Изгледите за рударство во 2018

Со внимание на раст cryptocurrency, побарувачката за рударска опрема се зголеми, како и. Пред неколку години, секој кој има пристап до доволно моќен компјутер може да стане еден рудар, додека во текот на изминатата година, ситуацијата се промени драстично и претходните методи на рударството веќе станале неефикасни. Ние да предвиди што рударски трендови ќе биде најпопуларниот во 2018.

Изгледите за рударство во 2018

Графички картички за рударство

е потребна денес доста скапа опрема за рударство, особено, графички картички. Во јуни минатата година кинески онлајн платформа за тргување AliExpress објави дека на своите корисници почнаа да се погледне поактивно за одредени модели на графички картички кои се најпогодни за создавање на рударството фарми. Од најпопуларните модели меѓу руските рудари се Nvidia графички картички-GeForce GTX 1060 и GTX 1070, како и Radeon RX480, произведени од страна на Напредно микро уреди (AMD).

Со овие модели се популарни не само меѓу руските рудари, изминатата година го одбележа акциите на AMD е зголемувањето на 64%, додека вредноста на Nvidia корпорација хартии од вредност доби речиси 88% од почетокот на 2017. Експертите велат дека растот се должи на зголемување на бројот на рударите од во мрежата на Ethereum и други популарни cryptocurrencies. Nvidia објавени податоци, што го илустрира 6.7% на приходи за вториот квартал од 2017 беше примен од продажбата на графички картички, кои биле користени за криптирање за рударство. Тоа е зошто овие две компании и ASUS компанија веќе почнаа да издаваат уникатен графички картички наменети за рударство cryptocurrency. исто така,, минатото лето знаевме дека AMD работи на 7nm 48 core процесор наречен ѕвезда што ќе биде објавен во 2018.

експертите, сепак, предупредуваат рударска опрема дека побарувачката за нивните производи ќе се намали. Според Јосиф Мур, аналитичар во американскиот банкарски холдинг компанија Морган Стенли, рударството може да стане економски непрофитабилен активност во 2018.

“Ние веруваме дека продажбата вкупно графика за рударство ethereum во 2017 ќе биде $800 милиони или така, и ќе се намали за 50% во 2018 година.”

Според Мур, првата причина за оваа криза е планиран пад на вкупната блок награда на мрежата ethereum од 5 ЕТХ да 3 ЕТХ. Вториот е промената од Доказ за Работа (Pow) на доказ за акциите (ПОС) кога наместо на рударството моќ, веројатноста за создавање на блок и добивањето на поврзани награда е пропорционален удел сопственост на корисникот во системот. Виџај Rakesh, аналитичар на јапонската Mizuho инвестициска банка, споменати оваа тенденција премногу. Тој е сигурен дека во првата половина на 2018, графички картички повеќе нема да бидат потребни за рударство cryptocurrency како што етер рударство.

“Ние веруваме дека ethereum изгледа да се пресели во друг систем плаќање проверка во текот на следните шест месеци, од доказ за работа со користење на графички картички на доказ за акциите каде графички картички повеќе не се потребни.”

Проектот за прилагодување на консензус протокол на Ethereum мрежата се нарекува Каспер. Тоа подразбира дека специјализирана компјутерска опрема не е повеќе потребна за создавање на нов блок; наместо, корисниците ќе можат да даваат свои средства кои ќе бидат замрзнати за време, а за возврат, тие ќе имаат можност да учествуваат во потврда трансакции. Така, Каспер ќе се создаде систем кој може да се спротивстави на рударството централизација. Откако следниот вилушка Константинопол, што може да се случи на почетокот на 2018, зазема место, ажурирање на Ethereum мрежа ќе се активира.

И покрај потенцијалните промени во консензус протокол на мрежата Ethereum, шефот на Nvidia, Хуан Zhjensjun, е сигурен дека приходите направени од графичкиот процесор (графичка процесорска единица) продажба за крипто рударството ќе остане, тврдејќи cryptocurrencies и blockchain се “тука да остане.”

“Ова е пазар кој не е веројатно да се оди далеку во скоро време, и единственото нешто што веројатно може да се очекува е дека ќе има повеќе валути да дојде. Тоа ќе дојде во целина многу различни нации. Тоа ќе се појават од време на време, и на графичкиот процесор е навистина одлично за него.”

ASIC-рудари

ASIC (Примена-специфични интегрирано коло) која постои во форма на чипови е создадена за ефикасно рударството, како и. ASICS се користи за одреден уред и спроведуваат строго ограничени функции, што го прави извршувањето на овие функции поевтино и побрзо. На чипови се помоќни и одземаат многу помалку енергија; тие се многу пати повеќе од профитабилна графички картички. Згора на тоа, рударството фарми бара повеќе време да го поминат на седница и завршување, додека со ASIC рудари се сите во собата.

Оваа година беше откриено дека компаниите, како што се Samsung, Интел, TSMC, и глобалната леарници, се развива 7nm чипови за рударство ASIC. производство на чипови е закажана за првиот квартал од 2018. Тие ќе имаат подобрена енергетска ефикасност во споредба со претходната 14nm чипови.

Јапонски Интернет гигантот ГМО планира да лансира нови ASIC-рудар, кој ќе се базира на 7nm чипови. Масовното производство чипови со оваа технологија е планирана за мај 2018. ГМО следната година ќе започне МЦК да го продаде следната генерација на рударството одбори. Тие ќе издаде токени како метод да се купи следната генерација на рударството одбори. Освен, компанијата планира да се изгради рударски центар во Северна Европа:

“Ние ќе работат на рударски центар следната генерација на искористување на обновливите извори на енергија и врвни полупроводници чипови во Северна Европа. Ние ќе ја користи најсовремената технологија 7nm процес за чипови да се користи во процесот на рударството, и заеднички да работат на неговото истражување и развој и производство со нашите сојуз партнер има полупроводнички технологија дизајн.”

Во септември минатата година, Руската рудар монетата (RMC) спроведена МЦК за поддршка на производство на нов рудар изгрејсонце со Bitfury чипови и развој на еден нов рудар Multiclet со ист чип. МЦК собрани $43.2 милиони. RMC вклучува 15 бизнисмени и cryptocurrency активисти и ги обединува четири компании, вклучувајќи MultiClet, SMARTHEAT, GOODWIN, и RadiusGroup. Компанијата започна со производство рудар изгрејсонце и, од следното лето, има намера да се развие на следната генерација процесор Multiclet, кои ќе бидат 35 пати поефикасни за рударство.

рударството облак

Очигледно е дека моќна и скапа опрема, која е исклучително енергетски конзумирање на премногу, е потребно за успешен рударски. Тоа е причината зошто компании имаат развиено алтернативен тип на рударството, наречен рударството облак. Компании со моќни центри за податоци се обезбеди опрема, и закуп на нивните ресурси за крајниот потрошувач. Откако договорот е склучен и услуги се плаќаат, компании како што се Hashflare, Битие рударство и IQMining обезбеди пристап до експлоатација на неколку cryptocurrencies.

Овие услуги се веќе трендовски. Не постои причина да се верува дека овој тренд ќе забави во 2018, рударството облакот е прифатлива, сигурен, и лесен начин да се добие cryptocurrency, која не бара никакви скапа опрема. Постојат некои можни недостатоци. Продавачот на договори за рударство облакот може да биде фер; еден сајт кој нуди ваков тип на услуги може да бидат ранливи на хакерски напади; корисници немаат контрола врз надомест на комисијата што ги добиваат за рударство; Згора на тоа, непланирани загуби може да ги принуди на центарот за податоци да им се оддолжи помалку на своите корисници во рамките на следните договори.

рударски данок

Моментално, нема закони се регулира рударски активности во Русија и други земји или. Рускиот претседател декрет, сепак, вели дека Владата и Народната банка ќе мора да се воспостави оданочување и да регистрација за рударските компании следното лето. Оваа иницијатива ќе наводно се однесуваат на двете компании и приватни рудари.

Во декември, Комесарот под претседателот на Руската Федерација за заштита на правата на претприемачи, Борис Титов, предлага да се воведе данок на крипто рударството на стапката на 14%.

Изгледите за рударство во 2018