Путин: Русија треба да се унапреди и криптографија blockchain технологија

Рускиот претседател Vladamir Путин се сретна со Херман Греф, претседателот на најголемата банка на Русија, Банка на пати, и разговараа за важноста на cryptocurrencies.

Тој рече дека оние земји кои имаат закони против cryptocurrencies предизвикаа голем меѓународен пренос на податоци и рударството центри, и дека истите тие анти крипто земји ќе бидат зависни од лидерите од земјите, кои го унапредуваат оваа технологија.

Тој посочи дека ова е негативна работа, да се потпираат на другите народи лидери кога Русија има интелектуална основа и ресурси за да биде во првите редови на cryptocurrency индустрија и унапредување на технологијата се.

Путин, исто така, рече дека важно е да ги искористат предностите на сите фактори и можности да биде технолошки до датум во врска со виртуелни валути.


Напиши: Сара Бауер


 

2 коментари

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *