blockchain Вести 31.07.2018

Светот е 3-та по големина банка прашања обработливо земјиште хипотека за заем на blockchain

Во значителен чекор напред за продлабочување на реформите на хипотекарни заеми, Земјоделска банка на Кина (ABC) обелодени дека има издадено вреди да се обработливо земјиште заем $300,000 на blockchain во судењето. Банката користи еден сегмент од земјоделското земјиште како колатерал за издавање на хипотека за заем. Таа, исто така дистрибуирани детали на кредитот низ јазол партнери како што се комерцијалните банки, Бирото Guizhou е земја и ресурси, и Народна банка на Кина.

нови blockchain решение на ABC, Е-blockchain заем, решава за сложеноста на процесот на кредитот. Банката соопшти тековниот процес на одобрување на кредитот вклучува посредници на секој чекор, кој ги зема недели, или месеци, пред одобрување на потенцијалните заемопримачот. Disintermediation би можела да спаси илјадници долари за АБЦ и другите инволвирани страни преку елиминирање на трошоците предизвикани од судски такси со преземените трошоци. ABC, исто така, потврди дека наскоро ќе се прошири својата blockchain решение за да се вклучат и други loanable средства, вклучувајќи ги и недвижен имот.


Coinsquare поставува подружница да им помогне на трговците инвестираат во blockchain, крипто, & АИ тек

Канада-базирана размена на криптографија Coinsquare лансираше нова гранка наречена CoinCapital. Подружницата е регистриран со Комисијата за хартии од вредност Онтарио како ослободени услуга на пазарот, портфолио менаџер, и директор на инвестициски фонд. Новата гранка ќе им обезбеди на корисниците со различни инвестициски услуги се врти околу blockchain, cryptocurrencies, вештачка интелигенција (АИ), и други иновативни технологии.

Coincapital извршен директор Луис Bateman коментира:
"Постои силен апетит за инвеститорите да пристапите до раст во секторот за индустрија, но не доволно за специјализирани или лажат придонеси што им се достапни… Ние сме во критичен момент флексија во секторот за индустрија и Coincapital е совршено позициониран, со оглед на нејзиниот однос со Coinsquare и експертиза длабоко сектор, да ги искористат предностите на следната фаза на раст на индустријата.” Coinsquare е еден од најголемите размена крипто во Канада & обезбедува тргување решенија за Bitcoin, Litecoin, Дуждовата, и други.


Томсон Ројтерс партнери со CryptoCompare за cryptocurrency податоци

Томсон Ројтерс, еден од водечките светски вести и информативни услуги за професионални пазари, соработува со CryptoCompare - агрегатор податоци за пазарот на глобалната cryptocurrency – да се обезбедат податоци за својот финансиски платформа EIKON. Според новиот договор, CryptoCompare ќе се интегрира да книга и трговските податоци за 50 крипто-средства, извори од широк спектар на размена, во десктоп платформа EIKON - индивидуализира алатка која им помага на инвеститорите & трговците со обезбедување на реално време и историски податоци за пазарот.

CryptoCompare има за цел да им обезбеди точни & сигурен цените на пазарот и податоци за над 5,000 пари и белези и над 200,000 валута парови, како и податоци cryptocurrency трговија, податоци за книгата, блок истражувач податоци и социјални податоци, & новиот договор ќе им помогне на корисниците EIKON добие и детален увид во движењата на пазарот цена, како и сеопфатен преглед на пазарот.


Bitmain направи $ 1.1b во добивката за Q1 2018 & планира да поднесе барање за ИПО наскоро

Bitmain очекува да заработи 2-3000000000 долари во профит за 2018. А КПМГ прегледот на деловните објави дека Bitmain произведени $1.2 милијарди долари во нето профит со 50% нето маргина 2017. Во првиот квартал на 2018, наводно Bitmain донесе $1.1 милијарди долари во нето добивка.

Ко-извршен директор на Bitmain технологии, најголемиот светски cryptocurrency рударска компанија, Jihan Ву вели Bitmain планира да спроведе иницијална јавна понуда во Хонг Конг, или во странство на пазарот со деноминирани долари акции на САД. исто така,, Bitmain наводно подигање на дополнителни парични во прилог на околу $ 400 милиони покренати во јуни. Новиот финансирање ќе го валоризира Bitmain на околу $14 милијарди, што укажува на 10 до 11x повеќе приходи. Ова е 16.6% се зголеми од компанијата неодамна објави $12 милијарди вреднување.


blockchain Вести 31.07.2018

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *