Blockchain News 31.08.2018

Japanese gjigant Rakuten fiton një shkëmbim Bitcoin për $ 2.4M

Gjiganti i madh i Japonisë online me pakicë Rakuten ka i shpallur përpjekjet e saj në sektorin cryptocurrency me blerjen e saj të shkëmbimit crypto “Bitcoin gjithëve” ne nje $2.4 milion marrëveshje. Rakuten, Gjiganti i madh i Japonisë online me pakicë, tha se pritet që pagesa cryptocurrency në e-commerce, si dhe offline me pakicë dhe peer-to-peer pagesave të "rritet në të ardhmen", dhe kishte planifikuar për të hyrë në sektorin si një konglomerat.

ajo shtoi: "Në mënyrë që të sigurojë metodat e pagesës cryptocurrency pa probleme, ne besojmë se është e domosdoshme për ne që të sigurojë një funksion të këmbimit cryptocurrency, dhe kanë qenë duke marrë parasysh hyrjen në industrinë e këmbimit cryptocurrency si grup Rakuten. "Bitcoin gjithëve, nisur në mars 2017, është shkëmbimi palicencuar cryptocurrency që u slapped me një qëllim përmirësimin e biznesit pas një inspektimi në vend nga Agjencia e Shërbimeve Financiare, rregullatori financiar Japonisë, në prill të këtij viti. Bitcoin gjithëve është "duke punuar për të zbatuar përmirësime" dhe planifikon të "regjistrohen zyrtarisht" me FSA, Rakuten tha.


Vëzhguesi rus është duke zhvilluar një mjet cryptocurrency ndjekja

Shërbimi Federal i monitorimit financiar “Rosfin” thuhet zhvilluar një mjet analitik per gjurmimin e transaksioneve cryptocurrency, nën maskën e nje “krimit anti-financiare” sistem. Ia vlen të përmendet se cryptocurrencies si Bitcoin që qeveritë e perceptojnë si mjete të anonim të karburantit krimeve financiare mund të bëhet subjekt i auditimit të vazhdueshëm. Ky mjet kripto-ndjekja do të marrin dhe procesin e informacionit në kuletat dhe transaksionet Bitcoin. Informacioni crypto do të bëhet pjesë e një raporti të plotë hetimore për të dyshuarit, e cila do të përfshijë edhe emrat e tyre, llogari bankare, e kreditit ose debitit kartat detajet, si dhe të dhënat e transaksioneve kryesore.

Rosfin-monitorimi është i prirur që të ketë një kripto-analytics funksion të integruar në sistemin e saj të monitorimit të financave. Arkitektura Bitcoin s lejon një për të gjetur lidhjet e transaksioneve në mes të dy adresat portofolin përmes mekanizmit pemë Merkle. Dikush mund të shihni një zinxhir të tërë të transaksioneve nga pika A në pikën Z përmes visuals të pasur. Zbatimi i ligjit mund të identifikohen fajtorët duke deanonymizing adresën portofolin e një prej të dyshuarve. i përgjithshëm, masa është marrë si e dobishme në një farë mase në kapjen faqet individuale, serverat dhe njerëzit e përfshirë me aktivitete të poshtër, por mund të jetë dritëshkurtër për një globale peer-to-peer rrjeti.


Bitcoin përmendur në albumin e ri Eminem

Bitcoin dhe cryptocurrency kanë ndërmarrë një hap tjetër drejt vetëdijes rrjedhë me një përmendje në album të ri Reperi SHBA Eminem “Kamikaze” - një shenjë se Bitcoin është ngadalë thekshëm në nivele të ndryshme të shoqërisë dhe nga financiare, FINTECH flluskoj është e ekzistuar kryesisht në për të kaluar 10 vjet. Në rrugën e 9-të në albumin, “jo Alike” - duke shfaqur Royce Da 5'9′ - pretendimet Royce: “Mos harroni të gjithë përdoren për të kafshojë nikel, tani të gjithë duke bërë Bitcoin.”

Ndërgjegjësimi i publikut duket të jetë një shofer i madh i çmimit të Bitcoin. Përmendja në albumin e Eminem-së është e rëndësishme si ajo sugjeron jo një skemë të merrni pasur shpejtë as një mënyrë për të shitur mallrat e paligjshme në internet, por më tepër diçka që “të gjithë [është] bërë” - se ajo është aq e zakonshme sa të dish ju kafshoj monedhë metalike për të testuar cilësinë e tij.


Blockchain News 31.08.2018

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *