Blockchain News 11 janar 2018

Rregullatori Ex-Financiare: Unë kam dëshirë do të kishte investuar në Bitcoin kur i thashë të gjithëve që të jenë të kujdesshëm

Ish rregullatori financiar Bart Chilton dëshiron ai kishte investuar në Bitcoin dhe të tjera cryptocurrencies popullore mbrapa, kur ai u thënë të gjithë që të jenë të kujdesshëm.

Chilton thotë se është ende e “Wild West” jashtë tregut të rregulluar ardhmes, por shtoi luhatjet masive e çmimeve duhet që “mellowed jashtë.”


FISCO Japonisë njofton nisjen e fondit cryptocurrency

Japanese firma kërkimore e investimeve dhe operator Bitcoin këmbimit FISCO ka njoftuar se do të nisë një fond cryptocurrency.

Vjen pas firma ka lëshuar një lidhje Bitcoin vitit të kaluar, fondi i ri crypto do të investojë më shumë se 300 milionë jen ($2.66 milion) në Bitcoin dhe monedhave të tjera dixhitale, sipas Nikkei.

Fondi pretendon të jetë i pari i këtij lloji në Japoni.


Ligjvënësit Arizona prezantuar projekt-ligj për të lejuar qytetarët të paguajnë taksa me Bitcoin

Një projekt-ligj i ri paraqitet në Senat Arizonës do të, nëse miratohet, lejojnë njerëzit që të paguajnë detyrimet e tyre tatimore shtetërore duke përdorur Bitcoin ose të tjera cryptocurrencies.

të dhënat publike tregojnë se ligji - sponsorizuar nga senatori i shtetit Warren Petersen dhe bashkë-sponsorizuar nga tre ligjvënës të tjerë - është dorëzuar për shqyrtim në janar. 9. Ajo ka qenë që referuar Komisionit të Rregullave të Senatit Arizona për shqyrtim të mëtejshëm.

Sipas tekstit, masa do të lejonte përdorimin e “një portë e pagesës, si bitcoin ose cryptocurrency tjetër, përdorur sistemet peer-to-peer” në mënyrë që të paguajnë “tatimore dhe çdo interes dhe gjobat” borxh për qeverinë e shtetit.

Ligjvënësit Arizona kanë lëvizur për të miratuar faturat në lidhje me teknologjisë në të kaluarën. Pranverën e kaluar, legjislatura finalizuar një projekt-ligj që njeh nënshkrimet blockchain dhe kontratat e zgjuar sa e vlefshme sipas ligjit të shtetit. gov. Doug Ducey nënshkroi masën në ligj marsin e kaluar.


U.S. Shërbimi Marshals planet për ankand 3,813 Bitcoins

Shtetet e Bashkuara. Marshals Shërbimi do të ankand off 3,813 Bitcoins konfiskuar në lidhje me federal, qytetare dhe rastet administrative. Monedhat janë me vlerë pothuajse $54 milion me çmime aktuale.

Ankandi nga Departamenti i agjencisë Drejtësisë do të zhvillohet gjatë një periudhe gjashtë-orëshe në Janar. 22. Të Bitcoins do të ofrohen për shitje në 11 blloqe, më e madhe e cila do të përmbajë 813 Bitcoins. Pjesëmarrësit janë të nevojshme për të bërë një depozitë prej $200,000, agjencia tha në një deklaratë të enjten.


Senati i SHBA të mbajë takimin diskutuar cryptocurrencies

Shtetet e Bashkuara. Senatit panel shërbimet financiare do të mbajë një seancë muajin e ardhshëm me rregullatorët lartë tregjet e vendit për të diskutuar Bitcoin për shkak të shqetësimeve në rritje mbi rreziqet e cryptocurrencies paraqesin për sistemin financiar, një person me njohuri të drejtpërdrejtë të çështjes tha Reuters.

Komiteti Bankar të Senatit do të marrë dëshmi nga Commodity Futures Kryetari i Komisionit Trading Christopher Giancarlo dhe kryetari i Letrave me Vlerë dhe Exchange Komisionit Jay Clayton në fillim të shkurtit, tha burimi.


Rusia ndryshon faturën cryptocurrency: Vetëm shkëmbimet miratuara lejohet

Ministria e Financave e Rusisë do të bëjë një shtesë në faturën e legalizimit cryptocurrency, e cila do të lejojë tregtare aseteve të tilla vetëm për të caktuar “zyrtar” shkëmbimet.
Zëvendës Ministri i Financave Aleksei Moiseyev tha RNS.

Lista e shkëmbimeve zyrtare ende nuk është miratuar, ajo është ende duke u “diskutua”.

Moiseev siguroi se ministria nuk dëshiron të kufizojnë transferimin e valutës ekzistuese kripto, por presin për të vënë “një lloj kornize ".

“Kush ka kripto-monedhat, asgjë nuk do të jetë. Por blerja dhe shitja farë mënyre do të jenë të standardizuara. Ideja e përgjithshme është se ajo do të jetë e nevojshme për të blerë dhe shitur asetet në shkëmbimet zyrtare dhe kjo do të shpallet, legalizuar.”
Alexey Moiseyev – Zëvendësministri i Financave

Ministria e Financave prezantoi draft rregulloren e kripto-monedhës në dhjetor 2017, dokumenti do t'i dorëzohet Duma e Shtetit në shkurt 2018. Ministria beson se kripto-monedhat duhet të konsiderohet si pronë, jo të holla, dhe minierave – bien nën përkufizimin e aktiviteteve të biznesit me taksa të veçanta.


Blockchain News 11 janar 2018

Arkansas merr parë Bitcoin ATM

Arkansas’ ndërtesë e lartë ulet makina e parë Bitcoin në shtet.

Makinë ka tërhequr vëmendjen që nga nëntori, kur ajo ishte vendosur në Corner Store dhe më shumë në katin e parë të 40-katëshe Simmons Kulla në qendër të qytetit Little Rock.

“Unë kam marrë shumë e trafikut këmbë me të,” tha menaxheri dyqan Connie Davis.

Makinë është në pronësi nga Freedom Coin Inc., e cila ka një zyrë pranë kullës Simmons.

Chris Sweeney, bashkë-themeluesi dhe shefi ekzekutiv i Lirisë Coin Inc., dhe K.C. Surrett, presidenti dhe shefi financiar, thanë se kanë në plan të instalojë 10-15 më shumë makina në Northwest Arkansas, Fort Smith, Jonesboro dhe fusha të tjera metropolitane të Arkansas.

“Mendoj se konsensusi popullor është se ardhmes tregtare stabilizuar çmimin,” Sweeney tha.

“Është aq legjitime sa U.S ynë. monedhë,” Said Duszota, një njeri lokal Arkansas, një klient Bitcoin ATM cili u intervistua në vendin e ngjarjes.


Korea e jugut: Nuk ka në plan për të ndaluar cryptocurrency

Këtë javë, disa shitore e zakonshme të mediave kanë raportuar se qeveria e Koresë së Jugut është duke planifikuar për të ndaluar tregtinë cryptocurrency. Kjo nuk është sigurisht rasti, pasi ligji do të duhet të kalojë kongresin e parë para se ajo mund të merret në fuqi.

Siç ka bërë që nga dhjetori 13 të 2017, Korea ministria e Jugut është thjesht duke përgatitur një projekt-ligj që do të mbyllë shkëmbime të caktuara cryptocurrency. Ajo nuk është duke planifikuar për të ndaluar tregtare cryptocurrency në afat të shkurtër.

Nëse qeveria e Koresë së Jugut për qëllim për të ndaluar tregtinë cryptocurrency, ajo do të kishte bërë këtë në dhjetor 13, në vend të liruar kornizave të ndryshme rregullatore që përfshinte një ndalim mbi cryptocurrencies huajt tregtare.

CCN zbuloi katër kornizat kryesore rregullatore qeveria e Koresë së Jugut pritet të zbatojë deri në janar 20:

– Parandaluar investitorët të pa akredituara nga që kanë të bëjnë me humbjet përmes cryptocurrencies shumë e paqëndrueshme.
– Parandalimin e shkëmbimeve të rregulluara në mënyrë rigoroze cryptocurrency nga operon platforma si spekulative për investitorët paakredituara.
– Bankat Kërkesa dhe shkëmbime për të siguruar investitorët underaged dhe të huajt mund të llogaritë tregtare jo të hapura në shkëmbimet cryptocurrency.
– Përkohësisht të pezullojë investitorëve institucionalë dhe investitorët me pakicë nga investimi në cryptocurrencies.

South Korean Ministria e Strategjisë dhe Financave theksoi se ai nuk pajtohet me propozimin e Ministrisë së Drejtësisë.
"Ne nuk e ndajnë pikëpamjet e njëjta si në Ministrinë e Drejtësisë në një ndalim të mundshëm të këmbimit cryptocurrency,"Tha MSF.

dukshëm, ndalimi propozimi cryptocurrency tregtare nuk është finalizuar apo edhe rënë dakord nga Korenë e Jugut Ministrinë e Strategjisë dhe Financave.


Blockchain News 11 janar 2018