На најважните настани од 2017 во Крипто заедница

На најважните настани од 2017 во Крипто заедница

остар раст Bitcoin е, МЦК бум, крипто игри, и Bitcoin е фјучерси тргување направи сите да истражувам во cryptocurrency и blockchain. Ние сакаме да им кажам на сите кои го пропуштија или, едноставно, не е против сеќавајќи се на главните настани од 2017 во крипто светот.

Белорусија легализира cryptocurrencies. Одеднаш за секого, Белорусија се приклучи на листата на земји кои не одлучи да се забрани, но да се регулира cryptocurrencies. декретот “Во врска со развојот на дигиталната економија” беше потпишан во декември 22. Во прилог на cryptocurrencies, Белорусија лидерство легализира blockchain, рударството, и размена на криптографија.

Bitcoin Пари се зголеми за 316%. декември 19, Coinbase објави дека корисниците ќе можат да се купат, се продава, испрати, и да добијат Bitcoin Пари. Во првиот минути, постигнатата цена на проблемот е $9,500 на подружница на Coinbase е платформа GDAX размената-и надминати индикатори на Coinmarketcap страна 316%. Корисниците осомничени размена на внатрешноста тргување и измама. Според Coinmarketcap, сега чини Bitcoin Пари $2,448.

КМЕ започна Bitcoin тргување фјучерси. декември 18, Chicago Mercantile Exchange (КМЕ група) Bitcoin започна тргување фјучерси. Во текот на првите аукции, 642 фјучерси договор беа продадени за размена, а 637 од нив имаат рок на траење од јануари 2018.

Bitcoin достигна на трговската марка на $19,700. декември 17, Bitcoin обновено на историски максимум, постигнување на $19,700 ниво. Предвидуваа експертите монета расте до $40,000, но пет дена подоцна падна на $14,000, кој толку многу разочарани инвеститори. Според Coinmarketcap, сега чини Bitcoin $15,041.

CBOE започна Bitcoin тргување фјучерси. декември 10, Чикаго опции на вашиот форум берза (CBOE) Bitcoin започна тргување фјучерси и го престигна својот конкурент, КМЕ. За време на лансирањето на Bitcoin тргување фјучерси, Bitcoin зголеми за повеќе од $1,000 во прашање на минути. кратко потоа, корекција на цената на првата cryptocurrency проследено.

молња 1.0 Протоколот беше тестирана на мрежата Bitcoin. Првиот Молња трансакција со користење на Bitcoin се одржа во декември 7. Тоа беше купување на виртуелна кафе во кафуле Starblocks. Детален опис протокол беше објавен на блогот на Медиум. Како програмери се забележи, тоа е важен чекор во работата на стандардизацијата, кое започнало во Милано пред една година. На групата на три тимови, која се состои од ACINQ, Blockstream, Молња и лаборатории, развиени спецификации молња мрежа.

корисниците потрошени $5 милиони CryptoKitties. На крајот на ноември, на CryptoKitties играта стана многу популарна. Во играта, создадена од страна на Канадската програмери во Аксиома Зен, можеш да купиш, се продава, и да се зголеми виртуелна kitties на платформата Ethereum. Играчите на играта беа за производство на подмладок и продажба на нови kitties да заработите етери.

Bitcoin израснал $10,000. Во ноември 28, Bitcoin цена $10,000. А парче од веста дека КМЕ ќе започне Bitcoin е фјучерси тргување во декември влијае на цената најмногу значително. Освен, Кинески инвеститори стана одеднаш заинтересирани Bitcoin.

хакери украле $30.95 милиони евра од Tether паричник. Во ноември 19, како резултат на хакерски напад, 30,950,010 Ushdt ($30.95 милиони) биле украдени од паричник финансии Tether. Корисниците обвини развивачите на измама, па дури и сугерираше бојкот на компанијата.

Хард вилушка SegWit2x беше откажана. Во ноември 8, очекува тешко вилушка SegWit2x беше откажана. Програмерите објасни дека тие не успеале да постигнат консензус за зголемување на блок големина. декември 28, крајот на хард вилушка беше лансиран.

Coinbase мораше да им обезбеди на корисниците’ податоци на Службата за внатрешни приходи САД (УЈП). Размената беше наредено да им обезбеди на корисниците’ податоци за по втор пат, вклучувајќи имиња, датум на раѓање, адреси, и информации за активноста на оние корисници кои купиле, се продава, пренесени или добиени Bitcoins во износ поголем од $20,000 за време на периодот од 2013 до 2015.

Инвеститорите ја обвини проектот Tezos на измама. Откако Ендрју Бејкер дознал за внатрешните несогласувања помеѓу раководителите на проектот Tezos, тој го водеше група на инвеститори, кој поднесе класа акција тужба против компанијата и неколку сродни организации.

Кина пропадна cryptocurrency пазарот. Во почетокот на септември, Кинеските власти забранија МЦК, затвори крипто размена, и побара ICOs да се вратат парите на нивните инвеститори. Веста предизвика падот на цената на сите поголеми cryptocurrencies од 8-15%. Во рок од неколку дена, сепак, на пазарот се обнови.

тешко вилушка Bitcoin е, Bitcoin{}Пари, се случи. Хард вилушка се одржа во август 1. Како резултат, на Bitcoin blockchain беше поделена на два синџири и нови дигитални средства, Bitcoin Пари, се појави. Сега се тргува под тикер BCC или BCH на.

Размена БТК-e отиде офлајн. Во јули 25, на најголемата размена БТК-e престана да работи. Во јули 31, btc-e.com корисникот пријавени на форумот bitcointalk дека агенти на ФБИ го зазедоа целиот БТК-e опрема во центарот за податоци. Во јули 28, на доменот е блокиран.

Етер веднаш падна $0.1. јуни 22, Откако еден од трговците испратиле барање за продажба на неколку милиони долари на етер, на дигитални валута одеднаш падна на $0.1 на девизниот GDAX.

Чарли Ли лево Coinbase. јуни 11, Директорот на факултет при Coinbase, Чарли Ли, поднесе оставка од својата позиција за да се концентрира на развојот Litecoin. Од тогаш, Litecoin стана една од најпопуларните монети. Според Coinmarketcap, сега чини Litecoin $236.

Vitalik Buterin се сретна со Владимир Путин. Како дел од Бигорскиот. Петербург економски форум што се одржува во јуни 4, Претседателот Владимир Путин имаше куса средба со основачот на Ethereum Vitalik Buterin. Тие зборуваа за можноста за користење на blockchain технологија во Русија. Претседателот ја поддржува идејата за воспоставување на деловни контакти со потенцијални руски партнери.

Тим Draper за прв пат учествуваше на МЦК. Милијардер и познат вложување инвеститор, Тим Draper, учествуваа во проектот МЦК, Tezos, што се сметаше за да биде алтернатива на Ethereum. Со тоа, Draper сакаше да водат со пример и ги охрабри другите инвеститори за поддршка на токени кои можат да го променат светот.

етер надмината $100. на мај 5, етер, вториот Cryptocurrency со капитализација, за прв пат во историјата достигна на трговската марка на $100. Според Coinmarketcap, сега етер трошоци $951.

првото научно списание на blockchain се појави во САД. на април 14, списанието Леџер создадена од професор на Универзитетот во Питсбург, Крис Wilmer, е основана во САД. Првиот број на Леџер беше издаден во март 2017. Централните столбови беа економија, финансии, закон, математика, cryptocurrencies, и blockchain.

Јапонија Дозволени плаќање со cryptocurrency. Законот што го направија cryptocurrencies правно валута влезе во сила во април 1. Оваа иновација поедноставен трансакции не само меѓу поединците, туку и меѓу правни лица. Банките имаа можност да започнат нови системи на населби и набавка на ИТ претпријатија.

Bitcoin постигне $1,168 на Берзата Bitstamp. Во февруари 23, Bitcoin повторно помина психолошки пресвртница од $1,000. Оваа стапка е забележан во размена Bitstamp.

На најважните настани од 2017 во Крипто заедница