blockchain Вести 31.08.2018

Јапонскиот гигант Rakuten стекнува со размена на Bitcoin за $ 2.4m

Јапонија најголемата онлајн мало гигант Rakuten има објави своите набег во секторот cryptocurrency со купувањето на крипто размена “Сите се Bitcoin” во $2.4 милиони договор. Rakuten, Јапонија најголемата онлајн мало гигант, соопшти дека очекува cryptocurrency плаќања во е-трговија, како и офлајн исплати на мало и во peer-to-peer да "расте и во иднина", а планирал да влезат во секторот како конгломерат.

Тој додаде: "Со цел да се обезбедат начини на плаќање cryptocurrency непречено, ние веруваме дека тоа е неопходно за нас да се обезбеди функција на размена на cryptocurrency, и се размислува за влез во размената индустрија cryptocurrency како Rakuten група. "Сите се Bitcoin, започна во март 2017, нелиценциран е размена cryptocurrency што беше удира со цел за подобрување на бизнис по увидот на лице место од страна на Агенцијата за финансиски услуги, финансиски регулатор на Јапонија, во април оваа година. Сите се Bitcoin е "работа за спроведување на подобрувања" и планира да "се регистрирате официјално" со FSA, Rakuten рече.


Руската надзорно тело се развива алатка за следење cryptocurrency

Федералната служба за финансиски мониторинг “Rosfin” наводно, се развива аналитичка алатка за следење на cryptocurrency трансакции, под маската на една “анти-финансиски криминал” систем. Вреди да се напомене дека cryptocurrencies како Bitcoin дека владите гледаат како анонимни алатки за гориво финансиски криминал може да стане предмет на континуирана ревизија. Оваа алатка крипто-СЛЕДЕЊЕ ќе добие и процесот на информации на Bitcoin паричници и трансакции. Крипто информации ќе стане дел од полноправно истражен извештај за осомничените, кој исто така ќе вклучува нивните имиња, банкарски сметки, кредитни или дебитни картички детали, како и главните трансакција евиденција.

Rosfin-мониторинг е подготвена да имаат крипто-анализатор функција интегриран во системот за следење финансии. Bitcoin архитектура им овозможува на еден да се најде на трансакциска врски помеѓу две паричник адреси преку механизмот Merkle дрво. Може да се види целиот синџир на трансакции од точката А до точката Ш преку богати визуелни. спроведување на законот може да се идентификуваат виновниците од deanonymizing паричникот адреса на еден од осомничените. Севкупно, мерката е примена како корисни до одреден степен да ја фати одделни сајтови, сервери и луѓе кои се вклучени со кривично активности, но може да биде избрзан за глобална мрежа во peer-to-peer.


Bitcoin споменати на новиот албум на Еминем

Bitcoin и cryptocurrency се преземат уште еден чекор кон мејнстрим свест со споменување на новиот албум на американскиот рапер Еминем “камикази” - знак дека Bitcoin полека продира на различни нивоа на општеството и надвор од финансиските, fintech меур тоа е во голема мера постоело во за последните 10 години. Во 9 песна на албумот, “не под исти услови” - кој Royce Da 5'9′ - патентните барања од Ројс: “Запомни сите се користи за да го гризне Никел, сега сите прават Bitcoin.”

Јавната свест чини да се биде главен двигател на цената Bitcoin. Спомнувањето на албум на Еминем е значајна бидејќи сугерира дека не е се збогатат брзо шема, ниту начин да се продаде недозволена стока онлајн, туку нешто што “сите [е] прави” - тоа е како заеднички, како знае да те гризнам метал монета за да ги тестира својот квалитет.


blockchain Вести 31.08.2018

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *