Blockchain News 16.08.2018

Pantera Capital ngre 71 milion $ për fondin sipërmarrje kripto

Kompania Blockchain investimi Pantera Capital ka nisur fondin e saj të tretë crypto me mbi $71 milion shkelur. Një paraqitjen SEC tregon skemën e re për investime, quajtur Fondi sipërmarrje III, filluar të ofrojnë e tij të parë më 31 korrik dhe ka ngritur $71.44 milionë nga 90 investitorët.

Pantera gjithashtu shkroi në një blog post të mërkurën se Fondi sipërmarrje III ka bërë tashmë bastin e parë blockchain, investuar në Bakkt - një platformë cryptocurrency tregtare nisur në fillim të këtij muaji nga ICE, Kompania mëmë e bursën e New York. Firma e investimeve Pantera regjistruar një 10,000 kthimi për qind gjatë pesë viteve të fundit nga aksionet e saj në projekte të ndryshme cryptocurrency. Pantera ka investuar në shkëmbimet kripto tilla si Bitstamp, Korbit dhe Shapeshift, si dhe pagesat startups si Circle.


Buxhetet Korea e Jugut $ 880M për të teknologjisë duke përfshirë blockchain

Kim Dong-yeon, Ministri i Financave të Koresë së Jugut, njoftoi se qeveria ka vënë mënjanë $4.4 miliardë gjatë viteve të ardhshme për një program të investimeve e cila fokusohet në blockchain dhe nëntë sektorë të tjerë lulëzim të teknologjisë. Në mënyrë të veçantë, qeveria Koreja e Jugut do të investojë mbi $880 milionë vitin e ardhshëm, në mënyrë që të nxisë zhvillimin e teknologjive të reja, duke përfshirë blockchain.

Të dhënat e shpalosura në faqen e internetit të Ministrisë së Ekonomisë dhe Financave, tregon se qeveria është e vendosur të ndajë 1 trilion fitoi, ose rreth $880 milion në 2019 - një 80 Rritja për qind në krahasim me atë në 2018 - për të investuar në teknologjitë e përfshirë blockchain, të dhënat e mëdha dhe UA. Me tutje, autoriteti tha se do të investojë një total prej $8 – 9 miliardë në zonën në pesë vitet e ardhshme. Qëllimi është që të “të fokusohet në promovimin e të dhënave të mëdha dhe UA, zhvillimin e teknologjisë blockchain për të garantuar sigurinë e menaxhimit të të dhënave dhe rritjen e ekonomisë ndarjen.”


këmbimit cryptocurrency ZB në plan të shkojë në Maltë

ZB.com, këmbimit fith më i madh në botë cryptocurrency nga vëllimi përditshme tregtare, është duke krijuar dyqan në diell blockchain ishullin e Maltës. ZB.com do të jetë zyrtarisht ngritjen operacionet e saj evropiane me fillimin e një serie të re në Maltë. Ky njoftim i fundit pason ato nga Binance, OKEx dhe DQR, të cilët kanë hapur edhe zyra në ishull.

Kompania fillimisht do të fillojë si një shkëmbim kripto-to-kripto dhe përfundimisht do të duket për të ofruar fiat-te-kripto palë tregtare përmes platformës së saj të re në bazë të kombit ishullit Evropian. Bashkë-themeluesi Jimmy Zhao tha se "Malta është kombi më progresive dhe përpara-menduarit në botë në DLT mbase, kripto dhe FINTECH, dhe ne jemi shumë të ngazëllyer për të qenë pjesë e ishullit blockchain. Ne jemi të sigurt që do të jetë në gjendje për të njoftuar operacionet tona të jetojnë së shpejti.”


Blockchain News 16.08.2018

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *