Не сите рудари ќе преживее Bitcoin на намалување на трошоците

Колку треба Bitcoin трошоците, така што рударски повторно станува профитабилен?

А 70% пад на цената на Bitcoin од средината на декември практично се намали профитабилноста на рударството. Со денешното ниво на цените, паѓа на минимум $ 6,048, само најголемиот рудари може да остане во живот. Но анализата на Блумберг покажува дека дури и меѓу главните играчи не сите можат да преживеат.

денес, 67% на рударско-енергија е концентрирана во рацете на четири базени: BTC.com, AntPool, SlushPool и BTC.top. Но Блумберг аналитичар Тим Kulpan тврди: “Ако не сте компанија која управува со најбрз рударски постројки купат на големопродажните цени, тогаш најверојатно ќе се губи пари.” пораст во декември се зголеми на пазарот рударска од 40%, што доведе до нерамнотежа на системот: според Blockchain.info, беше 51% потешко да се извлече блок.

преживее Bitcoin на намалување на трошоците

Расте и комплексноста на пресметки и износот на потрошена енергија. Ако Bitcoin застана на 50-ден се движат просекот на $ 13,200, тогаш со моменталната комплексноста и бројот на хаш, просечната рудар со добра опрема ќе добијат $ 80 неделно (но постарите опрема, намалување на профитот). Сепак, дури и најнапредните Bitcoin рударски постројки не обезбедуваат заштита од ризикот од губење на средства, кога цената капки остро, и рудар останува во мрежата: рударите страдаат загуби со почеток во точка цена на $ 6,800.

Ако цената не се зголеми, тогаш просечната рудар ќе го изгуби $ 3 неделно. Рударство базени, како што се AntPool, може да остане во позитивна територија, но нивниот профит ќе биде 90% помала во однос на 50-ден се движат просекот на $ 13,200.

Тим Kulpan моделирани само, во своето мислење, состојба, во која рударски повторно ќе стане профитабилна: растот на Bitcoin со задолжителните ослободување на дел од рударите од играта со цел да се намали конкуренцијата. Аналитичарот е сигурен дека сите денешни учесници нема да биде во можност да се избегнат загуби: или некој ќе се ослободи “рударството брод” од неговата тежина, или секој ќе се удави.

облак рударство

Ако сте приватно лице и сакаат да Bitcoin рударството и други Cryptocurrency, тоа е најдобро да го направи преку Cloud рударство, плаќаат пари за да специјалисти и да уживате во придобивките кои големите компании се. Еве ги првите 3 компании за рударство Cloud: Hashflare, IQMining или Битие рударство


автор: Ричард Abermann


Изгледите за рударство во 2018

 

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *