крипто Вести 20.10.2018

Ticketmaster стекнува blockchain стартување

Ticketmaster, најголемиот светски онлајн билети пазар, има стекнато Реновираниот, на настани во живо blockchain фирма со седиште во. Надградени се врти традиционалните билети во дигитални средства кои се внесуваат на blockchain, заштита навивачи против измама и давање на креаторите поголема контрола и транспарентност во врска со дистрибуцијата. Од страна на управување со синџирот на снабдување за билети, Ticketmaster исто така може да го запре на билет препродавачи кои купуваат на големо, а потоа Џек нагоре цените.

крипто Вести 20.10.2018

Реновираниот основач и извршен директор Сенди Khaund рече: "Ticketmaster е несомнена лидер во живо настан билети и е совршена платформа за нас да се донесе единствена ветувањето на blockchain на милиони фанови. Реновираниот Нотингем blockchain да се зголеми довербата за носителите билет, даде контрола и флексибилност за сопствениците на содржината, и податоци за тимови и изведувачи. "Минатата година, Ticketmaster продадени речиси 500 милиони билети, заработка $2.1 милијарди долари во приходи.


Глобална АМЛ надзорно тело да постави правила cryptocurrency до јуни 2019

Глобалната надзорно тело за перење пари ќе постави својата прва правила за надзор на cryptocurrencies до јуни, голем чекор напред кон создавање на меѓународни стандарди за предност во моментов е предмет на трнлив прописи.

Со седиште во Париз Групата за финансиска акција во петокот јурисдикции ширум светот ќе се бара да лиценца или регулираат cryptocurrency размена и некои фирми обезбедување на шифрирана паричници, да им помогне на искорени употребата на дигиталните пари за перење пари, финансирање на тероризам или други кривични дела. На сила е задача на претседателот Маршалов Билингсли рече: "До јуни, ние ќе издаде дополнителни инструкции за стандарди и како се очекува од нив да се изврши.”


Bitcoin & blockchain работни места во САД се зголемените

Бумот од нови вработувања во САД, во кој имаше рекордни 7 милиони непополнети работни места во август, е 300% зголемување на бројот на работни места поврзани со Bitcoin, cryptocurrencies, blockchain и во текот на последните 12 месеци, според новото истражување од работа сајт Glassdoor. Почнувајќи од август 2018, имаше 1,775 Bitcoin и blockchain поврзани со работни места во САД - за разлика од 693 на почетокот на годината и 446 во ова време минатата година.

“blockchain пазарот на труд чини подготвуваат да продолжи брзиот раст во блиска иднина” се вели во извештајот. Истражувањето откри Bitcoin blockchain и софтверски инженери се повеќето во побарувачката, проследено со други технички улоги како менаџер на производот и технологијата архитект. Во заклучок, Bitcoin работни места се качува.


квадратни започна “терминал” да ривал тастатурата машини кредитна картичка

Квадратни претстави уред кој се натпреварува со тастатура-базирани машини кредитна картичка, дел од пошироките напори на компанијата за плаќање да се привлечат нови трговци. Продуктот, наречен Плоштад терминал, овозможува продавачите прстен до продажба, обработка на било кој тип на плаќање и печатење на сметки од еден уред. Тоа е исто така познат како “футуристички каса.”

хардвер трошоци $399, а компанијата наплатува трансакција за секоја исплата. Продавачи кои се нови на плоштадот ќе добиете попуст на машината. Квадратни Терминал исто така, има софтвер кој ви овозможува инвентар трговци пристап, создаде попусти и испрати фактури.


крипто Вести 20.10.2018

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *