Coincheck најавува враќање започне следната недела

Јапонски размена cryptocurrency Coincheck најави дека планира да им овозможи на корисниците да се повлече локална валута од нивните сметки следниот вторник.

Ова доаѓа по еден удар со секира на Jan. 26, што предизвика нагло исклучување на услуги. тогаш Coincheck свика прес-конференција на која призна дека 500 НЕ милиони Жетони (во вредност од околу $533 милиони во тоа време) биле земени од своите дигитални паричници од натрапник.

Во известувањето објавено денеска, компанијата изјави (преку неофицијален превод):

“Моментално, средствата на клиентите’ Јапонскиот јен се управува безбедно во една финансиска институција. Ќе продолжиме повлекувања почнуваат февруари 13, 2018.”

Клиенти имале средства заглавени на размена, бидејќи тоа ја потврди таа доживеа она што е веројатно најголемиот пробие во историјата на cryptocurrency.

финансиски чувар на Јапонија, Агенцијата за финансиски услуги (FSA), рече во тоа време дека, “Несоодветно управување со ризиците систем стана норма на Coincheck.”


автор: Сара Бауер


 

2 comments

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *