Në vende të ndryshme, Çmimet Bitcoin mund të ndryshojnë

Pse në vende të ndryshme të çmimeve për Bitcoin mund të ndryshojë

Në varësi të vendit dhe kripto-këmbimit normat, kostoja për pasuri kripto mund të ndryshojnë. Ne kemi konsideruar disa faktorë që ndikojnë në formimin e çmimeve në tregun e kripto, dhe se si ata janë të lidhura me vendndodhjen gjeografike të furnizuesit të cryptocurrency.

Së pari, ia vlen të marrë parasysh faktin se ende nuk ka një skenar përgjithësisht të pranuara për përdorimin cryptocurrency. Për disa, Arsyeja për investime është besimi se në sajë të cryptocurrency, teknologji Blockchain pret një periudhë të rritjes së shpejtë. për të tjerët, ajo është besimi se ato Bitcoins që ata të blerë sot në të ardhmen do të jetë në kërkesa të mëdha në jetën e përditshme. Per pjesen tjeter, dhe ka shumë të ngjarë më, Arsyeja për blerjen Bitcoin është dëshira për të bërë një fitim.

Gjithashtu, Ne të gjithë e dimë se Bitcoin nuk ka një çmim të qëndrueshme, ajo është cryptocurrency decentralizuar i ekonomisë globale dixhitale që nuk është mbështetur nga ndonjë aset, nuk është i pajisur me çdo valutë Fiat, dhe nuk i përket çdo shtet të botës. megjithatë, Si me shumicën e mallrave të konsumit, çmimi Bitcoin është formuar në bazë të ofertës dhe kërkesës për të. Me fjale te tjera, çmimi i cryptocurrency parë në botë është një ekuilibër të caktuar në mes të çmimit të ofruar nga shitësit dhe çfarë blerësit janë të gatshëm të paguajnë.

Ka vende ku tregtare me cryptocurrencies është e ndaluar, dhe Bitcoin mund të blihet vetëm direkt nga shitësit-furnizues, dhe jo në shkëmbimet kripto-shkëmbimit. Për shembull, pas ndalimit të shkëmbimeve në Kinë, vëllimi i transaksioneve në p2p Platforma e LocalBitcoins ka rritur në mënyrë dramatike. Në shumë vende, për të blerë Bitcoin, ju duhet të keni një llogari bankare dhe një kartë identiteti. Për shembull, rregullatori financiar i Koresë së Jugut ka ndaluar zyrtarisht transaksione anonime, tani tregtarët janë të detyruar të ri-regjistrohen llogaritë virtuale në llogaritë me emra reale.

Për shkak të kufizimeve rregullatore, shitësit e Bitcoin në plattforms tilla p2p si LocalBitcoins mund të vendosni një çmim të fryra dhe të jetë i sigurt se blerësit do të paguajnë atë. “furnizuesit” i Bitcoin janë përfaqësuar shpesh në formë të kompanive që të rezervojë një numër të madh të Bitcoins dhe të holla Fiat, dhe ata mund të diktojë kushtet e tyre për blerësit e vogla, sidomos nëse rajoni është në kërkesa të mëdha për cryptocurrencies. Për shembull, në jug Korea Bitcoin është mesatarisht $ 400 më shtrenjtë se në SHBA, dhe diferenca për shitje dhe blerje mund të jetë nga $ 1800 në $ 3000. në Indi, shitësi Bitcoin ofron monedhën me një çmim 20% më e lartë se ajo që është instaluar në tregun e SHBA. Dallimi në çmim për shitjen dhe blerjen e Bitcoin në Indi është në lidhje $ 1000. Në Kinë, shkalla Bitcoin është $ 100 më e lartë se në SHBA, dhe monedha është shitur dhe blerë me një diferencë prej rreth $ 500. Në të njëjtën kohë, në Rusi shkalla Bitcoin është $ 100 më të ulët dhe përafërsisht e barabartë me normën e cryptocurrency në vendet e BE-së, dhe diferenca midis ofertës ofertës dhe shitjes mund të jetë rreth $ 400. Pavarësisht dallimeve të tilla në çmim, shitësit gjithmonë kanë blerësit të cilët nuk kanë zgjidhje tjetër, nëse ata duan për të marrë në botën e kripto.

Çmimet Bitcoin mund të ndryshojnë

Tregu i crypto është ende shumë i ri dhe askush nuk mund të parashikojë se çfarë destinacioni përfundimtar i Bitcoin është apo çfarë e ardhmja e kësaj industrie do të duket si. Në këtë treg tani ka një numër të madh të lojtarëve të cilët ndjekin një qëllim të vetëm – për të bërë një fitim. Dhe kjo do të thotë se në një ditë lojtarët e tilla do të largohen nga tregu, duke marrë me vete paratë e fituara. Por, me këtë skenar, nuk është një përparësi kryesore – kur kjo ndodh, kërkesa racionale do të zvogëlojë të gjitha cryptocurrencies çmimet në të njëjtin nivel në të gjitha vendet dhe në të gjitha tregjet. Derisa kjo ka ndodhur, thjesht të përpiqet për të shijuar atë që po ndodh, manovrimi në kaos tanishme.

Çmimet Bitcoin mund të ndryshojnë


autor: Richard Abermann


përvojat Hashflare

 

3 comments

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *