtra spam përvojë.

Patentë shpjegon: “Sistemi gjithashtu mund të më mirë të identifikojë legjitime (dëshironte) mesazhet dhe të dalluar ata nga ilegjitime (i dhënë) mesazhet. përdoret siç duhet, pandryshueshmërisë dhe natyra e shpërndarë e blockchain mund të bëjë të pamundur për të modifikuar informacionin pasi ajo ka qenë e angazhuar në blockchain.”


Hakerat shkelje web analytics faqe për të synuar shkëmbimin crypto

shkëmbimin cryptocurrency Gate.io ishte objektiv i hakerëve të cilët kompromentuar një përdorur gjerësisht platformë web analytics këtë javë. Firma e sigurisë ESET tha aktorë të këqija komprometuar një popullor, Bazuar në Irlanda web analytics faqe StatCounter, në një përpjekje për të vjedhur Bitcoin nga konsumatorët shkëmbimeve. StatCounter është përdorur nga më shumë se dy milion faqet e internetit, sipas shifrave të veta, dhe ajo ofron statistika mbi miliarda web godet çdo ditë.

“Është e vështirë për të parë se sa bitcoins janë transferuar në sulmuesit” Hulumtuesit thonë se Eset. Pasi u njoftuar nga Eset në lidhje me shkeljen, Gate.io njoftoi të mërkurën se “hiqet menjëherë” shërbimi StatCounter nga faqja e saj, dhe theksoi se përdoruesit fondet janë “të sigurt.” dhënat CoinMarketCap tregon se Gate.io është 38-shkëmbimi më i madh i crypto globalisht nga vëllimit të tregtimit të rregulluar.


Kandidatët Kripto miqësore zgjedhur si Guvernatorëve të Kalifornisë dhe Kolorado

Hapësira crypto ka shënuar dy fitore të mëdha në këto zgjedhje afatmesëm si dy kandidatët kripto miqësore bëhen guvernatorët e Kalifornisë dhe Kolorado. Gavin Newsom (D) fitoi 59% të votave & mundi John Cox (R) për t'u bërë guvernator Kalifornisë. Ai ka mbështetjen e binjakët Winklevoss, të cilët dhuruan kolektivisht $116,800 të fushatës deri Newsom ndaj dhjetor 2017.

Jared Polis ka marrë përsipër Kolorado, fituese nga 51.6% kundër Republikane Walker Stapleton i cili arriti vetëm 45%. Polis ka qenë një mbështetës i madh i kësaj hapësire që prej të paktën 2014. faqen e tij në fushatë ka një seksion të tërë mbi blockchain, ku thotë ai: "Qëllimi im është që të krijojë Kolorado si një qendër kombëtare për risi blockchain në biznes dhe qeveri. "Të dy Guvernatorët pranojë donacione Bitcoin.


kripto News 07.11.2018


 

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *