Gabimet e kripto Investitorët. gabim 2

Gabimet e kripto Investitorët

Ata mendojnë se është e mundur për të marrë të pasur shpejt në cryptocurrencies

Cryptotrader Peter McCormack analizuar situatën në tregun e kripto dhe erdhi në përfundim se shumë entuziastë reja kripto vijnë në treg me siguri absolute se ata do të jenë në gjendje të shpejt të marrë të pasur. Sipas McCormack, kjo çon jo vetëm në zhgënjim, por edhe në një humbje të shpejtë të fondeve.

natyrisht, kur tregu është duke përjetuar një periudhë të marrë-off, shumë investitorë të rinj të vijnë në atë, duke shpresuar për të marrë një fitim të lehtë. për më tepër, ata shkruajnë në lidhje me atë në të gjitha lajmet e, dhe ata që arrijnë të marrin një rrogë të mirë, thoni në lidhje me historitë e tyre të suksesit. Por flluska janë të lindur: kjo ndodhi me një flluskë dot-com, dhe ky ishte me të 2008 flluskoj strehimit.

megjithatë, Tregu i crypto nuk funksionon në bazë të skemës së fitimeve të çastit. Kjo është një treg spekulative, në të cilën disa lojtarë ishin në gjendje të shpejt të marrë të pasur. Shumë shpejt humbur të gjitha investimet e tyre. tregu kripto, si çdo treg tjetër, është ciklike, që do të thotë se pas një periudhe të rritjes, periudha vjeshtë do të vijë patjetër. Siç ndodhi në 2013: në orarin e përgjithshëm të cryptology, kjo periudhë duket si një moment të rritjes së vogël, pas së cilës ka pasur një rënie e parëndësishme.

megjithatë, në fakt, ne nentor 2013 kapitalizimin e tregut kripto u rrit me shpejtësi kundër sfondit të ardhjes së lojtarëve të rinj të cilët investuar në Bitcoin – paratë revolucionar i ri për të ardhmen. Kështu që, deri në dhjetor 4, 2013 kjo shifër ka arritur maksimumin e saj të parë të $ 15.7 miliardë. Dhe deri në dhjetor 19, kapitalizimi ra ndjeshëm pothuajse dyfish – në $ 6.9 miliardë. Tregu Kripto deshën më shumë se dy vjet për të mbuluar dhe për të arritur arrijë kaluara.

Kjo situatë mund të përsërisë, edhe pse sot në treg për monedhën kripto është shumë e ndryshme nga ajo që kemi parë në 2013: lojtarët kanë më shumë informacion mbi të, dhe ekosistemit është zhvilluar me shpejtësi dhe gjetja përdorime të reja. megjithatë, Kjo është një treg spekulative që mund të rënies në çdo moment. Sigurisht, ka shembuj se si ju mund të merrni pasur shpejtë në të, megjithatë, shanset e humbjes së të gjitha investimet për shkak të strategjive të dobët të investimeve të planifikuara janë shumë herë më të larta.

Gabimet e kripto Investitorët. gabim 1 Gabimet e kripto Investitorët. gabim 3


Shkruaj: Richard Abermann


 

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *