blockchain Вести 8 јануари 2018

blockchain Вести 8 јануари 2018

Рон Пол легализира Bitcoin

Поранешниот републикански конгресмен Рон Пол вели дека е сите за Bitcoin како алтернатива валута, додека сè за контроверзниот, виртуелна средства е легална.

Поранешниот републикански конгресмен од Тексас неодамна потсети Ен-Ен дека кога тој беше во Конгресот, тој воведе законодавството за да овозможи натпреваруваат валути, бидејќи тој ги мрази сегашниот систем.

"Јас се згрозуваат од системот кои ги имаме. Официјалната фалсификаторите се на федерални резерви. Тоа е голема погрешен чекор и голем проблем. Па луѓето треба да имаат право да го изберат,"На Newsmax Insider, вели.

"Тие првично беше кога започна пари. Потоа тие ја искористија злато и сребро. И Владата има преземено во текот и злоупотребувани тој стандард и го монополизира. И тоа уништени во оваа земја,", Изјави Пол.

"Сакам да се легализира сите од овие опции и она што луѓето сакаат да ги користат како пари. Но, нема измама. Вие не може да се изврши измама,"Тексас слободарска изјави Мајкл Smerconish Ен-Ен.

Рон Пол е лекар, автор, и поранешен републикански конгресмен. Павле исто така е републиканскиот претседателски кандидат двократен, и претседателскиот кандидат на Слободарска партија во 1988 U.S. претседателски избори.


ViaBTC затворањето на нејзиното пазар за договори за рударство

Кинески Bitcoin рударството базен ViaBTC најави дека ќе ги затвори своите пазар за договори за рударство оваа недела, потег кој доаѓа во време на нови извештаи на забраната од страна на властите во земјата.

Во јануари. 8 изјава, ViaBTC соопшти дека ќе ја затвори пазарот - преку кои корисниците можат да се купат договори им даваат право на одреден износ на hashing моќ (и придружните Cryptocurrency исплати) - е Јан. 10. Причината: компанијата сака да “контрола на шпекулации и заштита на интересите на нашите инвеститори.”

“Ве молиме да ги заврши сите вашите облак рударски договор тргување ASAP. Ви благодариме на сите за поддршката,” ViaBTC додаде.

ViaBTC прв започна својата рударска облак услуга во ноември 2016.

Затворањето доаѓа месеци по ViaBTC затвори својата размена cryptocurrency одговор на мерки од страна на кинеските власти за размена на екосистемот на земјата, процес што почна веднаш по почетокот на 2016. Официјалните претставници, исто така, се пресели да се забрани употребата на почетна придонеси паричка (ICOs) во септември.

Сепак, додека не постои јасна индикација дека двата настани се поврзани со, најновата најава на Мајкрософт следува нови извештаи дека властите во Кина се бараат постепено исклучување на домашни Bitcoin рударството.

Според документите во оптек во текот на викендот и се припишува на водечка група на интернет на финансиски ризици санација, кинески регулатор, официјални претставници сакаат да го запрат поддршка за локалните рудари, повикува на мерки околу моќ и користење на земјиштето. Еден од документите побара официјалните лица да подготват планови за таков процес од страна на 10-ти.

Претставник од Ксинџијанг канцеларија на Агенцијата потврди веродостојноста на документацијата е на кварц, но одби дополнително да коментира.

Како што е илустрирано од страна на Блумберг, рудари во Кина се префрлаат на нивните стапало далеку од земјата, залага нови локации во Европа и Северна Америка. сервис на вести објавија дека властите во Кина сакаат да се донесе на “уреден” исклучување на екосистемот на рударството.

blockchain Вести 8 јануари 2018


Bitcoin тргување