планови телеграма МЦК

планови телеграма МЦК

Телеграма планира мулти милијарди долари МЦК за разговор cryptocurrency

Шифрирана стартување пораки Телеграма планира да го лансира својот сопствен blockchain платформа и мајчин cryptocurrency, напојување исплати на својата апликација за разговор и пошироко. Според повеќе извори кои се зборува за TechCrunch, на "Телеграма отворена мрежа" (ТОН) ќе биде нов, "Третата генерација" blockchain со супериорни способности, по Bitcoin и, подоцна, Ethereum го отвори патот.

На промоцијата ќе бидат финансирани со огромна Почетна монетата Нуди, со претстојниот приватна пред-продажба кои се движат во стотици милиони, потенцијално што го прави еден од најголемите ICOs до денес. Побарувачката е управувано од страна на фактот дека, наместо на МЦК кои доаѓаат од свежо стартување, Телеграма е добро воспоставена платформа за пораки се користи во целиот свет.

Донесување на нови и нови cryptocurrency може да се даде на платниот систем огромна независност Телеграма од која било влада или банка - нешто ко-основач и извршен директор, Павел Дуров е познат да копнее по инвеститори презеде неговата последна компанија, Руската социјална мрежа VK. Дуров не одговори на неколку обиди TechCrunch да се направи контакт со него во врска со оваа приказна.

Потенцијалот за cryptocurrency во стан широко усвоен пораки е огромна.

Со cryptocurrency напојува плаќања во Телеграма, корисниците можат да ги заобиколат такси дознака кога испраќање на средства преку меѓународните граници, се движат суми на пари во приватна благодарение на енкрипција на стан, испорача micropayments дека ќе направат премногу високо на давачките за кредитни карти, и повеќе. Телеграма е веќе де факто канал за комуникација за глобалната заедница cryptocurrency, правење на природен дом на своите монети и blockchain.

Продажба на еден тон на cryptocurrency

Телеграма се разбира да се размислува за подигање колку што $500 милиони во продажба пред МЦК на потенцијалните вкупно знак вредност во опсег од $3 милијарди долари за да $5 милијарди. Сепак, тие податоци ќе се промени пред МЦК, кои може да дојде веднаш штом март. Овие бројки ќе го направи тоа можеби најголемата приватна крипто подигне на датум по Tezos, со што се зголемија во текот на $230 милиони во јули.

А пред-продажба во МЦК е минимум капа на инвестиции (понекогаш со попусти) за привлекување на големите инвеститори ('китови') пред еден поширок знак продажба на мало инвеститори. Јавноста, фаза на мало на МЦК има тенденција да се подигне помалку, бидејќи има долга опашка на луѓето да инвестираат мали суми. Но, пред-вчитување на МЦК со институционални инвестиции инспирира доверба за мало инвеститори.

Оние инвеститори пред-продажба може да се бара да се одржи минимум купи-во од $20 милиони ако тие се надвор од потесниот круг на Дуров е. Извори велат дека ИЦО ќе бара вистинска валута фиат како американски долари за откуп во, не Bitcoin или етер како и сите други ICOs до денес.

Топ-ниво на институционални инвестициски фирми изразија интерес, но Дуров се вели да бидеме претпазливи со прифаќање на нивните пари. Една фирма шпекулира дека се наметнува за распределба на пред-продажба е Mail.Ru група (порано DST), основана од страна на рускиот емигрант Јури Милнер. Портпаролот на ЛСВ, не одговори на нашето барање за оваа приказна. Интересно, Mail.Ru група е фонд кој завршив за купување последните компанија Дуров е В.К..

Разбирање Телеграма отворена мрежа

Дуров идеја е да се започне една сосема нова blockchain, со користење на Телеграма е 180 милиони корисници, како ракетно гориво за напојување напред во главните текови на усвојување надвор cryptocurrency и правење Телеграма, ефикасно, главен играч на други cryptocurrencies, бидејќи на постоечките скала.

Според бела хартија Телеграма дека TechCrunch има преглед на делови од, нејзините cryptocurrency ќе се вика "грам" и потенцијално може да се добие непосредна мејнстрим усвојување од страна да биде врзан за апликација за разговор Телеграма е.

Извори велат дека Дуров одлучи да се комбинираат и двете централизирани и децентрализирани инфраструктура, со оглед на тоа целосно децентрализирана мрежа не скала брзо како оној кој има некои елементи на централизација, па зошто телеграма треба да поседувате свој blockchain.

Преселба на децентрализирано платформа blockchain може да убие две птици со еден камен за Телеграма. Како и создавање на целосна разнесени cryptocurrency економија во внатрешноста на стан, тоа, исто така, ќе го изолира против напади и обвинувања на националните држави како Иран, каде што е сега сметки за 40% на иранската интернет сообраќај, но беше привремено блокиран меѓу протестите против владата.

Телеграма одигра деликатно политичко балансирање за да се обиде и да ги задржи своите корисници во земјата, затворање на некои канали за повикување за падот на владата, додека чувањето на другите отворени.

WeChat, но со Крипто

со ТОН, Телеграма има за цел да се развие cryptocurrency-базирана алатка слично на WeChat, која се разви во многу повеќе од една апликација за разговор и да дејствува како механизам за плаќање стандардно за многу во Кина.

Додека исплати може да се направи многу брзо во WeChat за различни услуги, системот и понатаму е многу централизирана. Децентрализиран платформа како тон може да понуди повеќе безбедност и еластичност.

Извори велат дека Телеграма планира да им овозможи на корисниците да се одржи валута и фиат валути и Телеграма во претстојната паричник.

Таму е исто така на постоечките инвеститорот екосистем Телеграма има изградено околу него, каде ботови и услуги се нудат од страна на трети лица. повторно, тука би можеле ТОН, во теорија, underly се што инвеститорот доведува до Телеграма.

Во внатрешноста ТОН

Во 132 страница бела хартија, Телеграма ги претстави план за четири фази:

"ТОН Услуги" ќе биде платформа за трети лица услуги од секаков вид, кој им овозможува на smartphone како пријателски интерфејс за децентрализирана апликации и паметни договори.

"ТОН DNS" е услуга за доделување читливо имиња на сметките, паметни договори за услуги и мрежни јазли. Со ТОН DNS, пристап децентрализирани услуги може да биде како "гледање на веб-сајтот на World Wide Web."

"ТОН плаќања" е платформа за micropayments и мрежата на micropayment канал. Таа има за цел да се користи за "инстант надвор од синџирот на вредност трансфери помеѓу корисниците ботови и други услуги". Заштитни мерки вградена во системот се дизајнирани за да се обезбеди дека овие трансфери "се толку сигурни како трансакции на-синџир".

На "ТОН blockchain" ќе се состои од еден господар на синџирот и 2-на-на-сила-на-92 придружни blockchains. Нејзините најзначајните аспект е дека тоа ќе има "Бескрајна Sharding парадигма" да се постигне приспособливост. Така, ТОН blockchains за цел да биде во можност да се "автоматски да се подели и се логирате за да се приспособат на промените во оптоварување". Ова би значело нови блокови се генерирани брзо и дека "отсуството на долги редици помага да се задржи ниски трансакциски трошоци, дури и ако некои од услугите со користење на платформа стана масовно популарна ".

Таа, исто така ќе се состои од "Инстант Хиперкоцка рутирање" дизајниран така што може да се задржи blockchain максимална брзина дури и како што расте. Нејзините доказ за пристап акциите ќе се постигне консензус преку варијанта на протоколот "Византија Дефект Толерантна", повторно зголемување на брзината и ефикасноста. И тоа, исто така, ќе се користи 2-D Дистрибутер книги. Ова значи дека на тон може да расте новиот важечки блокови на врвот на секоја блокови кои се докаже да биде погрешно да се избегнат непотребните вилушки. Со други зборови, ТОН има за цел да биде "само-лекување".

blockchain третата генерација тон ќе биде врз основа на динамичен "доказ од акциите на" обезбедени од страна на повеќе лица, со висок степен на вина толеранција. Тоа, исто така, ќе се справи со складирање на проект, исплати и паметни договори. така, наместо да се потпира врз доказ за работа да се создаде својата валута, Телеграма ќе се потпира на нова, помалку енергија-монтажни начин на рударството cryptocurrency од оригиналниот метод Bitcoin.

Тврдењето е дека тоа ќе бидат способни за многу чувствувате бројот на трансакции, околу 1 милиони во секунда. Со други зборови, слични на амбициите на проектот Polkadot од Берлин - но со инсталирана база на 180 милиони луѓе. Ова го прави на "interchain" со т.н. "динамички sharding" прави.

Одржување на контрола

На бела хартија, исто така, го прави јасно дека четири отсто од понудата на гр (200 милиони гр) ќе бидат резервирани за тимот за развој Телеграма со период од четири години на стекнување. Телеграма исто така, планира да го задржи "најмалку 52 проценти "на целата набавка на cryptocurrency гр да го заштити од шпекулативни тргување и одржување на флексибилност. Останатите 44 проценти ќе се продаваат и во јавниот и приватниот продажба.

Валутата ќе бидат наведени на надворешната размена и кои се користат во Телеграма стан.

Времето-мудар, првиот квартал на оваа година ќе видите лансирањето на Телеграма надворешни безбедна проект на, проследено со МВП на TON. Лансирањето на Паричник Телеграма е закажана за Q4 2018, и создавање на економија базирана ТОН може да започне во Q1 2019. Остатокот од ТОН услуги ќе следат во Q2 2019.

Некои во крипто заедница и понатаму се скептични на ТОН. "Јас само мислам дека ова е начин на monetizing Телеграма на извршен директор е, во основа,", Вели Џексон Палмер, основачот на почетокот cryptocurrency Dogecoin.


планови телеграма МЦК


Еден извор techcrunch.com