Blockchain News 06.06.2018

Skema Ponzi Policia Indian Bust Massive Crypto-bazuar

Ponzi përbëhej nga disa programe nga një dr. Amit Lakhanpal, CEO i Tregtisë Coin Grupit të parave dhe VKM e Grupit gur zjarri. Zyrtarët thanë se Lakhanpal kishte krijuar një cryptocurrency quajtur Trade Coin janë paratë (MTPT), të cilën ai tregtohet rëndë për komunitetin e gjerë indian, në mënyrë për të tërhequr investitorë në marrëveshje të tjera spekulative. Një zyrë në Parkun e Biznesit Orion në pronësi të zhvillimit të pasurive të patundshme agjenci gur zjarri Group është e thënë të jetë “në qendër të mashtrimit” me stafin e saj orkestrimin shumicën e këtyre mashtrimet mashtruese; Investitorët nuk dyshon “dhjetë deri në njëzet herë në vetëm katër deri në gjashtë muaj,” raporton Times of India. Ajo u pohoi gjithashtu se disa investitorë janë premtuar edhe shtetësinë Karaibe, pasurive të patundshme dhe Banka zvicerane llogaritë në këmbim për investimet e tyre.

Është vlerësuar se shuma e vlerësuar e parave të fituara nga ky sistem të përgjithshëm Ponzi është përafërsisht 500 crore, që është e barabartë me $ 6,699,450,000.

Gjatë bustit, policia Thane arrestuar dhe arrestuar Taha Kazi, një nga teknikët kryesore flanking, por është ende në kërkim të Lakhanpal dhe katër figura të tjera kyçe të mashtrimit.

Ponzi u hetuar nga autoritetet lokale pas një ankese nga Drejtori Menaxhues Delhi Pravin Agarwal pas pranimit nuk pagesa nga kompania. Zëvendës shefi i policisë Abhishek Trimukhe tha:

“Ne regjistruar krimin në Stacionin Policor Chitalsar, ku të pandehurit tregtuar një monedhë cryptocurrency, dhe mashtruar disa njerëz.”

Që atëherë, policia tani kanë lëshuar zyrtarisht një “Rasti i mashtrimit, shkeljet penale, falsifikime dhe fusha të tjera përkatëse të IPC, përveç Ligjit Maharashtra për Mbrojtjen e investitorët e interesuar, 1999, dhe gjithashtu sipas Aktit të Teknologjisë së Informacionit”.

Ndërsa ajo është ende e panjohur se sa ky sistem Ponzi prekur zonën, Raporti i policisë që një bastisje të dytë do të zhvillohet në një zyrë tjetër në Kailas Industrial Park, Vikhroli.

Pas kësaj falimentimit, shumë tani besoj se kjo scam është pjesë e një shumë më të madhe Ponzi veprojnë jashtë Dubai. Ajo ka qenë kohët e fundit ka raportuar se Lakhanpal ka partneritet tashmë me kabinetin e tij Madhëria Sheikh Ahmed bin Obaid Al Maktoum-së për të formuar “Al Teller Group,” një bazë në Dubai për fillimin e ri Diamond të mbështetur kripto. Ajo synon të krijojë asetet blockchain që janë depozituar me gems dhe mund të tregtohen përmes një shkëmbimi në shtëpi. Është shqetësuese se Al Kasir Grupi tashmë ka nisur e saj “Pre fillestare Blockchain Asset Ofrimi” përmes portalit të Al Kasir Group, cila është tërheqjen e investimeve. Nëse pretendimet se kjo është në fakt nëna Ponzi të banditë të rinj, mbetet për t'u parë.


Raporti Kraken Daily Market për 05.06.2018

BTC
$7,623
↑ 1.74%
$63.8M
ETH
$607.3
↑ 2.97%
$53.4M
EOS
$14.03
↑ 3.24%
$11.7M
XRP
$0.6732
↑ 3.51%
$11.1M
BCH
$1,148.47
↑ 5.09%
$8.04M
LTC
$121.07
↑ 1.61%
$3.29M
XMR
$166.77
↑ 4.35%
$2.12M
ETJ
$15.36
↑ 1.32%
$992,907
Ushdt
$1.00
→ 0.00%
$923,258
XLM
$0.2964
↑ 2.57%
$700,733
KZZ
$236.8
↑ 0.41%
$665,735
DASH
$319.5
↑ 0.95%
$459,097
REPS
$38.84
↑ 2.72%
$448,449
ICN
$0.951
↓ 1.69%
$247,486
GNO
$72.1
↑ 0.66%
$54,170
doxh
$0.0036
↑ 1.59%
$43,642

Kraken DIGITAL ASETEVE EXCHANGE
$158M tregtohen në të gjitha tregjet e sotme


Blockchain News 06.06.2018

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *