Blockchain News 20.06.2018

Bithumb hacked për $ 31 milion dhe ndalon tërheqje

Bithumb, një prej shkëmbimeve më të mëdha cryptocurrency në Korenë e Jugut nga ana e vëllimit të tregtimit, është ndalimin e depozitave të aseteve dhe tërheqjen e shërbimeve pas hakerat kanë vjedhur 35 miliard won $31 milionë nga platforma.

Kompania tha në një njoftim sot se hack ka ndodhur në mes të natës martën vonë deri të mërkurën herët në mëngjes kohë Korean. Bithumb tha se humbja do të mbulohet nga platforma.


Qyteti Bitcoin Sllovenisë do të ofrojë 450 dyqanet që pranojnë Bitcoin

A 'Bitcoin qytetit' pritet të hapet në Lubjanë, shpërndarë në 250,000 metra katrore dhe lëvdatë më shumë se 450 dyqane dhe pajisje të tjera të lidhura me cryptocurrency se të gjithë pranojnë Bitcoin si pagesë.

Përveç shitore tregtare, qyteti Bitcoin (BTC) do të strehojë 70 bare dhe restorante, 17 Pishina, një kurs mini-golf, një Waterpark dhe një qendër argëtuese me një kinema 3D dhe Crystal Palace, kulla më e lartë në Slloveni.


Rezervat litar i dollarit amerikan inspektoi & rezultatet e publikuar

Më herët këtë vit, Litar punësuar një firmë ligjore për të kryer një inspektim randomized të numrit të tethers në qarkullim, si dhe rezervave valutore.

Firma ishte i autorizuar për të kryer ekzaminimet pakufizuar të bilanceve të bankave litar dhe shqyrtuar qindra faqet e dokumenteve relevante. rezulton “Raporti i transparencës” është publikuar tani

E ardhmja e beson cryptocurrency

Ajo ka treguar se jo të gjithë do të paguajnë taksa për Bitcoin zotërimeve të tij për arsye personale apo për shkaqe të poshtër. megjithatë, IRS ka gjasa të ndryshojë qëndrimin e saj ndaj trajtimit cryptocurrency si pronë. Kjo është një çështje që ka ngjallur shumë debate në të kaluarën dhe ka të ngjarë të vazhdojë për disa kohë.

prandaj, të gjithë individët në Shtetet e Bashkuara duhet të paguajnë taksa për inventarët e tyre cryptocurrency dhe investimet. megjithatë, ekziston një kërkim në rritje për zgjidhje të cilat janë ligjore por lejo perdoruesit te (pothuajse) shmangur taksat që përndryshe do të jetë ekspozuar ndaj. Siç është gjithmonë rasti në sistemin financiar, Vakumi ligjor mund të gjenden përmes hulumtimeve të duhur, të paktën deri në IRS vendos për trajtimin e tyre.

Blockchain News 20.06.2018

Një diskutim interesant fundit sillej rreth trusteve cryptocurrency. Një besim monedhës kripto është një besim si çdo tjetër në sektorin financiar, përveç se ai përmban burimet në valutë të vetëm crypto. Edhe pse këto automjete janë ende subjekt i taksave, ka disa mënyra për të reduktuar apo të mohojnë taksat. Kjo nuk është diçka që duhet të abuzuar me çdo mjet, si IRS herët a vonë do të të vë në dukje sjelljen mashtruese.

lloje të veçanta të trusteve mund të identifikohet. Nuk është besim i gjallë që nuk është tatohen veçmas. Transferimi i Bitcoin apo një tjetër cryptocurrency me një besim të tillë nuk është i tatueshëm, si besimi i gjallë nuk është një tatimpagues i veçantë. Një tjetër zgjidhje është besimi jo-merr dhuratë, ku transferuesi nuk është tatohen. megjithatë, besimi në vetvete paguan taksat dhe shpërndarja mund të tatohen veçmas.

Një përparësi ndahet nga pothuajse të gjitha trustet cryptocurrency është se ato ndikojnë taksat qeveritare. Forbes ka futur kohët e fundit disa modele interesante në këtë drejtim, si disa shtete janë vende më të mirë se të tjerët për të gjetur besim të tilla. New York është e qartë më pak tërheqëse në këtë drejtim pasi ligjvënësit e tij janë të vetëdijshëm për këtë “dinakëri ligjore” dhe e di se si kjo mund të jetë e dobishme për të cryptocurrency përdoruesit. Shteti i Nju Jorkut nuk ka qenë një cryptocurrency për mjaft kohë.

Edhe pse beson cryptocurrency mund të jetë disa opsione interesante, ajo është gjithashtu e qartë se ka shumë rreziqe. Shmangia e tatimeve të çdo lloji, edhe me mjete ligjore, është gjithmonë e rrezikshme për përdoruesit e monedhës kripto, dhe kjo nuk është domosdoshmërisht vlerë përpjekje. Nëse janë apo jo do të ketë një interes në rritje në cryptocurrencies mbetet të shihet.


Blockchain News 20.06.2018

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *