Blockchain News 01.08.2018

Bankare Forcat ngrirë Koreane kripto këmbimit Bithumb për të çaktivizuar llogaritë e reja

Duke filluar nga sot më 1 gusht, Bithumb, një nga "katër të mëdha" shkëmbimeve të Koresë së, nuk është më e dhënies së llogarive të reja virtuale për klientët për shkak të mungesës së një partner bankar. Bithumb tha se ngrirja nuk do të ndikojë konsumatorët të cilët tashmë kanë llogari virtuale në shkëmbimin e përdorur për depozita dhe tërheqje nëpërmjet llogarive bankare të lidhura. për kontekstin, rregullatorët e Koresë së Jugut zbatohet që Trading cryptocurrency lejohet vetëm për investitorët, kur emri i tyre në llogarinë e tyre bankare, të lëshuar virtuale përputhet me atë të emrit të tyre llogari në shkëmbimin cryptocurrency. në përputhje me rrethanat, shkëmbimet cryptocurrency janë gjithashtu të detyruar të rinovojë kontratat e tyre me bankat çdo gjashtë muaj.

Një zyrtar nga Nonghyup Banka tha se "Ne kemi vendosur të mos rinovojë kontratën, sepse Bithumb ende ka probleme në mbrojtjen e konsumatorëve dhe informacion dhe parandalimin e pastrimit të parave." Si rezultat, Bithumb është lënë si operatori i vetëm në mesin e shkëmbimeve të Koresë së "Big Four", pa një partneritet bankare për llogaritë virtuale.


KPMG: Financimi Blockchain në SHBA këtë vit ka tejkaluar tashmë gjithsej 2017-së

Investime në industrinë e blockchain po lulëzon në SHBA, sipas “Big Four” Firma auditimit KPMG. Botuar të martën, e kompanisë “Pulse e FINTECH 2018” Raporti thekson investimet tradicionale kapitale sipërmarrje në kompanitë me bazë në SHBA blockchain për gjysmën e parë të këtij viti kanë tejkaluar tashmë totalin për 2017. Shifra mbresëlënëse gjashtëmujor u udhëhequr pjesërisht nga $ 100M + financimi arritur rrumbullakët me kripto fillimin e investimeve Circle Internet Financave.

Sherbime Financiare KPMG SHBA-Digital dhe FINTECH Lead Safwan Zaheer tha “ka më shumë rrjedha VC dispozicion se sa mundësitë për të investuar, një shenjë e rritjes së madhe në hapësirën. Veçanërisht, Investimet në blockchain dyfishuar gjysmën e parë të 2018 krahasuar me 2017. Blockchain ka potencialin për të transformuar bankare dhe në qoftë se sistemet bankare duhej të rishkruhen sot ata do të bazohen në blockchain… zbatueshmëria e përhapur e blockchain për të ndihmuar efikasitetin parzmore brenda institucioneve financiare.”


Wall Street firma kërkimore Fundstrat tani pranon Bitcoin si opsion pagese

Kompania kërkimore e investimeve Wall Street, Fondi Trat, tani pranon pagesa në Bitcoin nëpërmjet Bitpay. Kompania synon për të bërë pagesa më të lehtë për klientët e tyre, sidomos ato që ndodhen jashtë SHBA, duke eliminuar “hassles e përkthimit të monedhës.” Thomas Lee, Partner Menaxhues Fundstrat-së & një analist renound cryptocurrency tha “Fundstrat gjetur se pranuar pagesa nëpërmjet BitPay është shumë e thjeshtë, më të shpejtë dhe më pak të shtrenjtë se telave bankare.”

Pretenduar të jetë “Firma kërkimore parë për të fillojnë të pranuar pagesa crypto nga klientët”, opsion pagesa Bitcoin do të jetë në dispozicion për të gjithë klientët Fundstrat-së, të cilat përfshijnë investitorët institucionale, këshilltarët pasuri, fondet e pensioneve, dhe të lartë me vlerë neto individët. së fundi, kompania është i bindur se alternativë e re e pagesës do të “kaloni kushtueshme, transferta tela komplikuar ndërkufitare dhe për të marrë ose për të dërguar pagesa ndërkombëtare me saktësi të plotë, Rreziku zero mashtrim dhe zgjidhje të shpejtë bankare.”


$10.7T menaxher i aseteve Northern Trust hap shërbime financiare për fondet gardh Bitcoin

shërbimet financiare gjigant Northern Trust, e cila renditet e 486 në Fortune 500 Lista e kompanive më të mëdha amerikane, ka hyrë në ekosistem cryptocurrency. 129-vjeçari firmë me bazë në Chicago, e cila caters për investitorët institucionalë, korporatat, dhe të lartë me vlerë neto individët, ka filluar të hapë disa prej shërbimeve të saj për të cryptocurrency fondet gardh, ndërsa gjithashtu duke eksploruar se si të integrohen teknologji blockchain në ndarjen e saj private të kapitalit.

Northern Trust thuhet se është duke punuar me 3 "Fondet e zakonshme gardh" që kanë filluar tinëzisht duke shtuar investimet cryptocurrency në portofolet e tyre si ata kërkojnë për të fituar ekspozimit në treg sapolindur, por tash vonë kripto. Northern Trust ka një vlerësuar $10.7 trilion në asete nën kujdestari dhe administrim, sipas faqen e saj.


Blockchain News 01.08.2018

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *