Blockchain News 15.08.2018

Autoritetet ukrainase në plan të njohin cryptocurrency si aktiv financiar

Ukraina së shpejti mund të njohë cryptocurrency si një aktiv financiar. Ukraina parlamenti në plan të miratojë kornizën ligjore në vitin e ardhshëm, siç është raportuar nga ana e Kryetarit të Komisionit të Letrave me Vlerë dhe Stock Kombëtare tregun e Ukrainës Timur Khomaev. Zyrtari referuar cryptocurrency si një mjet financiar, duke vënë në dukje se ai nuk mund të konsiderohet si një tender ligjor. "Kjo është më shumë si aksione, obligacionet, premtim. Ne plan për të dhënë njohje legjitime për cryptocurrency si një aktiv financiar dhe të lejojnë njerëzit për të investuar në të dhe të përdorin këto mjete financiare.”

Ai tha se zviceran, autoritetet malteze dhe Gibraltarian përmbahen në të njëjtën “aktiv financiar” përcaktim. Sipas Khromaev, Kiev duhet të krijojnë kushte të favorshme për zhvillimin e tregut cryptocurrency si edhe. Gjithashtu, ai e konsideron të nevojshme për të vendosur taksimin në cryptocurrency dhe fuqizimin e institucioneve të caktuara të specializuara për të rregulluar këtë sferë.


Messaging LINE gjigant nis $ 10M fond sipërmarrje shenjë

Gjiganti japonez mesazheve LINJË ka nisur një fond sipërmarrje simbolike me një angazhim të kapitalit të $10 milion nëpërmjet filialit të saj të themeluar kohët e fundit quhet zhbllokuar Ventures. Firma tregtohen publikisht tha se ka për qëllim për të investuar në startups blockchain në një përpjekje për të rritur zhvillimin teknologjik.

Grupi LINE tha se pret për të rritur sasinë totale të fondit në të ardhmen, bazuar në zhvillimin e industrisë blockchain. Nisja e sotme vjen 1 muaj pas ajo filloi të veprojë platformën e saj cryptocurrency tregtare, Bitbox. Nga faqja e internetit e linjës së “Duke nisur këtë fond të ri të korporatës shenjë, LINE ka për qëllim për të nxitur zhvillimin dhe miratimin e cryptocurrencies dhe teknologjisë blockchain. Si i tillë, LINE është një nga korporatat e para tregtohen publikisht për formalizimin e investimeve simbolike përmes një fondi të korporatave.”


Raporti Kraken Daily Market për 14.08.2018

BTC
$6,091
↓ 3.08%
$104M
ETH
$261.8
↓ 9.63%
$83.1M
XRP
$0.2641
↓ 5.87%
$6.72M
BCH
$487.21
↓ 9.08%
$5.06M
ETJ
$10.88
↓ 12.8%
$4.98M
EOS
$4.33
↓ 7.08%
$3.23M
LTC
$52.65
↓ 6.60%
$3.17M
XLM
$0.2119
↓ 7.31%
$3M
XMR
$80.98
↓ 10.6%
$2.23M
Ushdt
$1.00
→ 0.00%
$1.83M
KZZ
$126.3
↓ 13.8%
$1.77M
DASH
$138.5
↓ 5.02%
$1.46M
REPS
$15.49
↓ 22.3%
$903,827
mln
$5.81
↓ 23.9%
$260,477
GNO
$30.1
↓ 4.15%
$109,909
ICN
$0.433
↓ 20.7%
$109,500

Kraken DIGITAL ASETEVE EXCHANGE
$222M tregtohen në të gjitha tregjet e sotme


Blockchain News 15.08.2018

2 komente

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *