Historia e cryptocurrency parë

The publikim i Bitcoin punës: Decentralizuar elektronike Sistemi monetar nga autori misterioze Satoshi Nakamoto në 2008 shënoi fillimin e një epoke të re në botën e informacionit. Nuk ishte një kripto-monedhë – një njësi e decentralizuar dixhitale e llogaritjes, transaksionet të cilat janë të regjistruara në një zinxhir të blloqeve.

Bitcoin ka bërë me të vërtetë i pari projekt implementohet cryptocurrency

por ideja e cryptocurrency që nga fundi i shekullit të kaluar pjekur në qarqet e mbyllura të cryptographers dhe ciprofancks – njerëz të interesuar në mbrojtjen e privatësisë. Bitcoin është quajtur një ndjekës i të paktën dy sistemeve cryptocurrency, të cilat nuk janë zbatuar. Ideja e “sistemi anonim shpërndarë parasë elektronike” b-money është përshkruar në 1998 nga zhvilluesi Wei Dai. Këtë vit, shkencëtar në fushën e shkencave kompjuterike, cryptography dhe ligji Nick Szabo propozoi konceptin e një monedhe të decentralizuar dixhitale Bitgold duke përdorur sistemin Dëshmi-e-punës (një version i modifikuar i Dëshmi-e-punë-protokoll është përdorur në Bitcoin).

Historia e cryptocurrency parë

Historia e cryptocurrency parë

Satoshi Nakamoto shkruan që punojnë në Bitcoin filloi në 2007. White Bitcoin letër u paraqit në listën e postimeve për zhvilluesit në tetor 31, 2008, dhe blloku i parë në Bitcoin, permbajtur parë 50 Bitcoins, është prodhuar nga Satoshi në Janar 3, 2009, e cila është konsideruar si ditëlindja e Bitcoin. Versioni i parë i softuerit Bitcoin është publikuar në janar 9. Marrësi i parë Bitcoin-transaksion, kryer në janar 12, ishte cipherophone Hal Finney, krijuesi i reusable protokollit të parë Dëshmi-e-punës RPOW. Gjatë transaksionit Satoshi dërguar Finney 10 Bitcoins për të testuar sistemin. Finney tha ai “mori lirimin e parë software sapo Satoshi njoftoi atë”: “Unë mendoj se ishte personi i parë pas Satoshi i cili u zhvillua Bitcoin,” Finney shkroi. Kur krijuesi i Bitcoin, kurrë nuk e zbuluar identitetin e tij, pension në 2011, zhvillimi i Bitcoin u vazhdua nga programues Gavin Andresen (deri 2016).

Një nga idetë kryesore të Bitcoin në veçanti dhe cryptocurrency në përgjithësi është mbrojtja e informacionit financiar

“Pjesa tjetër mund të shihni që dikush po dërgon një sasi të caktuar të dikujt tjetër, por nuk ka asnjë informacion detyrueshme transaksionin për një person të caktuar,” thotë Bitcoin letër të bardhë. megjithatë, Bitcoin është quajtur vetëm pjesërisht anonim, dhe kjo është për shkak të veçantive të të ashtuquajturit “publik” Beteja Bitcoin: ajo ruan historinë e të gjitha transaksioneve, që, në një dorë, siguron transparencën e operacioneve, por nga ana tjetër, ju lejon për të ndjekur historinë e transaksionit të një adresë të veçantë, e cila mund të ndihmojë në identifikimin e personit. Ish-agjenti i CIA-s Edward Snowden i quajtur bllokada publik “një gabim shumë më të madhe në arkitekturën e Bitcoin” se kufizimet teknike në përpunimin e transaksioneve. “Kjo është thjesht e papajtueshme me mekanizmin që ka për qëllim afat-gjatë tregti, sepse është e pamundur për të ruajtur historinë e të gjitha blerjet që një person ka bërë në jetën e tij, duke i dhënë të tjerët të hapur për të gjitha operacionet e kryera,” ai tha. Dhe në mars, Snowden lëshuar Dokumentet sekrete të Agjencisë së Sigurisë Kombëtare (NSA), nga e cila rrjedh se agjencia ka qenë ndjekja Bitcoin përdoruesve që të paktën 2013.

Gjatë periudhës së 2013-2014, dinamika e kursit bitcoin u shënuan nga paqëndrueshmëria ekstreme. Ne nentor 2013, çmimi i Bitcoin për herë të parë mposhti $ 1000 prag, duke rritur 5 herë në një muaj dhe 17 herë që nga korriku 2013. Ekspertët thirrje dy arsye kryesore për rritje të tillë shpërthyese: pranverë qipriot kriza bankare dhe rritja e kërkesës nga investitorët kinezë. megjithatë, deri në fund të 2014, Bitcoin ra në $ 310.

megjithatë, rezultatet mbresëlënëse e 2013 tërhoqi vëmendjen e mediave botërore, e cila i dha një shtysë serioz për lirimin e Bitcoin nga qarqet e geeks dhe shpërndarjen e tij në masë, si dhe krijimi i cryptocurrencies tjera.


Historia e cryptocurrency parë

një koment

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *