Проектот blockchain DFINITY Stiftung покренува $ 61 милиони

организација А непрофитна, кој сака да се развие повеќе децентрализирана интернет со користење blockchain покрена $61 милиони евра во финансирање од U.S. капитал фирмата Андерсен Хоровиц и хеџ фонд Polychain Капитал, тоа го рече во средата.

DFINITY Stiftung сака да се создаде она што го нарекува "интернет компјутер,"Отворена мрежа која служи како голем виртуелен супер-компјутер во сајбер-просторот. Тоа ќе им овозможи децентрализирана верзии на многу онлајн технологија, услуги, како што се желбата, Dropbox, и eBay, се вели во соопштението на компанијата.

Рајан Zurrer, вложување партнер на Polychain Капитал, наречен технологија "исклучително привлечни иновации" и рече дека неговата компанија е "вршење на нашиот најголем досега распоредување капитал."

"Во моментот, ние сме во потрага многу тешко во тоа како да се прошири дистрибуција,", Рече претседателот и главен научник Доминик Вилијамс DFINITY е. "Имаме побарувачка во стотици милиони кои сакаат да учествуваат во проектот."


автор: Сара Бауер


 

One comment

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *