крипто Вести 19.10.2018

Coinbase софтвер со отворен код на своите скалирање за безбедност на алатката

Coinbase е правење на неодамна развиена, автоматски скалирање безбедност алатка на располагање на јавноста. наречен Salus, по римската божица на безбедност и благосостојба, програмата автоматски може да избере да се кандидира и да ги конфигурирате различните скенери безбедност и да издаде извештај за резултатите. Достапни како алатка со отворен код на GitHub почнувајќи од денес, Salus се вели да им понуди на предност што е во можност да централно координираат скенира за безбедност во голем број складишта складирање софтвер, избегнување на морале да го конфигурирате скенер за секој различен проектот.

Coinbase објаснува дека тоа се користи комбинација на човечки кодот коментарите и автоматски скенира да се обезбеди своето производство распоредувања се “сигурно, колку што е можно… Алатки, како овие да ни помогне да брод побрзо, и ние сме неверојатно благодарни за овие напори со отворен код. Тоа беше во тој дух Coinbase започна со отворен код фонд, Во знак на благодарност за овој вид на работа е ориентирана кон заедницата… Тоа ни помага да се спроведе безбедносни политики за секоја промена направена на codebase и обезбедува постои брз повратни информации јамка со инвеститорот за потенцијалните слабости.”


Хеџ фонд менаџер ќе го прифати Bitcoin за неговата $ 16M замок

А 10,000 квадратен нога, 32 нога широк замок, е за продажба преку Меѓународниот Имотот и Даглас Elliman недвижности Сотби. Куќата за се наведени $15.9 милиони. Или Bitcoin или во кеш ќе бидат прифатени за исплата. На homeowner е Рој Niederhoffer, кој е претседател на њујоршката R.G. Niederhoffer капитал менаџмент, Inc, и тој рече: "Јас сум голем верник во Bitcoin, Јас навистина сум толку нахакан на тоа, и јас сакам да поседува повеќе од тоа. "

Се некој да го плати во cryptocurrency, Niederhoffer вели, тој едноставно ќе ги покрие својот дел од трошоците за затворање во цврста валута. "Без оглед на обврските и брокери такси се, Јас би платиле во готово и да ја задржите на Bitcoin ", рече тој.


Северна Кореја хакер група Лазар украл половина милијарда долари во криптографија, според извештајот

злогласните хакирање група на Северна Кореја, повика Лазара, успеа да украде повеќе од половина милијарда долари во cryptocurrencies, извештајот покажува. Доаѓањето Годишниот извештај од cybersecurity продавач група-IB утврдува дека Лазар е зад 14 хакове на крипто размена од јануари 2017, жнее голем $571 милиони од нападите.

Веста поддржува барањата од официјални лица во Јужна Кореја, кој во февруари изјави дека Северна Кореја најверојатно хакери украле десетици милиони долари’ во вредност од cryptocurrencies во 2017. Се користи од страна на хакери, со цел да се спроведе методи на нападот вклучуваат копје фишинг, социјален инженеринг и malware-и.


ДИК започна нова иницијатива за поддршка на криптографија, blockchain и fintech иновации

Владата на САД полека интегрирање cryptocurrency и финансиски технологија во своите регулаторни екосистем, додавајќи легитимитет и поголема поддршка за просторот. ДИК ги објави денес дека тие се подигнувањето на стратешки центар за иновации и финансиски технологија (FinHub). FinHub ќе се поврзе и ажурирање на јавноста на ДИК во врска со прашања и иницијативи кои се занимаваат со дистрибуирани Леџер технологија вклучувајќи blockchain и cryptocurrencies, автоматски совети за инвестирање, дигитален пазар финансирање и вештачката интелигенција.

Валери А. Szczepanik, Виш советник за дигитални средства и иновации и помошник директор на Одделението за корпорација финансии на ДИК води Finhub и рече дека ДИК јасно стави до знаење дека тие се отворени за работа со согласност на програмерите fintech, за разлика против нив. Соопштението вели дека теренски и пристап се дел од стратегијата на ДИК да ги негува технолози, задржи талент во САД и да соработуваат со лидерите, футуристите и иноватори кои се создавање на дигиталната економија.


Пријави Kraken Дневен пазар за 18.10.2018

БТК
$6,393
↓ 0,67%
$26.5M
ЕТХ
$199.1
↓ 1,94%
$15.4M
XRP
$0.4476
↓ 2,69%
$7.71M
Ushdt
$.96
↑ 0,70%
$5.38M
BCH
$430.55
↓ 2,16%
$2.03M
ЦРТИЧКА
$153.6
↓ 3,21%
$1M
EOS
$5.27
↓ 0,38%
$886,320
LTC
$51.56
↓ 2,35%
$839,044
XLM
$0.2325
↓ 2,40%
$820,578
XMR
$103.33
↓ 1.49%
$764,917
Зец
$117.0
↓ 0,39%
$539,781
ETC
$9.54
↓ 1,75%
$439,267
Дуждовата
$0.0043
↓ 2,19%
$196,048
REP
$12.54
↑ 1.13%
$105,801
ICN
$0.345
↑ 0,26%
$61,363
милиони
$10.08
↑ 0,90%
$53,314

Kraken Дигитални Асет РАЗМЕНА
$62.7M со кои се тргува на сите пазари денес


крипто Вести 19.10.2018


 

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *