Blockchain News 10.08.2018

WeChat gjykimet blockchain faturimi për rimbursimet më të shpejtë të shpenzimeve të kompanisë

Gjiganti Tech Tencent mendon blockchain mund të përshpejtojë rimbursimin e shpenzimeve të punonjësve të kompanisë dhe është trialing një funksion në app saj WeChat të bëjë vetëm se. Tencent ka pilotuar zbatimin në një restorant lokal në Shenzhen, Kinë, ku një përdorues paguar faturën nëpërmjet shërbimit ekzistues të saj pagesave WeChat paguajë.

Duke ushqyer të dhënat e pagesës mbi platformën e saj blockchain për punëdhënësit e përdoruesit, Restoranti dhe autoriteti lokal Shenzhen e taksimit, Tencent tha vonesat zakonisht hasur nëpërmjet procesit standard të kërkesave manual janë eliminuar. sidomos, kjo zvogëlon përhapjen e faturave të falsifikuara të cilat janë disi të zakonshme në Kinë si një mjet për evazion fiskal. Tencent tha duke vënë procesin e lëshimit në një blockchain traceable, kjo do të japë organet tatimore me një sistem paperless tatimor nëpërmjet të cilës ajo mund të pista qarkullimin e faturave.


Firma Singapore VC nis $ 10M fond dedikuar cryptocurrency

Singaporean firmë e kapitaleve Golden Gate Ventures ka nisur atë që duket të jetë Southeast Asia-së “dedikuar fondi i parë cryptocurrency VC” me $10 milion në kapital investues. Named LuneX Ventures, fondi do të shihni një “Fokusi laser-si” në cryptocurrency & Hapësira Blockchain duke investuar në startups fazat e hershme, duke përfshirë shkëmbime kripto.

partner themelues Kenrick Drijkoningen tha: "Ne shohin Blockchain si një teknologji themelore, në një nivel me ose ndoshta kalon internetin në potencialin përçarës. Tani për tani vlerësimet kanë zbritur në nivele më të arsyeshme dhe industria është duke lëvizur nga pionierët në adoptuesit e hershëm, e cila është një kohë e madhe për të fillojnë të investojnë. "Përtej shkëmbimeve cryptocurrency, Fondi do të synojë hartimin e startups zgjidhje praktike për paraburgim & Kërkesat e sigurisë në sektorin kripto, për shembull "shërbime institucionale" do të jetë në shënjestër.


Banka Boterore & Australia e CommBank të nxjerrë lidhje parë blockchain

Grupi i Bankës Botërore ka partneritet me Bankën Commonwealth i Australisë (CommBank) për të nxjerrë një lidhje mbi një blockchain. CommBank, një nga “Big 4” bankat komerciale në Australi, tha se ka fituar një mandat nga Banka Botërore për të rregulluar lëshimin e bonove, të cilat do të krijohen, transferuar dhe menaxhohet nëpërmjet një platformë blockchain.

Teknologjia, zhvilluar tashmë nga në shtëpi blockchain laborator CommBank-së, ka për qëllim të ketë parti kyçe në procesin e lëshimit të bonove të tilla si investitorët dhe bankat të jenë nyjet marrë pjesë në një rrjet të shpërndarë. Capital për obligacionit mund të ngrihen dhe transacted më efikase. Banka Botërore thuhet se lëshon $50 miliardë në bono çdo vit për të reduktuar varfërinë dhe për të përmirësuar qëndrueshmërinë për tregjet në mbarë botën. Denis Robitaille, CIO në Bankën Botërore, tha “Kjo lidhje pioniere është një moment historik në përpjekjet tona për të mësuar se si ne mund të këshillojë vendet klientit tonë mbi mundësitë dhe rrezikun që teknologjive përçarës ofrojnë si ne përpiqemi për të arritur Objektivat e zhvillimit të qëndrueshëm.”


Cryptocurrency do të përbëjnë 5% e SHBA investuar në 2019

Investimet tradicionale të tilla si pasuri të patundshme, aksione dhe obligacione të qeverisë mund të jetë ende favoritë në mesin e investitorëve amerikanë, por kripto nuk është për t'u nënvlerësuar si ajo tërhoqi gati sa më shumë interes si ETFs. Sipas një studimi të bërë nga Harris Poll, në emër të Institutit Amerikan të CPAs, në mesin e 35% e amerikanëve, të cilët aktualisht investuar apo janë duke planifikuar për të bërë këtë në 2019, cryptocurrencies do të përbëjnë 5% e përzierje e tyre të investimeve. Kjo krahasohet në mënyrë të favorshme me fondet tregtohen në bursa të cilat do të përbëjnë 8% e portofoleve.

Sipas të njëjtit studim, afër me 50% i të rriturve në ekonominë më të madhe në botë ka pasur pak ose aspak të kuptuarit e cryptocurrencies. Kryetari i Komisionit Kombëtar Literacy CPA financiare të AICPA-ja, Greg Anton, këshilla të ofruara: "Para se amerikanët të investojnë paratë e tyre të fituar me vështirësi, është e rëndësishme që ata të marrë kontrollin e të ardhmen e tyre financiare dhe të bëjë disa hulumtime ... një portofol të hulumtuar mirë dhe si duhet të larmishëm që përputhet me një tolerancë investitorët e rrezikut do të japë besimin për të qëndruar të fokusuar në strategjinë afatgjatë dhe për të mbrojtur nga tundimi për të shitur gjatë afatshkurtër swings çmimeve termi ".


Blockchain News 10.08.2018

një koment

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *