Kush e bëri kontributin më të madh në industrinë e kripto? më i lartë 7

Satoshi Nakamoto – Bitcoin, blloku zinxhir

Satoshi Nakamoto the founder of Bitcoin and creator of unique Bitcoin client, kryeson listën e njerëzve më me ndikim që kanë bërë kontributet më të mëdha në industrinë e kripto. Sipas vlerësimit të fundit të kuarc, në ditët e sotme Satoshi Nakamoto mund të ketë nga 980,000 në 1 milion Bitcoins. Ne dhjetor, Krijuesi anonim Bitcoin s do të kishte $19.4 miliardë lekë ose kanë qenë personi i 44 më i pasur në botë. Nëse Bitcoin do të bëhet një monedhë globale, Satoshi Nakamoto ndoshta do të jetë njeriu më i pasur në botë. Por kush është i fshehur nën pseudonimin e Satoshi Nakamoto ende nuk dihet.

Ajo që ne dimë është se White Paper “Bitcoin: A Peer-to-Peer elektronike Sistemit Cash” u botua nën pseudonimin e Satoshi Nakamoto në tetor 31, 2008. Kjo letër të bardhë e përshkroi sistemin plotësisht të decentralizuar të holla elektronike, e cila nuk kërkon ndonjë palë të tretë. Profili në faqen e internetit të Fondacionit P2P thotë se Satoshi Nakamoto është një shtetas 42-vjeçar i Japonisë, dhe siguron lidhjen në bitcoin.org. Në fund 2010, Satoshi njoftoi se ai ishte lënë për t'u marrë me “gjëra më të rëndësishme.” Që atëherë nuk kishte asnjë aktivitet në emër të Satoshi Nakamoto. Kjo është gjithë informacionin që mund të konsiderohen të besueshme; pjesa tjetër është spekulim dhe supozim.


Nick Szabo – cryptography, cryptocurrencies, Kontratat zgjuar

Nick Szabo is a famous cryptography specialist and a researcher in theoretical computer science. Ishte ai që për herë të parë futi konceptin e “kontrata e zgjuar ” në 1996, e cila lejon asetet ndarjen pa përdorur për të palëve të treta. Në 1998, Szabo hartuar një mekanizëm për një monedhë e decentralizuar dixhitale dhe e quajti atë “bit ari.” Kjo nuk është për t'u habitur se shumë pjesëmarrës të tregut kripto konsiderojnë atë Satoshi Nakamoto.

Szabo deklaroi kundërshtimin e tij ndaj SegWit2x, e cila do të mbahej në rrjetin Bitcoin vjeshtën e kaluar. Ai e përshkroi pirun vështirë e rrjetit Bitcoin, Bitcoin Cash, si “centralizuar hipokrizi sock.”

Nëntorin e kaluar, Szabo dhe një studiues Elaine Ou prezantuar një metodë pune e dërgimit të transaksioneve Bitcoin mbi sinjale radio. Kjo metodë u prezantua në Konferencën e Bitcoin Scaling në San Francisko si një mënyrë për të mbrojtur rrjetin nga sulmet e mundshme të firewalls, porta e rrjetit, ose mënyra të tjera për të kontrolluar rrjeteve të decentralizuara që mund të përdoren nga shtetet ose kompanitë e telekomunikacionit.


Roger View – Bitcoin.com

Roger View është i njohur kryesisht si një nga milionerë para Bitcoin, a.k.a. Bitcoin Jesus, e cila nuk është e habitshme që Ver filloi investuar në Bitcoin si fillim si në 2011. Vlen të përmendet se Ver është një njeri shumë i jashtëzakonshëm edhe nga standardet e botës kripto. Në 1999, pas një viti të studimit, ai u largua nga De Anza College në favor të kryerjes së biznesit personal. Në 2005, ai u dënua me dhjetë muaj burg për shitjen e fishekzjarre (të paligjshme në Shtetet e Bashkuara) në eBay. Në 2006, Roger u zhvendos në Japoni dhe hoqi dorë nga shtetësia amerikane. Në 2012, ai u bë një nga themeluesit e një organizate jofitimprurëse, Fondacioni Bitcoin, që ka për qëllim "të standartizuar, mbroj, dhe për të nxitur përdorimin e parave kriptografike Bitcoin për të mirën e përdoruesve në mbarë botën. "Në ditët e sotme Ver është në krye të shërbimit kuletat cryptocurrency, Bitcoin.com

Gjatë vitit të kaluar, emri i Roger Ver në mënyrë të përsëritur u shfaq në media për shkak të futjes së një cryptocurrency ri, Bitcoin Cash, të cilën ai e mbështet aq shumë tani. Sipas mendimit të tij, Bitcoin Cash është një “Bitcoin vërtetë” që mbështet vlerat e Satoshi Nakamoto.


Charlie Lee – Litecoin

është kandidati i dytë më i popullarizuar për titullin e “i vërtetë” Satoshi Nakamoto. Në 2011, ai ka zhvilluar një nga altcoins parë, Litecoin, e cila u shfaq si rezultat i pirun në rrjetin Bitcoin. Njerëzit janë duke spekulluar se Litecoin mund të jenë të “argjendi të arit Bitcoin s.” Në 2013, Lee mori postin e drejtorit teknik në Coinbase, një platformë e madhe cryptocurrency. por në 2017, ai vendosi të largohet nga kompania që të përqëndrohet në promovimin Litecoin.

Gjatë vitit, shkalla cryptocurrency u rrit me më shumë se dhjetë herë, dhe sot qëndron në $255. Ne dhjetor, Charlie Lee njoftoi se ai kishte shitur të gjitha Litecoins tij, në mënyrë që askush nuk mund ta akuzojnë atë se ndikojnë në luhatjet e çmimeve. Ai theksoi se ai nuk ishte duke shkuar për të lënë projektin dhe do të vazhdojnë të kushtojnë të gjithë kohën e tij në këtë punë.


Tony Weiss – BraveNewCoin

Tony Weiss një tregtar Bitcoin dhe investitori dhe Ish-nënpresidenti në JPMorgan Chase-është i njohur edhe në komunitetin kripto. Weiss ka qenë konsideruar si një nga ungjilltarët e parë blockchain promovimin e teknologjisë për masat që 2013. Ai ka një blog të suksesshëm, një podcast, YouTube Channel, dhe më shumë se 80,000 ndjekës në Twitter. CoinTelegraph shpesh publikon komentet dhe materialet e tij. Përveç kësaj, në 2014, Weiss u bë kreu i hulumtimit në BraveNewCoin.

Sipas Weiss’ Hulumtimi që u botua në shtator të vitit të kaluar dhe është i bazuar në rritjen eksponenciale e përdoruesve Bitcoin, deri në fund të 2018, Çmimi Bitcoin ka potencial për të mposhtin $100,000 shenjë. Më parë, Weiss ka deklaruar se, deri në fund të 2017, Bitcoin do të kalojnë $15,000 shenjë, të cilat ne i vëzhguar në dhjetor 17. Weiss hapur kritikon mekanizmat moderne të rritjes së fondeve përmes ICO-së, si 90% i ICO projekte janë “vetëm hype.”


Vitalik Buterin – Ethereum

Vitalik Buterin është bashkë-themelues i një prej projekteve më të mëdha cryptocurrency, Ethereum, dhe cryptocurrency tij amtare, përkatësisht eter. Në 2013, Buterin publikuar cryptocurrency White Paper ndërtuar mbi blockchain, ku përdoruesit mund të përdorin kontrata të zgjuar që t'i pajisur ata me shumë mundësi unike.

Nga fillimi i vitit, shkalla eter rritur 57 kohët, dhe Buterin bashkua me vlerësim e Forbes amerikane “30 nën 30.” Bloomberg përfshira Buterin në listën e 50 shumica e njerëzve me ndikim në 2017, dhe Forbes rusë të përfshirë atë në listën e 100 shumica e rusëve me ndikim të shekullit.

Vitin e kaluar, Buterin u bë një nga disa sipërmarrësit që u takua me presidentin Putin gjatë St. Petersburg Forumi Ekonomik. Detajet e bisedës nuk janë zbuluar, por pas këtij takimi, Autoritetet ruse bëri kthesë në teknologji blockchain dhe cryptocurrencies, duke e quajtur Blockchain një teknologji interesante të denjë për vëmendje. për më tepër, ajo u bë e njohur se Ethereum ishte duke shkuar për të nisur një projekt të përbashkët me Vnesheconombank (WEBSITE); Sberbank bashkua një projekt ndërkombëtar Enterprise Ethereum Alliance (EEE), e cila tashmë përfshin më shumë se 200 Kompanitë, dhe u bë i parë Banka ruse në EEA.


Gavin Wood – Technologies paritet, polkadot

Gavin Wood është bashkë-themelues dhe ish CTO në Ethereum, i cili transformoi fillestar Ethereum White Paper shkruar nga Buterin në një program të vërtetë running. Tani Wood kryeson Technologies kompani barazi, e cila zhvillon softuer për rrjetet blockchain. Ai është edhe bashkë-themelues i një polkadot fillimin, e cila zhvillon protokollin që do të lejojë përmirësimin scalability rrjetit për përputhshmërinë më të madhe të blockchains private dhe publike.

The 2017 vit provuar të jetë e vështirë për dru. Në fillim të vitit, kompania lëshuar me sukses paritetit 1.5, një klient përditësuar rrjet Ethereum. Por pas një fillim të mirë, në mes të vitit, Technologies pariteti u përball me vështirësi të rënda.

korrikun e kaluar, kuletat u hacked. Hakerët gjetur bug në kontratë me multisignature, e cila lejoi ata të vjedhin 153,000 eteret (për $32 milionë në atë kohë). Barazi lëshuar një version të përditësuar të kontratës zgjuar për të zgjidhur këtë problem. megjithatë, një tjetër bug kritike, që banon në bibliotekë që menaxhon logjikën e kuletat, u zbulua në nëntor. Si rezultat i një gabimi programues a-së, rreth $152 milion ishte ngrirë në përdoruesit e paritetit’ llogaritë.

Sipas Wood, te gjithe perdoruesit’ asetet dixhitale ruajtur në platformën janë plotësisht të sigurt, por t nuk është ende e mundur për të tërhequr ato nga rrjeti. Vlen të përmendet se në mesin e aseteve të ngrira ishte $98 milion ngritur nga fillimin polkadot përmes një ICO.Versionet më të popullarizuara të cilët është në fakt pas emrin e Satoshi Nakamoto janë si më poshtë:

  • Nick Szabo - një shkencëtar në fushën e shkencave kompjuterike, cryptography, dhe ligji, si dhe një studiues i kontratave zgjuar dhe cryptocurrency.
  • Charlie Lee - krijuesi i Litecoin.
  • Neal Mbreti, vladimir Oksman, dhe Charles Bry - autorët e kërkesës për patentë, i quajtur “Përditësimin dhe shpërndarjen çelësat encryption.”
  • Michael Klare - një i diplomuar i cryptography në Kolegjin e Dublin.
  • hal Finney - një specialist cryptography.
  • dorian Nakamoto - një qytetar i Shteteve të Bashkuara (Kaliforni) me origjinë japoneze.
  • Craig Wright - një biznesmen Australian.
  • Elon Musk - një miliarder i famshëm, kreu i Tesla dhe Space X, dhe një anëtar i Bordit në SolarCity

Të gjithë ata, përveç Craig Wright, mohojnë tyre i përkasin cryptocurrency parë. ndoshta, ajo është një pjesë e shkëlqyer e lajmeve për tregun kripto sepse Nakamoto mban 5% të gjitha Bitcoins. Kështu që, Nakamoto, nëse dëshironi, mund të ndikojnë në mënyrë të konsiderueshme normën Bitcoin dhe tregun crypto.