Blockchain News 07.09.2018

Gjykata e Lartë e Kinës njeh dëshmi blockchain si ligjërisht të detyrueshme

Blockchain tani mund të përdoret ligjërisht për të vërtetuar provat në mosmarrëveshjet ligjore në Kinë, sipas Gjykatës Supreme të vendit. Gjykata lëshuar rregulla të reja të premten - që të marrë efekt të menjëhershëm - sqarimin e çështjeve të ndryshme që kanë të bëjnë me mënyrën se si gjykatat e internetit në Kinë duhet të shqyrtojnë mosmarrëveshjet ligjore.

Një pjesë e rregullores së re përcakton se gjykatat e Kinës në internet njohin Blockchain si një metodë ligjore për ruajtjen dhe vërtetuar provat dixhitale, me kusht që palët mund të provojë legjitimitetin e teknologjisë duke u përdorur në procesin e. Vendimi vjen në përgjigje të pyetjeve të ndryshme që kanë dalë që nga vendi themeluar gjykatën e saj të parë në internet në Hangzhou të vitit të kaluar - një që merret me kontestet rreth çështjeve të internetit me bazë, në përgjithësi përfshin të dhënat dixhitale.


Vëzhguesi Australian të zbatojë rregullat e tregut të shkëmbimeve kripto

Një rregullator i lartë Australian financiare ka treguar se do të marrë një qasje të re, kur rregullon shkëmbimet cryptocurrency, si dhe të forcojë shqyrtimit të ofertave fillestare monedhë (ICOS). Në një plan të korporatës për 2018-2022, lëshuar sot, Komisioni Australian Letrave me Vlerë dhe Investimet (ASIC) përshkruara zonat e saj të fokusit, e cila është për të vazhduar “monitorimin kërcënimet e dëmit nga produktet e reja” të tilla si ICOS dhe cryptocurrencies.

Me tutje, për 2018 dhe 2019, ASIC tha se është duke zhvilluar një kuadër të ri që do të zbatohet “parimet për rregullimin ofruesit e infrastrukturës së tregut të shkëmbimeve kripto” dhe do të ndërhyjë aty ku “ka sjellja e keqe dhe dëm potencial të konsumatorëve dhe investitorëve.”


Goldman CFO mohon raportet e firmës ditching tavolinë kripto tregtare

Më parë këtë javë, Business Insider raportoi se Goldman Sachs ishte nixing krijimin e një tavolinë tregtare Bitcoin. Thuhet se për shkak të çështjeve rregullatore, si dhe ka prioritete më të larta, p.sh.. shërbimit kripto kujdestarinë. Megjithatë në TechCrunch San Francisko Prishin Konferencën, Goldman Sachs 'CFO Martin Chavez deklaroi se raportet rreth një riktheje nga një tavolinë tregtare për cryptocurrencies ishte një lajm i rreme. “Unë mendoj se një nga gjërat e mrekullueshme për ne, është që ne të shkruar në lidhje me një shumë. Unë kurrë nuk mendova se do të dëgjojë vetë e përdorin këtë term, por unë me të vërtetë duhet të përshkruaj atë lajm si lajme të rreme.”

Chavez gjithashtu vërejti se eksplorimi i pasurive dixhitale ishte diçka që "do të zhvillohet me kalimin e kohës." Që nga maji, Goldman Sachs ka qenë pastrimin ardhmes Bitcoin-lidhura kontratat që janë ofruar nga CBOE dhe CME. ndryshe, banka është ende kryesisht duke menduar rreth asaj se si për t'iu përgjigjur interesit të klientit, kur është fjala për të monedhave virtuale.


Vëllezërit Winklevoss fituar patentë për sistemin kripto kyç magazinimit

këmbimit Kripto Gemini themeluesit Cameron dhe Tyler Winklevoss kanë fituar një patentë për një metodë të magazinimit të ftohtë përfshin kompjutera ajër gapped, vaults gjeografikisht të largët, kartat plastike dhe, ndoshta, papirus. Patenta përshkruan një plan për të zhvilluar një rrjet të kompjuterëve aftë për gjenerimin e llogarive për ruajtjen cryptocurrencies ose cryptocurrency të lidhura me produkte të këmbimit, tregtohen (ETPs). Si pjesë e masës së sigurimit, kompjuterat do të jenë të izoluara, përveç kur është e nevojshme për të transferuar asetet, në thelb vepron si një pajisje ruajtje të ftohtë.

Kompjuterët do të gjenerojë këto çelësat për llogaritë e reja, të cilat më pas do të segmentuar në pjesë dhe të shkruar mbi një pajisje memorie të jashtme, të tilla si një flash drive, CD, DVD ose shkruar fizikisht mbi një kartë laminuar, fije, copë plastike apo edhe papirus, sipas dokumentit. Kompjuterët do të kenë qasje në një portal të sigurt, të cilat mund të, nëse është e nevojshme, lidhur makinat me rrjetin blockchain në mënyrë që të procesit të transaksioneve, dokumenti shpjegon.


Raporti Kraken Daily Market për 06.09.2018

BTC
$6,437
↓ 6.95%
$140M
ETH
$224.6
↓ 7.82%
$74.2M
XRP
$0.3003
↑ 3.04%
$10.4M
BCH
$506.65
↓ 5.61%
$4.84M
EOS
$5.08
↓ 6.27%
$4.26M
XMR
$113.61
↓ 3.87%
$3.68M
ETJ
$11.64
↓ 4.51%
$3.38M
Ushdt
$1.00
↓ 0.17%
$2.59M
LTC
$56.00
↓ 6.64%
$2.53M
DASH
$176.3
↓ 4.67%
$1.89M
XLM
$0.1978
↓ 6.73%
$1.53M
KZZ
$127.7
↓ 6.00%
$550,693
mln
$12.02
↓ 11.7%
$315,578
doxh
$0.0049
↓ 0.22%
$291,153
REPS
$16.26
↓ 10.2%
$265,130
GNO
$30.5
↓ 3.88%
$50,442

Kraken DIGITAL ASETEVE EXCHANGE
$250M tregtohen në të gjitha tregjet e sotme


Blockchain News 07.09.2018


Wallet ftohtë

 

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *