Blockchain News 28.08.2018

shkëmbimin Kripto Huobi për të marrë firmën e publikut në $ 77M marrëveshje

këmbimit cryptocurrency Huobi planifikon të bëhet aksioneri më i madh i një firme publike të listuara në Hong Kong - një masë që, nëse përfunduar, mund të hapë derën për Huobi për të shkuar publike nëpërmjet një marrjen kundërt. Sipas informacioneve shpjeguese aksionare në Stock Exchange Hong Kong, kompania publike është transferuar më shumë se 221 milion të aksioneve të saj të zakonshme në Li Lin, kryetari i Grupit Huobi, nëpërmjet disa nga degët e shkëmbimit të.

Li është e gatshme të jetë pronari i fundit i 73.73% i Pantronics si aksionari më i madh substancial. Marrëveshja, nëse miratohet, mund të japin Huobi mundësinë për të marrë përsipër një kompani publike dhe kështu të hyrë në tregun sekondar financiar - një proces i njohur si një marrjen kundërt. Një përfaqësues për Huobi tha se shkëmbimi crypto është ende duke pritur për konfirmim dhe miratim nga Stock Exchange Hong Kong.


Mëdha gjykimet ajrore ruse blockchain për të ndjekur pagesat e karburantit

S7, një nga linjat ajrore më të mëdha në Rusi, testuar një aplikim Blockchain me bazë që gjurmët të dhënat dhe dokumentet lidhur me procesin për të karburantit aeroplanë. Linja ajrore tha se gjykuar kërkesën me furnizuesit e saj të karburantit, Gazpromneft-Aero, dhe Alfa-Bank, banka më e madhe private e Rusisë, në një fluturim të brendshëm të bazuar nga Aeroporti Ndërkombëtar Tolmachevo. nënkryetari S7 për teknologjinë e informacionit, tha “Ky është një operacion i automatizuar tregtare ndërmjet tri partive: një bankë, një linjë ajrore dhe një furnizues të karburantit…”

Sipas S7, të dhënat e aplikimit aksionet në lidhje me kërkesën e karburantit në një librit të përbashkët, një kopje e të cilit menaxhohet nga secila prej tri partive. Me tutje, pagesat për karburant mund të kryhet në rrjet, me fatura dixhitale të krijuara me anë të kontratës zgjuar gjatë çdo tranasction. Qëllimi është për të përshpejtuar transaksionet “pa kërkuar pagesa paradhënie dhe garancitë bankare,” ajrore tha. Ai shtoi se si teknologjia ka eliminuar “një numër i operacioneve manuale,” I tërë procesi mori “60 sekonda.”


Irani zbulon cryptocurrency kombëtare si sanksionet e SHBA përvijohet

Diktatura teokratik i Iranit ka zbuluar detajet e cryptocurrency saj kombëtar në përgjigje të Shteteve të Bashkuara e udhëhequr nga sanksionet ekonomike. cryptocurrency ardhmja e Iranit është mbështetur nga Rial dhe zhvilluar në e udhëhequr nga Fondacioni Linux hapur-burim Hyperledger teknologjisë. Në kontrast me cryptocurrencies decentralizuara si Bitcoin lëshuar në përputhje me një formulë matematikore, digital Rial iranian është lëshuar në bazë të vendimit të bankës qendrore të tyre, monedhës digjitale iranian nuk mund të jetë i minuar, dhe të dhënat e tij e transaksionit mund të arrihen vetëm në një blockchain private.

"Infrastruktura është menduar të jetë si një ekosistem në dispozicion për bankat iraniane dhe kompanive aktive në cryptocurrencies fushë pas duke u testuar dhe shqyrtuar.” Sistemi do të gjykohet si një instrument ndërbankar të pagesave në fazën e 1, dhe të mesme pagesa lokale në Fazën 2. Saeed Mahdiyoun, zëvendës drejtor i Këshillit të Lartë të Cyberspace, një agjenci qeveritare-lidhur mbikëqyrjen e rregullimin e draftit monedhës dixhitale iranian tha se përpjekja është “për lirimin Iranin nga presioni i taktikave ekonomike të administratës Trump.”


Platforma Brazilian investim kripto Atlas hacked, të dhënat e 264,000 përdoruesit e rrjedhur

Brazilian platformë investim cryptocurrency Atlas ka qenë hacked. Edhe pse kompania pretendon fondet e përdoruesve janë të sigurta, informacioni personal i mbi 264,000 klientët e saj ka rrjedhur. Duke pranuar incidentin, Atlas lëshoi ​​një deklaratë zbulimin se do të nisë një hetim për incidentin duke punuar me autoritetet e duhura. Ai shtoi se edhe pse hakerat arritur të rrjedhje të dhënat e përdoruesit, nuk ka fonde janë vjedhur.

Atlas më tej vuri në dukje se kompania do të miratimit të masave të reja të sigurisë & se ajo ishte monitorimi llogaritë e prekur. Sipas raporteve të, për "arsye sigurie", tërheqjet e llogarisë janë të kufizuara për momentin.


Blockchain News 28.08.2018

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *