blockchain Вести 9 јануари 2018

blockchain Вести 9 јануари 2018

прописи Cryptocurrency предложени во Вермонт

Законодавец во Вермонт предложи нацрт-законот да се создаде новата регулаторна рамка за користење на blockchain технологија.

Во прилог на налага неколку извештаи за cryptocurrencies и blockchain, тој исто така се наведени како државата може да се класифицираат одредени фирми како што се “дигитални валута друштва со ограничена одговорност,” особено оние кои работат на нивниот сопствен мрежи.

Оние компании би, ако законот е одобрен, се бара да плати “во форма на својата дигитална валута трансакција данок еквивалентно на 0,01 $” кога ќе се создаде нова единица на cryptocurrency, со кои се тргува или да се пренесуваат.

“компанијата А дигитална валута ограничена одговорност, се ослободени од данок се применува на друг начин” се наведува во предлог-законот.

Новиот закон, исто така, повикува на “Самитот Fintech,” кој би ги обединил државата и индустрија заинтересирани страни да разговараат за тоа како може да се промовира Вермонт поширока употреба во тек е. Државата ќе се посвети $25,000 за финансирање на настанот, под покровителство на Агенцијата за трговија и развој на заедницата.


Извршниот директор на JPMorgan Chase Џејми Dimon жали велејќи Bitcoin е измама

JPMorgan Chase претседател & Извршен директор Џејми Dimon во вторникот изјави дека жали последните коментари во кој тој го нарече Bitcoin измама на банкарскиот септемвриската конференција.

Во времето, Dimon рече дека тој ќе го отпушти JPMorgan трговци, ако тие со кои се тргува во крипто валута.
"На блок синџирот на е вистинско. Можете да имаат крипто јени и долари и работи како што…", Рече Dimon во ексклузивното интервју со Фокс Бизнис.

На Bitcoin за мене секогаш е она што владите се ќе се чувствуваат во врска Bitcoin како што тоа добива навистина голема, и јас само имаат различно мислење од другите луѓе. Не сум заинтересиран толку многу во оваа тема на сите.


САД Банката на федерални резерви претседател: Bitcoin не е кредибилен конкурент на американскиот долар

Bitcoin и други дигитални валути не претставуваат сериозна закана за U.S. долар, Минеаполис ФЕД претседател NEEL Kashkari рече.

“Јас не гледам Bitcoin како кредибилен конкурент на доларот во Соединетите Американски Држави, а причината е бариера за влез на вас создавање на свој паричка и ме создавање на мојата сопствена виртуелна валута … е нула,” рече тој за време на јавен настап во Минесота.

Kashkari призна дека Bitcoin и други cryptocurrencies може да преземе поголема улога на глобално ниво и во иднина, но тој рече дека сега за сега тие остануваат под знак прашалник.

“Значи има сите овие нови alt пари се создава секој ден, и додека може да се каже дека има само толку многу Bitcoins дека се случува да бидат минирани, ако станува ѓаволски со сите други alt монети сеуште може да има инфлација, затоа што не се знае кои од нив да му верувате на,” тој рече. “Јас само мислам дека ова има долг пат да одат пред да го знаеме како тоа тресе надвор.


Bitcoin фјучерси пазар е отворен за инвеститорите Тајланд

Филип хартии од Тајланд Тајландски инвеститори дозволено да се шпекулира за Bitcoin преку меѓународни глобалната деривати тргување услуга, додека на пазарот регулатори на Тајланд се во согласност дека овој потег е легитимен.

Таква услуга нуди Bitcoin фјучерси тргување на Чикаго опции на вашиот форум берза (CBOE) и на Chicago Mercantile Exchange (КМЕ).

Управниот директор низок Види Kiong рече дека некои Тајландски инвеститори се заинтересирани за Bitcoin и можност да го прифати инвестициските ризици својствени во фјучерси.

“Користење на Bitcoin како основните средства на CBOE и КМЕ ќе доведе до поголемо прифаќање на Bitcoin фјучерси, како тие се сигурни платни системи и се регулирани од страна на американската Комисија за хартии од вредност,” Г-дин Ниска се вели во соопштението за печатот.

“бидејќи ова [инвестиции] производ е под надзор на стандардизирани регулаторно тело, точка на загриженост во овој случај не се работи за измама или перење пари, туку како овој производ има висок ризик,” се вели во соопштението.

Премиерот Prayut Чан-о-ча неодамна наложено на Министерството за финансии да ги едуцира луѓето за ризиците на Bitcoin инвестиции.


Швајцарија започна blockchain задача сила

Швајцарската влада лансираше нова група за да ја зацврсти својата регулаторна рамка околу blockchain стартап и ICOs.

Работната група blockchain - предводена од министерот за финансии, Ули Mausrer и економија и министерот за образование Јохан Шнајдер-Аман - вклучува и федералните и локалните власти, како и членови на различни blockchain стартап законските застапници и, во согласност со лист.

Групата ќе се погледне на правни насоки околните ICOs и blockchain компании, додека работат со Државниот секретаријат за меѓународни финансиски прашања - на федерално тело одговорно за спроведување на политиката за финансискиот пазар и претставува финансиските интереси на владата преку границите.

Schneider-Аман пофали вклучувањето на blockchain компании во разговорот нивната околина правна рамка.
Тој додаде: “Blockchain станува поважно како технологија за многу индустрии, не само за криптографија финансии. Она што е потребно е либерална регулатива, со што се отвора можност за позицијата на Швајцарија, а во исто време намалување на ризиците.”

Првиот состанок на работна група blockchain ќе биде на Jan. 12, 2018.


Првото барање за повлекување MAST поднесени

Долгогодишна предлог да се покрене “попаметни” паметни договори за главната мрежа Bitcoin е само зема еден чекор поблиску до реализација.

Програмерите имаат поднесено барање за повлекување за Merkelized апстракти Синтакса Дрвја (MAST), со што за првпат овој паметен предлог договори е предмет на барањето за повлекување кои бараат нејзина интеграција во кодот Bitcoin е.

Овие приватни паметни договорите ќе им овозможи на корисниците да ги дефинираат сопствените критериуми со кои исплата ќе процесот, овозможувајќи им на повеќе фактори треба да се смета од страна на програмата. тогаш паметни договори ќе се изврши на сопствените.

Комбинацијата на BIP, исто така, ќе им овозможи на овие паметни договори треба да се чуваат во компактен начин на реалните Bitcoin blockchain, што значи дека не ќе потрае до голема количина на блок простор, или износот на податоци кои можат да се чуваат во рамките на секој блок трансакции.

Ако програмерите и пошироката заедница Bitcoin одобри на промена, тоа би можело да се додаде на Bitcoin по пат на мека вилушка.


blockchain Вести 9 јануари 2018


Еден извор news.hodlhodl.com