Një sulm i armatosur është kryer në Kripto Exchange kanadez

Një sulm i armatosur mbi Kripto Exchange kanadez

Të martën, janar 23, 2018, rreth 11 jam, tre grabitës të armatosur kanë hyrë në zyrën Canadian Bitcoins në Otavë dhe sulmuan katër anëtarë të shkëmbimit. Duke pasur të lidhur ato dhe duke kërcënuar me një pistoletë, kriminelët kërkuar për të transferuar fondet e shkëmbimit të tyre. Punonjësi i pestë, që mbetën pa u vënë re, quajtur policia, dhe hajdutët ikën me asgjë.

Një nga të dyshuarit, një banor 19-vjeçar i Otavës, u ndalua. Ai u akuzua për vjedhje me përdorimin e armëve të zjarrit dhe mbajtjes me forcë. Policia Ottawa janë në kërkim për dy pjesëmarrës më shumë në krim.

Canadian Kripto Exchange një sulm i armatosur

Edicioni kanadez i CBC News raportet se hajdutët kërkuar të holla në këmbim kripto.

Ky nuk është sulmi i parë mbi mbajtësit e cryptocurrency. Ne nentor, një banor i Nju Xhersit, Louis Metz, sulmuan pronarin e transmetimit. Duke kërcënuar me armë, Hoqi telefonit dhe private çelësat celular të viktimës, të cilën ai përdori për të hyrë në portofolin dixhitale. Si rezultat, ai vodhi një $ 1.8 milion monedhës kripto. Kryesi përballet me deri në 25 vjet burg.


autor: Sara Bauer


Është Bitcoin një projekt i Inteligjencës së SHBA ?