Blockchain News 31 janar 2018

Japanese mesazheve gjigant Line për të nisur një shkëmbim cryptocurrency

Shërbimi më i madh i mesazheve të Japonisë njoftoi sot – planet e saj për të filluar dhe operuar një shkëmbim cryptocurrency, të jenë të aktivizuara në kuadër të zbatimit të saj chat që është i kudogjendur në mesin e saj 200 milion përdorues aktiv mujore në mbarë botën.

Aplikacioni me bazë në Tokio chat konfirmoi se ka paraqitur një kërkesë me Agjencinë e Shërbimeve Financiare (FSA) - rregullatori financiar i Japonisë - për të regjistruar dhe për të nisur një shkëmbim cryptocurrency. Kërkesa është aktualisht në shqyrtim.

Iniciativa Gjigandi mesazheve për të ofruar tregtare cryptocurrency vjen së bashku me nisjen e një kompanie të re të quajtur Line Financial, e cila gjithashtu do të gërmoj nëpër libra në ofrimin e shërbimeve financiare për përdoruesit.

Line Financial poshtë linjës tashmë popullor lëvizshme transferimit të parave dhe të shërbimit të pagesës Line Pay, një shërbim aktivizuar brenda app Line-së mesazheve. Në 2017, Line paguajnë në krye 40 milion përdorues të regjistruar globalisht me vëllimit të transaksioneve vjetor tejkalon miliardë ¥ 450 ($4.1 miliardë).


Bitcoin shkëmbim Huobi do të hapë zyrën e SHBA

Me bazë në Kinë Huobi, më parë një prej shkëmbimeve më të mëdha cryptocurrency të vendit, në plan të nisë një zyrë në San Francisko.

Kryeshefi Strategjia Cai Kailong tha “Huobi është duke kërkuar që të rritet ndërkombëtarisht… Shtetet e Bashkuara. do të jetë fokusi ynë tani.”

Huobi po ndërton selinë e reja në fushën e Silicon Valley, karakterizojnë shtytje si një fast-paced, sipas një zëdhënës për kompaninë.

Muajin e kaluar, Huobi njoftoi se ishte në partneritet me kompaninë e investimeve SBI Grupi për të nisur një palë shkëmbimeve cryptocurrency në Japoni në mënyrë që të ofrojnë shërbime të bazuara në jen.

SBI Monedhat Virtual dhe Huobi Japonia nuk kanë bërë të ditur ndonjë afate të forta për nis e tyre përkatëse.


Ministri i Financave të Koresë së Jugut: Asnjë planet për të ndaluar cryptocurrencies

Ministri i Financave të Koresë së Jugut tha se qeveria nuk ka plane për të mbyllur poshtë tregtare cryptocurrency, lajm i mirëpritur për investitorët të shqetësuar që autoritetet mund të shkojnë aq larg sa veprim të ashpër të Kinës në bllokimin platforma virtuale monedhë.

Komenti nga Kim Dong-yeon të mërkurën vjen si tregtarët në shtëpi dhe në mbarë botën janë spooked nga komentet kundërthënëse nga zyrtarët qeveritarë në Korenë e Jugut, një qendër e madhe për tregti cryptocurrency, që Seoul ishte planifikuar për ndalimin e shkëmbimeve dixhitale lokale monedhë.

"Nuk ka asnjë qëllim për të ndaluar apo shtypur cryptocurrency (treg),"Tha Kim, duke shtuar se detyrë e menjëhershme e qeverisë është për të rregulluar shkëmbimet.

Duke përforcuar qëllimin Seul për të forcojë vida në një treg të shihet gjerësisht si i errët dhe e rrezikshme nga politikëbërësit globale, doganat e vendit herët të mërkurën njoftoi se kishte zbuluar cryptocurrency paligjshëm të këmbimit valutor tregtare me vlerë gati $600 milion.

"Shërbimi Doganor ka qenë në kërkim nga afër të paligjshëm tregtare të këmbimit valutor duke përdorur cryptocurrency si pjesë e grupit të punës së qeverisë,"Tha ajo.


Blockchain News 31 janar 2018


autor: Sara Bauer


Perspektivat e Minierave në 2018