Blockchain News 14.05.2018

Qendra planet e New York City blockchain

Njoftoi të hënën gjatë javës së blockchain në Nju Jork, New York City Development Corporation Ekonomik (NYCEDC) ka nisur disa nisma për të vënë qytetin në hartë si një qendër të teknologjisë blockchain. Kryesorja në mesin e tyre është një plan për të hapur një “Blockchain Center” që të dy do të nxisin ndërgjegjësimin publik të teknologjisë dhe për të lehtësuar bisedat ndërmjet aktorëve të industrisë.

NYCEDC gjithashtu njoftoi një konkurs, pritet të nisë në fund 2018, qëllim për të gjeneruar ide për përmirësimin e shërbimeve komunale me teknologjisë blockchain.


Samourai dhe goTenna nisjen Bitcoin portofolin që punon pa internet

Që nga lidhjet e internetit nuk janë gjithmonë në dispozicion, besueshme apo private, Përdoruesit cryptocurrency duhet mënyra alternative për të lidhur në rrjet. Pra, me bazë në New York për fillimin goTenna, themeluar në 2012 nga vëllezërit e motrat braziliane Daniela dhe Jorge Perdomo, është bashkëpunuar me Samourai Portofolin për të nisur një app Android këtë verë që lejon përdoruesit të dërgojnë pagesat Bitcoin pa një lidhje interneti.

“Ju duhet të jetë në gjendje të shpenzojnë Bitcoin tuaj edhe në zonat e fatkeqësisë,” inxhinier goTenna Richard Meyers tha, duke përmendur vëllezërit e motrat Perdomo’ Puna e kohëve të fundit në Puerto Rico, ku pajisjet goTenna ndihmuar njerëzit të rilidheni pas uraganit Maria. “Për sa kohë që ju keni një mënyrë për të ngarkuar telefonin tuaj, ju mund të jetë deri dhe meshed dhe komunikimi.”

“Ajo ofron një alternativë që është më shumë censurë-rezistente,” Meyers tha.


tagrambledhës Florida është parë agjencia amerikane gov për të pranuar Bitcoin

A Florida tagrambledhës qarkut ka partneritet me Bitcoin procesor pagesat BitPay të pranojë cryptocurrency për një shumëllojshmëri të shërbimeve.

Seminole County Tax Collector Joel Greenberg tha në një deklaratë të hënën se zyra e tij do të marrë Bitcoin për pagesat lidhur me licencat shofer dhe kartat e identitetit, tags automobilave dhe titujt dhe tatimi në pronë.

Greenberg tha në deklaratën:

“Qëllimi i mandatit tim në detyrë është për të bërë përvojën tonë të konsumatorëve më të shpejtë, më të zgjuar dhe më efikas, dhe për të sjellë shërbimet qeveritare nga shekulli 18 në shekullin e 21 dhe një mënyrë është shtimi i cryptocurrency për mundësitë tona pagesës… me zyrën e tatimit Collector Seminole County, ne kemi angazhuar agjencinë tonë të parë të qeverisë për të pranuar Bitcoin… duke e bërë atë të lehtë dhe seamless për ta,” ai shtoi.


NASDAQ-powered shkëmbim cryptocurrency për të nisur në qershor

dx.exchange, e cila është vendosur të nisë muajin e ardhshëm, është shkëmbimi i pari crypto mundësuar nga NASDAQ. "Avantazhi i këtij bashkëpunimi është i trefishtë: emri i markës, teknologjia dhe rregulloret,"Tha DX Exchange CEO Daniel Skowronski.

Ndërsa avantazhin e parë është mjaft e vetë-shpjeguese, Skowronski më tej shpjegoi se teknologjia e tyre do të mbështeten në infrastrukturën NASDAQ-së, të tilla si motorin e tij përputhen - përdoret nga mbi 70 Shkëmbimet në mbarë botën.


SAP për të nisur projektin e furnizimit Blockchain

Shumëkombëshe firmë software SAP është zgjeruar punën e saj me blockchain në hapësirë ​​të zinxhirit të furnizimit.

SAP është në kërkim për të aplikuar teknologjisë në zinxhirët e furnizimit bujqësore me anë të Farm saj për nismën e Konsumatorit.

Torsten acce, çojë Blockchain SAP tha “Teknologjia zgjeruara lejon kompanitë për të gjetur origjinën e produkteve ushqimore, hyjnë kërkesat dhe ofertat, dhe vërtetoj dhe të ekzekutojë transaksione.”


Blockchain News 14.05.2018

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *