blockchain Вести 31 јануари 2018

Јапонски линија пораки гигант да започне размена cryptocurrency

Најголемата пораки Јапонија соопшти денеска – своите планови да се започне и да работат на размена на cryptocurrency, за да биде овозможено во рамките на својата разговор апликација која е присутно меѓу своите 200 милиони месечно активни корисници ширум светот.

Токио-базирани апликација за разговор потврди дека поднело барање со Агенцијата за финансиски услуги (FSA) - финансиски регулатор Јапонија - да се регистрирате и да се започне размена cryptocurrency. Апликацијата е во моментов се разгледува.

иницијатива на гигант пораки да им понуди cryptocurrency тргување доаѓа заедно со лансирањето на новата компанија наречена линија финансиски, која, исто така, ќе истражувам во нудат финансиски услуги за корисниците.

Линија Финансиски следи веќе популарна трансфер на пари и плаќање на услуги линија мобилен линија за исплата, услуга овозможена во пораки стан на линијата за. во 2017, Линија на платите на врвот 40 милиони регистрирани корисници на глобално ниво со годишен обем трансакција поголема од милијарди ¥ 450 ($4.1 милијарди).


Bitcoin размена Huobi ќе отвори канцеларија САД

Кина-базирани Huobi, претходно еден од најголемите размена cryptocurrency на земјата, планира да лансира своја канцеларија во Сан Франциско.

Главен стратегија за директор Каи Kailong рече “Huobi се бараат да се зголеми на меѓународно ниво… САД. ќе биде нашиот фокус во моментов.”

Huobi е изградба на ново седиште во областа на Силиконската долина, карактеризирање на притисни како една брза, според портпаролот на компанијата.

Претходниот месец, Huobi објави дека партнерството со инвестициската компанија наздаровје група за да се започне еден пар на cryptocurrency размена во Јапонија, со цел да им понуди на јенот-базирани услуги.

Наздаровје виртуелни валути и Huobi Јапонија не најавија цврсти рокови за нивните лансирања.


министер за финансии во Јужна Кореја: Не планира да ја забрани cryptocurrencies

Министерот за финансии, Јужна Кореја, изјави дека Владата не планира да ја затвори cryptocurrency тргување, вест за инвеститорите се загрижени дека властите би можеле да одиме толку далеку како тешки акција на Кина во блокирањето на виртуелна монета платформи.

Коментарот на Ким Донг-yeon во средата доаѓа како трговци дома и во целиот свет биле исплашени од конфликтните коментари од владини претставници во Јужна Кореја, главен центар за трговија cryptocurrency, Сеул дека планира да ја забрани локалните дигитални централи паричка.

"Не постои намера да се забрани или потисне cryptocurrency (пазарот),", Рече Ким, додавајќи непосредна задача на Владата е да се регулира размена.

Зајакнување на намерата на Сеул да ги заостри завртки на пазарот се смета како непроѕирни и ризично од глобалната креаторите на политиката, царинските на земјата претходно во средата објави дека го откри нелегално cryptocurrency девизното тргување во вредност од речиси $600 милиони.

"Царинската служба е тесно гледање на нелегалната трговија со девизна користење cryptocurrency како дел од мисијата на владата задача,", Се вели.


blockchain Вести 31 јануари 2018


автор: Сара Бауер


Изгледите за рударство во 2018