Blockchain News 25.06.2018

Bitmain në rrugën e saj për të 51% kontrollin mbi BTC Minierave

Bitman, prodhuesi më i madh në botë i patate të skuqura ASIC dhe rigs minerare, aktualisht duke sjellë disa çështje të komunitetit kripto si ajo bëhet më dominuese në miniera Bitcoin. Duke i kombinuar pjesa e kombinuar e tregut nga dy pishina të mëdha minerare BTC që Bitmain aktualisht zotëron, Antpool dhe BTC.com, ne mund të shohim se kompania nuk është shumë prapa duke pasur 51% kontrolli i të gjithë rrjetin.

Blockchain News 25.06.2018

Në këtë moment, kompania ka mbetur 9% pas këtij objektivi, por ka shqetësime se Bitmain mund të përdorni Bitcoin fuqinë e saj hashing cash, i cili përdor të njëjtën algorithm konsensus Pow për të mbushur këtë boshllëk.

Cfare do te thote ajo?

Shqetësimi këtu është se në qoftë se një kompani e vetme kontrollon një 51% Shumica e të gjithë pishinë minierave, ajo e lë të gjithë rrjetin blockchain të hapur për një sërë çështjesh manipulative, duke përfshirë edhe dyfishimin e shpenzimeve dhe kontrollin e me qëllim të keq mbi transaksionet.

sipërfaqësisht, Kjo duket e pamundur për të Bitmain, duke pasur parasysh $ 3-4 miliard e fitimeve të kompanisë raportuar vitin e kaluar, por kur Bitmain shkelur një dobësi, sulmuesit kishin kontroll mbi rrjetin Bitcoin.

Një sulm si kjo do të japë hackers kontrollin e të gjitha krijimet e ardhshme bllok, por Bitcoins e reja nuk do të mund të krijohen artificialisht për shkak të natyrës së DLT. Sulmuesit do të gjejnë të vështirë për të manipuluar blloqe që tashmë janë kapur në librin kryesor, sidomos ato që janë krijuar më vonë. Per kete arsye, një sulm i 51% nuk do domosdoshmërisht të jetë e mjaftueshme për të sjellë poshtë rrjetin vetë. Shpenzimet e tepërt të dyfishtë mund të, megjithatë, të çojë në një kolaps total të besimit të tregut dhe për të zvogëluar cryptocurrency.

Kjo nuk është hera e parë që ky kërcënim ka ndikuar rrjetin Bitcoin. Ne korrik 2014, Ghash.io tejkaluar BTC nga 50%, por minatorët njëzëri vendosi për të reduktuar pjesën e tyre të tregut për të parandaluar mundësinë e një sulmi të tillë. megjithatë, jo të gjitha pishina minierave kanë të njëjtën shkallë të largpamësi, si dy rrjete blockchain bazuara Ethereum, Kripton dhe Shift, ishin të dy 51% sulmuar në gusht 2016.


Alipay Hong Kong launches blockchain remittance service for Philippines

Ant Financial, the payment affiliate of Chinese e-commerce giant Alibaba, ka nisur një shërbim blockchain-bazuar zgjidhje ndërkufitar për konsumatorët.

Ajo fillimisht do të jetë i mbështjellë jashtë për konsumatorët dërgimin e fondeve mes Hong Kong dhe Filipinet.

Duke integruar shërbimin e saj AlipayHK me GCash - një shërbim të bazuar Philippines celular pagesës - duke përdorur të teknologjisë blockchain, Ant Financial thotë se shërbimi do të shpëtojë përdoruesit nga detyrimi për të shkuar në ndërmjetës dhe se do të vendosen transaksionet e tyre brenda “sekonda.”


Çështjet litar $ 250 milion

Një zhvillim i madh për të litar sapo është raportuar – stablecoin sapo ka lëshuar $250 milion.

Kjo Lëshimi i fundit tani vë furnizimit total të litar (Ushdt) në mbi $3 miliardë.

Themeluesi Litecoin Charlie Lee tweeted të tij 781,000 eksitim pasuesit se veprime të tilla zakonisht paraprijë një rritje të çmimeve:

“përgjithësisht, kjo ka qenë një pararendës i çmimit të shkojnë deri. Litar merr të shtypura, kur njerëzit e depozitave USD dhe për të marrë USDT mbrapa. Kjo USDT pastaj do të përdoret për të blerë kripto. Kjo është e ngjashme me dikë depozitimit $ 250mm të shkëmbimeve. Sigurisht, kjo nuk do të thotë se ata do të blejnë menjëherë. DYOR”


Raporti Kraken Daily Market për 24.06.2018

BTC
$6,175
↑ 0.45%
$111M
ETH
$455.2
↓ 4.22%
$87.9M
EOS
$8.03
↓ 3.02%
$12.9M
XRP
$0.4774
↓ 1.87%
$11.2M
BCH
$754.79
↓ 0.51%
$8.27M
ETJ
$14.98
↑ 1.70%
$5.42M
LTC
$81.34
↓ 1.87%
$4.37M
XMR
$121.44
↑ 4.43%
$2.02M
Ushdt
$1.00
→ 0.00%
$1.63M
DASH
$239.6
↓ 0.90%
$1.32M
XLM
$0.1982
↓ 0.91%
$1.29M
KZZ
$165.9
↓ 2.40%
$389,665
REPS
$30.68
↑ 0.49%
$261,646
ICN
$0.575
↓ 10.9%
$136,419
doxh
$0.0025
↓ 4.38%
$32,219
GNO
$45.8
↓ 3.62%
$28,468

Kraken DIGITAL ASETEVE EXCHANGE
$248M tregtohen në të gjitha tregjet e sotme


Blockchain News 25.06.2018

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *