Blockchain News 25 janar 2018

Indonesian qeveria studiuar dobinë Bitcoin si një investim

Qeveria indoneziane po shqyrton përdorimin e Bitcoin-së si një instrument për investime, Futures Exchange Bordi Mbikëqyrës i Ministrisë Tregtisë së (Bappebti) ka thënë.

"Përdorimi Bitcoin si një instrument pagese është e ndaluar, por si rreth duke e përdorur atë si një instrument për investime? A është kjo e lejuar apo jo?"Bappebti kreu Bachrul Chairi tha të martën në Xhakartë, siç raportohet nga kompas.com.

Indonesian Ligji nr. 7/2011 në shtetet Valuta Rupiah është vetëm transaksion dhe pagesës instrument zyrtar në vend.

Bachrul tha Bappebti është duke studiuar përdorimin e mundshëm të Bitcoin si një instrument për investime. "Nëpërmjet studimit, ne duam të shohim nëse Bitcoin mund të trajtohet si një aktiv dixhital,"Tha ai.

mbikëqyrjen e tregut dhe zhvillimin e byrosë kreu Dharmayugo Hermansyah në Bappebti tha organizata pa potencial të madh në Bitcoin tregtimin e produktit.

Veçmas, Ministri i Financave Sri Mulyani Indrawati thënë se asnjë rregullore në vend të ndaluar qytetarët e saj nga investimi në cryptocurrency. "Është në dorë të popullit të përdorni Bitcoin si një instrument për investime,"Ajo theksoi.


Marrëveshja e parë e mallrave Bitcoin transporton grurë nga Rusia në Turqi

Cryptocurrencies janë bërë shkel në ushqim tregtinë e mallrave.

Marrëveshja e parë e mallrave u vendosën në Bitcoin u ekzekutua muajin e kaluar në një anije që transportonte grurë nga transportues mallrash të lartë Rusia për në Turqi, sipas Fondacionit kryeministrit Shipping, sipërmarrje pas transaksionit.

Dërgesa ishte pjesë e testimit pilot të sistemit të pagesave Blockchain Kryeministrit Transporti Fondacionit për mallra pjesa më e madhe, tha Kryeshefi Ekzekutiv Ivan Vikulov.

Teknologjia dixhitale librit të bazuar do të mundësojë përpunimin e menjëhershme të pagesave dhe konvertimin në dhe jashtë cryptocurrencies, sipas kompanisë, një partneritet në mes të bazuar Gjibraltar Kuorumi Capital Ltd. dhe ndërmjetësi anije Interchart LLC. Grupi po planifikon të krijojë monedhën e vet dixhital.


CEO i bankës më të madhe të Rusisë: Cryptocurrencies nuk duhet të ndalohet

Ndikim bankier rus Herman Gref, kreu i Sberbank, ka rikonfirmuar pozitën e tij në kundërshtimin e një ndalim të cryptocurrencies.

Autoritetet ruse dhe zyrtarët financiare duhet të jetë tolerant e cryptocurrencies dhe teknologji blockchain, Agjencia e lajmeve ruse TASS citon Sberbank CEO Herman Gref, si duke deklaruar. Bankieri shkoi një hap më tej, duke theksuar se cryptocurrencies janë ende për t'u kuptuar dhe çdo rregullore duhet të matet dhe të konsiderohet, nuk reaksionare.

Gref tha “ajo [crypotocurrencies] nuk duhet të ndalohet, si ajo është një teknologji e madhe të re në zhvillimin e, që askush nuk është ende për të kuptuar.”

Në mes të vitit 2016, mes ministria e financave ruse (i dështuar) përpjekje për të futur një ligj Bitcoin ndalim që nga krimi Bitcoin adoptuesit, Gref foli hapur të mbajtur një sasi të vogël të Bitcoin dhe kundërshtimin faturën. Në kohën, ministria e financave i Rusisë propozoi një dënim me burg deri në 7 vjet për adoptuesit Bitcoin.


Brisbane Airport për të pranuar Bitcoin

Brisbane Airport ka quajtur veten si aeroport parë monedhës digjitale në botë miqësore.

Aeroporti Aussie ka partneritet me një numër të shitësit dhe TravelbyBit. Udhëtarët shpejti do të jetë në gjendje të përdorin sistemin e pagesave cryptocurrency TravelbyBit-së, e cila përfshin Bitcoin dhe monedhave të tjera dixhitale, për të shtroj dhe dyqan në shumë dyqane të ndryshme nëpër të dy terminalet.

Partneriteti përforcon qëllimin Brisbane Aeroportit për të mbështetur bizneset lokale, të përmirësuar përvojën e pasagjerëve, dhe të bëhet një lider në hapësirën dixhitale inovacionit aeroport.

Nga transporti aeroporti në luksoze akomodim hoteli, dhe ushqim dhe argëtuese vende në Luginën guxim Brisbane, Brisbane ka qenë del nga vendasit si "kripto Valley" me më shumë se 20 tregtarët në zonën tani të marrë pagesat e monedhës dixhitale.

Caleb Yeoh, CEO i TravelbyBit, tha se "Kurdo që udhëtoni jashtë shtetit ju duhet të merren me të monedhave të shumta dhe ju kurrë nuk e dini se çfarë normat e këmbimit bankat janë akuzuar ju. Këtu në TravelbyBit ne jemi duke promovuar lëvizjen Bitcoin udhëtimit. monedhë Digital për të udhëtuar në mbarë botën. Është e thjeshtë, të sigurt dhe nuk ka asnjë tarifë bankare,"Tha z Yeoh.


app modelet tregtare Robinhood për të nisur Bitcoin & Trading Ethereum

Konsumatorët në Kaliforni, Massachusetts, Misuri, Montana dhe New Hampshire do të jetë në gjendje të tregtisë Bitcoin dhe ethereum përmes app fillon në shkurt, Robinhood njoftoi të enjten. Nderkohe, të gjithë konsumatorët tani mund të pista çmimet dhe për të marrë alarme për 16 cryptocurrencies në app.

Robinhood nisur rreth gjashtë vjet më parë si një mënyrë për konsumatorët, investitorët kryesisht të rinj, për të tregtuar aksione nëpërmjet smartphones e tyre për të lira. Robinhood gjithashtu ka një shërbim premium paguar, dhe në dhjetor nisur mundësitë tregtare. Kompania tani ka më shumë se 3 milion përdorues, me 78 për qind të bjerë në të ashtuquajturin kategori moshës mijëvjeçare e 18 në 35 vjeç.

Për tregtimin e cryptocurrency, Robinhood nuk do të ketë minimume investimeve ose maksimume, dhe nuk ka kufij tërheqjes. Fillimi-up do të mbajë shumicën e monedhave dixhitale offline në atë që quhet magazinimit të ftohtë. Praktika parandalon hakerat nga vjedhje monedhat.


Blockchain News 25 janar 2018


autor: Sara Bauer


Robotrading ose Trading manual