Вооружен напад беше извршен на канадски Крипто берза

Вооружен напад врз канадски Крипто берза

Во вторник, јануари 23, 2018, околу 11 сум, три вооружени разбојници влегле во канцеларијата на Канада Bitcoins во Отава и го нападнале четири членови на размена. Имајќи поврзани нив и се заканува со пиштол, криминалците побара да ги пренесе средствата од размената на нив. Петти вработен, кои останаа незабележани, повикал полицијата, и разбојници избегале со ништо.

Еден од осомничените, 19-годишниот жител на Отава, беше уапсен. Тој беше обвинет за грабеж со употреба на огнено оружје и присилно задржување. Полицијата Отава се во потрага по уште двајца учесници во кривичното дело.

Канадскиот Крипто Размена вооружен напад

Канадскиот издание на ПС Вести извештаи дека крадците бара кеш во замена за криптографија.

Ова не е прв напад врз носителите на Cryptocurrency. во ноември, жител на Њу Џерси, Луис Мец, нападнале сопственикот на емитување. Загрозување на пиштол, го зеде мобилниот телефон и приватните клучеви на жртвата, која тој се користи за да пристапите на дигитален паричник. Како резултат, тој украл $ 1.8 милиони крипто валута. Сторителот се соочува со 25 години затвор.


автор: Сара Бауер


Bitcoin е еден проект на американската разузнавачка служба ?