Si për të krijuar Crypto Exchange

Ne paraqesë në vëmendjen tuaj një intervistë me themeluesi dhe CEO i Bursës Kripto btc-alpha.com Vitali Bodnar, si për të krijuar Crypto këmbimit nga e para.

Si nuk e dini në lidhje me cryptocurrency?

specializimi im në arsim – fizikë, Shkenca Kompjuterike, teknologjisë kompjuterike, Unë kam qenë e angazhuar vazhdimisht në zhvillim. Disi Unë rastësisht lexuar në forum në lidhje me Bitcoin dhe filluan të kuptojnë një ditë, lexoni gjithçka rreth se si funksionon.

Si keni arritur në industrinë Kripto?

E gjitha filloi me faktin se unë u pyesin se si minierave po ndodh. Pas parafytyruar procesin, ka pasur një problem tjetër – çfarë të bëjë me monedha që kam riformuar. I mori para për të shkëmbimeve, që, meqe ra fjala, ishin duke punuar tmerrësisht pas. Kështu që unë normalisht kaloi në tregtimin e.

Pse ju vendosni që ju duhet të krijoni një shkëmbim Crypto?

Kjo është për shkak të dështimit tim të parë. unë, si çdo tregtar i mirë, të ketë një sërë rregullash që unë nuk shkelin: Kam planifikuar paraprakisht pikën dalëse nga pozicioni, Unë nuk punojnë kur unë jam nën stres, Nuk përpiqet për të rregulluar minuset, është më e lehtë për mua për të pritur, Unë nuk mblidhte në atë ditë kur unë jam duke shkuar në minus, Unë vetëm të mbyllur laptop tim dhe nuk punojnë. dështimi im ka ndodhur për shkak të stresit, dhe në atë moment I thyen të gjitha rregullat e tjera. Unë shkova në një marrëveshje negative, mbylli atë në negativ, vendosi të mblidhte. Për një ditë, I kryer 10 Operacionet me këtë skenar. Kam humbur disa dhjetëra mijëra dollarë, që kam fituar gjatë një kohë shumë të gjatë.

Si ndikoi kjo në krijimin e Bursës?

Fillova për të analizuar situatën dhe e kuptuan se një tregtar mund të fitojnë, ose të humbasin para. Por shkëmbimi gjithmonë mbetet në një çmim. Kuptova se kjo është e gjitha mjaft interesante dhe që unë dua për të krijuar vet Exchange time Crypto.

Le ta bejme 5 Hapat për të krijuar tuaj Crypto Exchange.

Hapi i parë?

Për mua, gjëja e parë është që të “djegur me produktin.” Për të gjithë miqtë e mi, njohurit, huaj, Unë i thashë të gjithëve se unë ishte zhvilluar Crypto shkëmbimi dhe unë e nevojshme një ekip, njerëz, para, dhe të gjithë më thanë se kjo nuk do të punojë, por kam pasur një besim të çmendur. E gjithë kjo ishte përafërsisht në 2014-2015.

Që unë kishte një reputacion pozitiv për zhvillimin e projekteve, njerëzit menjëherë u shfaq që nuk besonin në cryptocurrency, jo në Exchange Kripto, por në mua si një zhvillues i cili mund të krijojë një produkt.

fillimisht, Kam pasur një ide që ju mund të marrë një bazë të gatshme të Cryptoexchange, për të ndryshuar atë pak, dhe ajo do të punojë. Si me platforma për Onlineshop. Por një produkt i tillë nuk ka ekzistuar. Thellimi në këtë temë, Kuptova se unë dua të shkruaj çdo gjë nga e para dhe për të kuptuar çdo gjë në hollësi.

Hapi i dytë?

Llogaritja e tërë modelit të biznesit. Në atë kohë ne kemi përdorur bitcoinwisdom – një nga burimet e para, ku ju mund të shihni se si tregu po lëviz, dhe analizuar çdo gjë për një ditë, nje muaj, dhe shohin vëllimet. Për shembull, shkëmbimi për një ditë të kryer operacione në 5000 Bitcoins në një normë të kushtëzuar të këmbimit të $ 500. Komisioni Exchange – 0.4%. 500 shumëzohet me 5000 dhe nga 0.4 dhe ne të merrni një fitim të mundshëm në ditë.

Kështu që, modeli i biznesit për shkëmbime është mjaft e thjeshtë?

po, Unë besoj se nëse një gjë është shumë e komplikuar, atëherë ajo nuk do të funksionojë, vetëm gjëra të thjeshta të punuar.

Si për të krijuar Crypto Exchange

Hapi i tretë?

Përgatitja e specifikimeve teknike. Unë duhet të them se caktimi fillestar teknik I krijuar dhe rezultati merret janë gjëra krejtësisht të ndryshme, për arsye se nuk e kam kuptuar një numër shumë të madh të detajeve, disa momente që dukej për mua shumë e rëndësishme të mos ishin të rëndësishme në të gjitha, dhe në të kundërtën. Kjo është një histori standarde.

Më tregoni, pra më në detaje, si e keni bërë TS? Ku e bëri ai të marrë informacion?

Në atë kohë, I tregtohen në shumë shkëmbime dhe pashë se si ndodhin DDoS sulmet, pa se si shkëmbimet falimentoi, pashë kur përdoruesit kanë qenë besnikë të shkëmbimit, dhe kur ata nuk, dhe pse ndodhi. I hartuar termat e referencës nga përvoja ime, Unë bëra një produkt në të cilën unë si një tregtar do të jetë të rehatshme. Doja të gjitha operacionet që të jetë e kuptueshme. I përdorur programin për të krijuar një ndërfaqe, ku iu 25 faqet e internetit të ardhmen dhe ndërtuar logjikën e vet. për më tepër, Të gjitha Cryptoexchanges e në thelb janë të njëjta.

Sa shpesh e keni përdorur zgjidhje të gatshme teknike?

Unë të kërkuar për të përdorur për të marrë dhe për të dërguar Bitcoin blockchain.info. Në atë kohë, ata dhënë një API publike. Në fazën fillestare, ajo dukej mua se ajo ishte e mjaftueshme për të marrë produktin më të mirë të mundshme me shpenzime minimale, dhe pastaj thjesht për të përmirësuar dhe për të përmirësuar çdo send. Por ata na mohohet, pa shpjeguar arsyet. Unë mendoj se kjo është një nga dështimet më të suksesshme që kanë ndodhur. Ne vendosëm që të kuptoj se si punon Bitcoin, dhe shkroi klientit tonë tërësisht nga e para, e cila tani është në përmirësim të vazhdueshëm. Kjo eshte, ne kemi Bitcoin portofolin tonë.

Hapi i katërt?

Ky është ekipi. Unë tashmë kishte një ekip të mirë-koordinuar, me të cilët kemi punuar në dy projekte. Por kuptova se nuk kanë përvojë të mjaftueshme për të krijuar një produkt me cilësi në cryptosphere. prandaj, ne kemi vendosur për të pompë njohuritë tona me detyra shtesë, për shembull, ka marrë pjesë në zhvillimin e mbrojtjes kundër DDoS sulmet, shërbime për marrjen e parave, dhe kështu me radhë. Për tre vjet ne kemi punuar në caktimin teknike dhe paralelisht – në projektet e palës së tretë për të kuptuar se si punon çdo gjë. Thanks për këtë, ne gjithashtu u njohën me specialistë të cilët ndihmuan për më tej projektin tonë.

Hapi i pestë?

Më banale është e para. Ne fillim, Unë kam qenë në gjendje për të mbledhur rreth $ 300,000. Ky është viti i ekipit të programuesit, kostot minimale, por pa lidhje me shërbimet ligjore. Por ajo ishte në 2013. tani, Unë mendoj, një minimum prej $ 1 milion është e nevojshme. Ne kemi filluar në një mjedis të ndryshëm konkurrues dhe në kushte të tjera, atëherë ka qenë vetëm 5 bursat, dhe tani ka me qindra prej tyre.


Çfarë është Geolocation të përdoruesit tuaj?

Tërë bota, por ne tani ndalojnë regjistrimin nga Amerika për shkak të çështjeve ligjore.

Sa punonjës janë të përfshirë në sigurinë?

Nëse ka një detyrë urgjente, atëherë i gjithë ekipi është i angazhuar në të, dhe pa marrë parasysh çfarë kohë ndodhi.

A ka një dhunti për të gjetur dobësitë? Dhe ç'farë?

Njëditëzaj, bujari paguar për gjetjen mundësinë e falsifikim e-mail administratorit. Në fakt, ata nuk mund të vërtetë të zbatojë atë, por ajo ishte teorikisht e mundur për të përfituar nga kjo dobësi.

Dhe sa e bëri ata të paguajnë?

Disa qindra, një sasi të vogël, pasi kjo nuk është një dobësi kritike. Ne kemi një listë të shpenzimeve për gjetjen e atyre apo dobësitë tjera.

Cilat janë palë kryesorë tregtarë në shkëmbim tuaj?

BTC / USD, LTC / USD, BTC / Monedhë, BT / Zcash.

Si mund të vendos shenjë im në shkëmbim tuaj?

Ne kemi një seksion për të shtuar monedha, dhe kjo tregon qartë që ne mund të shtoni dhe të cilët nuk e bën.

Faleminderit për intervistë interesante


Përgatitur nga CryptoRadio ekip

3 comments

  1. Bitcoin has increased in value by over 3000 in the last few years alone. The Crypto World is exploding with potential right now – this is the time to start and profit!

  2. Making money online is getting harder and harder but with this little known trick you can start earning almost immediately. This actually works I have tried and tested the method myself.

  3. Mannabase a new Cryptocurrency is actually giving away FREE coins every week to new users. The best part is they are a Humanitarian organisation set to be bigger than Bitcoin. This could be the Biggest Free Investment you ever make. If you have 5 Minutes spare read the Whitepaper these Guys are something else.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *