Blockchain News 30.07.2018

Gjykata greke për të ekstraduar Alexander Vinnik në Rusi për pastrimin $ 4B nëpërmjet BTC-E

Një gjykatë në qytetin grek të Selanikut ka dhënë kërkesën e dytë për ekstradimin e shtetasit rus Alexander Vinnik, ngritur nga Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm rus. Avokati i tij Timofey Musatov tha “Gjykata ka vendosur që të ekstradojë Alexander Vinnik në Rusi.”

Vinnik ishte arrestuar në Greqi në 25 korrik, 2017, me kërkesë të autoriteteve amerikane, akuzuar atë me një numër të veprave penale, duke përfshirë pastrimin e $4 miliardë dollarë përmes tashmë i vdekur BTC-E shkëmbimit.


banka Australian pretendon sukses në globale e tregtisë gjyqin blockchain

The Commonwealth Banka e Australisë (CBA) përfunduar një dërgesë ndërkufitar që shfrytëzohen Blockchain për të gjetur mallra në zinxhirin e furnizimit. shumëkombëshe, një prej të Australisë “Big Four” bankat, tha se 37,000 lbs e bajame janë dërguar nga Australia në Gjermani, & janë gjurmuar nëpërmjet një platforme private blockchain zhvilluar nga banka. Pjesëmarrje nyjet e sistemit blockchain përfshirë partitë kryesore përgjatë zinxhirit të furnizimit, të tilla si producent bujqësia Olam pemishte dhe transportuesit logjistike, si dhe si operator port Terminalet Patrick dhe Portin e Melburnit.

CBA tha se sistemi Blockchain me bazë ruan të dhënat e kontejnerëve, dokumenteve dhe transaksioneve financiare në një rrjet të shpërndarë. Si i tillë, Partnerët e ndryshme në të njëjtën kohë mund të shikoni dhe të gjetur informacion në lidhje me një dërgesë në kohë reale - të dhënat, duke përfshirë statusin e dërgesës ose në temperatura dhe lagështia e kontejnerëve. Banka tha se synon të vazhdimisht të investuar në blockchain & pastaj deklaroi “Ky nivel i të dhënave të siguruar partnerët në zinxhirin e furnizimit me një nivel më të madhe të transparencës dhe efikasitetit në lidhje me vendndodhjen, Gjendja dhe vertetimi i mallrave që transportohen.”


Komisioneri KSHZ thotë Bitcoin është e rregulluar & pjekur sa të ketë një ETF

Menjëherë pas KSHZ-ja hodhi poshtë fondin Bitcoin këmbimit tregtohen- (ETF) Aplikimi paraqitur nga binjakët Winklevoss në 26 korrik, SEC komisioneri Hester Peirce ka shprehur zhgënjimin e saj me vendimin e agjencisë për të refuzoj të ETF Bitcoin. Ajo vuri në dukje se Bitcoin, si një aktiv, është e rregulluar dhe të pjekur sa të jetë i denjë për tregjet e SHBA. "Me sa duket, Bitcoin nuk është e mjaftueshme pjekur, respektuar të mjaftueshme, ose rregullohet sa të jetë i denjë për tregjet tona,"Tha Peirce në lidhje me një deklaratë zyrtare publike ajo botoi për të hedhur poshtë mosmiratimin e ETF Winklevoss Bitcoin.

Peirce shtoi se vendimi i parakohshëm i KSHZ minuar mbrojtjen e investitorëve duke hedhur poshtë institucionalizimin e tregut Bitcoin, i cili ka parë një rritje të miratimit nga ana e institucioneve të rregulluara financiare të tilla si Goldman Sachs, JPMorgan dhe Morgan Stanley gjatë disa muajve të fundit. "Përveç kësaj, Unë jam i shqetësuar se qasja e Komisionit minon mbrojtjen e investitorëve nga përjashton institucionalizimin më të madhe të tregut Bitcoin. Pjesëmarrja e më shumë institucionale do të përmirësuar shumë nga shqetësimet e Komisionit me tregun Bitcoin që rri rendin e saj mosmiratimin,"Tha Peirce.


TransferGo shton cryptocurrencies të app dërgesave

TransferGo, një shërbim me bazë në Londër dërgesave, është bërë i pari ofrues dërgesave për të ofruar një shërbim cryptocurrency tregtare, dhe do të ofrojë Bitcoin, Litecoin dhe të tjerët, në përgjigje të një kërkese të fortë për cryptocurrency. Daumantas Dvilinskas, themelues dhe CEO i TransferGo, foli kërkesa e fortë për cryptocurrencies "Klientët tanë kërkuar atë.” TransferGo ka më shumë se 65,000 përdoruesve dhe është shtuar 1,000 Shfrytëzues të ri përditshme.

Me shume se 4,000 përdoruesit kanë nënshkruar për shërbimin e ri, e cila ofron mbështetje në shtatë gjuhë, në orët e para. Dvilinskas tha se konsumatorët nuk do të dërgojë cryptocurrencies të afërmit e tyre në vende të tjera, por do të jetë blerja e tyre për përdorimin e tyre. Dvilinskas tha “Si një platformë, ata janë këtu për të qëndruar, dhe si një platformë, ne duam të jetë një mënyrë shumë e lehtë dhe përdorues-miqësor për konsumatorët për të marrë qasje në këto. "Ai tha gjithashtu se teknologjia Blockchain do të bëhet mjet i ri për shkëmbimin e informacionit në industrinë financiare.


Raporti Kraken Daily Market për 29.07.2018

BTC
$8,209
↑ 0.43%
$26.8M
ETH
$465.7
↑ 0.36%
$7.17M
Ushdt
$1.00
→ 0.00%
$2.06M
BCH
$828.56
↑ 1.64%
$1.46M
EOS
$8.26
↑ 0.12%
$1.13M
XRP
$0.4529
↓ 0.28%
$1M
LTC
$83.66
↓ 0.19%
$535,186
XLM
$0.3063
↓ 2.43%
$519,868
XMR
$135.99
↓ 2.97%
$415,019
KZZ
$218.6
↓ 0.95%
$341,421
ETJ
$16.83
↑ 0.06%
$340,493
DASH
$239.3
↑ 0.31%
$314,826
REPS
$30.37
↑ 1.10%
$250,618
ICN
$0.558
↓ 0.52%
$52,067
GNO
$54.3
↑ 4.09%
$44,432
doxh
$0.0033
↓ 4.26%
$11,929

Kraken DIGITAL ASETEVE EXCHANGE
$42.5M tregtohen në të gjitha tregjet e sotme


Blockchain News 30.07.2018


Unboxed

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *