blockchain Вести 30.07.2018

Грчкиот суд за екстрадиција на Александар Vinnik на Русија за перење $ 4B преку БТК-Е

Судот во грчкиот град Солун додели второ барање за екстрадиција на руски државјанин Александар Vinnik, поднесени од страна на Канцеларијата на јавниот обвинител на Руската. Неговиот адвокат изјави Timofey Musatov “Судот ја отфрли можноста за екстрадиција на Александар Vinnik во Русија.”

Vinnik бил уапсен во Грција на 25 јули, 2017, на барање на американските власти, товарејќи го за неколку прекршоци, вклучувајќи перење $4 милијарди долари преку сега непостоечката БТК-Е размена.


Австралија банка тврди успех во судењето глобалната трговија blockchain

на Комонвелт банка на Австралија (СВА) заврши прекугранична пратка што се користат blockchain да ги пратите на стоки во синџирот на снабдување. мултинационалните, еден од Австралија “Големата четворка” банки, кажа тоа 37,000 lbs бадеми беа пратени од Австралија во Германија, & се следи преку приватни blockchain платформа развиена од страна на банката. Учество јазли на blockchain систем се вклучени клучните страни по должината на синџирот на снабдување, како што се земјоделството производител Олам овоштарници и логистички оператори, како и пристаниште оператор Патрик терминали и на пристаништето во Мелбурн.

ЦБА рече дека системот blockchain-базирани зачувува податоците на контејнери, документи и финансиски трансакции на дистрибуирани мрежа. како таква,, различни партнери може истовремено да ги видите и да ги пратите информации за пратката во реално време - податоци вклучувајќи го и статусот на пратката или на температурата и влажноста на контејнерите. Банката соопшти дека има за цел постојано да се инвестира во blockchain & тогаш изјави “Ова ниво на податоците обезбедени партнери во синџирот на снабдување со поголемо ниво на транспарентност и ефикасност во поглед на локацијата, состојба и проверка на стоката која се транспортира.”


ДИК Комесарот вели Bitcoin е регулирано & доволно зрели за да имаат ЕТФ

Кратко откако ДИК ги отфрли Bitcoin размена со кои се тргува фонд (ЕТФ) апликацијата на Winklevoss близнаци на 26 јули, ДИК комесар Хестер Пирс го изрази своето разочарување од одлуката на агенцијата да го одбие Bitcoin ЕТФ. Таа истакна дека Bitcoin, како средство, е регулирано и доволно созреана да биде достоен на пазарите во САД. "Очигледно, Bitcoin не е доволно зрел, доволно почит, или регулирани доволно за да бидат достојни на нашите пазари,"Пирс изјави во врска со официјална изјава за јавноста таа објави за да ги побие неодобрување на ЕТФ Winklevoss Bitcoin.

Пирс додаде дека прерано одлука на ДИК поткопа заштита на инвеститорите, со негово институционализирање на пазарот Bitcoin, која бележи зголемување на усвојување од страна на регулираниот финансиски институции, како Голдман Сакс, JPMorgan и Морган Стенли во текот на изминатите неколку месеци. "Во прилог, Јас сум загрижен дека пристапот на Комисијата поткопува заштитата на инвеститорите од спречувајќи поголема институционализација на пазарот Bitcoin. Повеќе институционални учество ќе доведат до подобрување на многу од загриженоста на Комисијата со пазарот Bitcoin кои што придонесуваат за своето несогласување со цел,", Изјави Пирс.


TransferGo додава cryptocurrencies на апликација дознака

TransferGo, со седиште во Лондон дознака услуги, стана првиот провајдер дознака да понуди cryptocurrency трговски услуги, и ќе понуди Bitcoin, Litecoin и други, во одговор на силна побарувачката за cryptocurrency. Daumantas Dvilinskas, основач и извршен директор на TransferGo, зборуваше за силна побарувачката за cryptocurrencies "Нашите клиенти не ја сакаше.” TransferGo има повеќе од 65,000 корисници и е додавање 1,000 нови клиенти на ден.

Повеќе од 4,000 корисниците се регистрираа за новата услуга, кој нуди поддршка на седум јазици, во првите неколку часа. Dvilinskas рече клиенти нема да бидат испраќање cryptocurrencies на нивните роднини во други земји, но ќе ги купат за нивна сопствена употреба. Dvilinskas рече “Како платформа, тие се тука да останат, и како платформа, ние сакаме да биде многу лесно и user-friendly начин за потрошувачите да добијат пристап до нив. "Тој исто така рече blockchain технологија ќе стане нова алатка за размена на информации во финансиската индустрија.


Пријави Kraken Дневен пазар за 29.07.2018

БТК
$8,209
↑ 0,43%
$26.8M
ЕТХ
$465.7
↑ 0,36%
$7.17M
Ushdt
$1.00
→ 0.00%
$2.06M
BCH
$828.56
↑ 1,64%
$1.46M
EOS
$8.26
↑ 0,12%
$1.13M
XRP
$0.4529
↓ 0.28%
$1M
LTC
$83.66
↓ 0,19%
$535,186
XLM
$0.3063
↓ 2.43%
$519,868
XMR
$135.99
↓ 2,97%
$415,019
Зец
$218.6
↓ 0,95%
$341,421
ETC
$16.83
↑ 0,06%
$340,493
ЦРТИЧКА
$239.3
↑ 0,31%
$314,826
REP
$30.37
↑ 1.10%
$250,618
ICN
$0.558
↓ 0,52%
$52,067
GNO
$54.3
↑ 4,09%
$44,432
Дуждовата
$0.0033
↓ 4,26%
$11,929

Kraken Дигитални Асет РАЗМЕНА
$42.5M со кои се тргува на сите пазари денес


blockchain Вести 30.07.2018


unboxed

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *