Pse Coinbase akuzohet për mbingarkesës në rrjetin Bitcoin dhe si SegWit vepra ?

Dhe si shumë inxhinierë Coinbase janë të nevojshme për të futur SegWit.

më shkurt 5, Coinbase cryptocurrency këmbimit vendosur një cicërimë, informuar se “ekipi i zhvillimit është në fazën e fundit të testimit SegWit”, dhe “dërgimin dhe marrjen bitcoins me mbështetjen SegWit do të jetë në dispozicion në disa javë”.

Coinbase njoftoi punën në SegWit në fillim të dhjetorit të vitit të kaluar, përgjigjur një prej pyetjeve të bëra shpesh nga përdoruesit “Sa inxhinierë Coinbase janë të nevojshme për të futur SegWit.”

Pse Coinbase akuzohet për mbingarkesës në rrjetin Bitcoin

në dhjetor 16, Coinbase nënkryetar Dan Romero publikuar një postim në blogun zyrtar Coinbase, informuar se futja e SegWit është planifikuar për 2018, dhe në momentin ekipi është “duke punuar në zbatimin e sigurt të SegWit.” Romero thekson se “në prioritet – siguria dhe puna efikase e shkëmbimit”, dhe nuk flet kushtet në lidhje të veçanta.

megjithatë, në valën e dhjetorit “Bitcoin Mania”, përdoruesit pakënaqësi u rrit me qenit të zënë të rrjetit: shkëmbimet, përfshirë Coinbase dhe GDAX, nuk ishin në gjendje për të përballuar me kërkesën rekord dhe shkoi offline, tarifat dhe transaksion konfirmim kohë janë në rritje. Në mes të janarit, Klientët dërguar Coinbase CEO Bryan Armstrong një peticion që të mbledhura më shumë se 12,000 nënshkrimet, duke bërë thirrje për mbështetje për SegWit si një prioritet për 2018. Jameson Race, inxhinier kryesor i portofolin kripto BitGo, bëri thirrje për braktisjen e shërbimeve Coinbase: “Kjo nuk është një zbulim që një shkak i rëndësishëm i mbingarkesave në rrjet Bitcoin është shkaktuar nga shërbime të tilla popullore si Blockchain.info, Coinbase dhe Binjakët, që jo të efektshme përdorin hapësirën bllok. Nëse ju nuk dëshironi për të kontribuar në këtë, nuk e përdorin atë. ” Armstrong përsëri përgjigjur akuzës, duke thënë se “Coinbase është duke punuar në transaksionet packetizing, SegWit dhe një numër strategjish të tjera për të eliminuar stagnimit në rrjet.”

SegWit synon për të zgjidhur problemin scalability duke zvogëluar madhësinë e transaksioneve. Protokolli u propozua nga zhvilluesi i Blockstream Peter Wellle, dhe softphone që bënë të mundur përdorimi i SegWit, u zhvillua në rrjetin Bitcoin në gusht të vitit të kaluar. Në mesin e shërbimeve që tashmë mbështesin teknologjinë – kuletat Ledger, i sigurt, Electrum dhe Samourai Wallet, si dhe kripto-shkëmbimet HitBTC, ShapeShift dhe Bitstamp. Për të kuptuar se si SegWit ndihmon rrjetin Bitcoin, është e nevojshme të imagjinohet në nivelin më të thjeshtë rutinë e përditshme e Bitcoin-transaksioneve që udhëtojnë përmes rrjetit Bitcoin në formën e “pako e informacionit”, dhe origjinalitetin dhe saktësia e tyre janë të kontrolluar nga nyjet. Nëse të gjitha nyjet janë dakord se transaksioni është i saktë, atëherë një konsensus arrihet. Vetë Transaksioni përbëhet nga dy pjesë: dhëna dhe dalje – “të dhëna” dhe “dalje”, nga të cilat pjesa e parë është përgjegjëse për “zhbllokimin”, kjo eshte, marrjen bitcoins (dhe përmban informacion në lidhje me dërguesit), dhe të dytë – për “mbyllje” për dërgesë të mundshëm në të ardhmen. Të dhënat input gjithashtu përmban një firmë që vërteton korrespondencën e çelësat private dhe publike.

teknologji SegWit (ndarë Dëshmitari) ndan transaksionin në dy pjesë dhe transferon nënshkrimin (“dëshmitar”) të nevojshme për të “hap” e bitcoins përftuara, deri në fund të transaksionit, jashtë bllokut kryesore. Në këtë rast, njësia kryesore përmban të dhëna në lidhje me marrësit dhe dërguesit, dhe “dëshmitar” përmban Scripts dhe nënshkrimet, kjo eshte, informacion që është e nevojshme për të konfirmuar transaksionin, por pastaj kurrë nuk do të përdoren. Duke marrë parasysh se nënshkrimet zënë rreth 60% të vëllimit të transaksioneve, izolimi i tyre në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon madhësinë bllok, duke rritur bandwidth rrjetit dhe uljen e kostos së akuzave të transaksionit.


autor: Richard Abermann


 

një koment

  1. Simply desire to say your article is as astounding. The clarity in your post is just great and i can assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying work.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *