blockchain Вести 30.06.2018

студијата открива 27% на Велика Британија машки Millennials преферираат Bitcoin на недвижен имот

Велика Британија инвеститорот врз недвижности Да Дневна спроведе истражување и дознав 27% на машкиот Millennials во државата ќе сакаат да инвестираат во Bitcoin наместо недвижности.

Според недвижности инвеститорот Земете Живеење, дел од причината на одредена демографска видов Bitcoin како повеќе атрактивна инвестиција е фактот дека Millennials се на мнение дека предводник cryptocurrency што го поседува повисок потенцијал на почитување во однос на недвижен имот.

Тоа беше речено дека Millennials видите "зголемените перформанси на Bitcoin - проследено со речиси подеднакво длабока корекција - [и тоа] има повеќе интрига од можноста за постојан раст на цените на куќите ".


Унијата плоштад партнерства прави долгорочна инвестиција во криптографија и blockchain

Њујорк унија плоштад партнерства има големи планови да се профитира на потенцијални бизнис трилиони долари во blockchain и крипто во 10 години.

Алберт Венгер, управување со партнер на Унијата плоштад партнерства рече:

"Гледаме многу наопаку… Инвеститорите се рационално фрлаат многу пари во овој сектор, затоа што мислам дека луѓето се гледаат победничките blockchain тука може да биде во вредност од еден трилион, или неколку милијарди долари, Тоа не е воопшто луд да се мисли тоа. "

Венгер го повтори Apple ко-основачот на Стив Возниак, кој рече дека оваа недела blockchain може да биде балон, со компании ќе стомак-up во иста стапка како ера на дот-ком. Но, тој рече дека ризикот може да се исплати за инвеститорите кои се во почетокот на, и се шири своите облози.

"Секако, за некој одреден проект има исклучително голема шанса тоа нема да работи,"Рече Венгер. "Како резултат, ако таа работи, наградите ќе биде многу висока. "


$1Б влегува крипто пазарот во минатото 24 часа

На marketcap за cryptocurrency стекнато $20 милијарди долари во вредност во текот на последните 24 часа, ќе од $233 милијарди долари во петокот за да $256 милијарди денес.

Томас Ли, раководител на истражувањата на Fundstrat Финансиски неодамна изјави дека за секој долар влегување или излегување на криптографија, има $20-$25 влијание врз крипто пазарната вредност, што укажува на милијарди долари влегоа крипто во минатото 24 часа.

blockchain Вести 30.06.2018


ДИК гласа за да се олесни регулатива ЕТФ

САД хартии од вредност регулаторот, ДИК, едногласно да предложи олеснување на правилата за одобрување на ниски девизен ризик со кои се тргува средства во она што би можел да биде голема победа за $3.5 трилиони пазарот.

Ако се имплементира, правило ќе им овозможи на компаниите кои продаваат ETFs да започне обичен верзии ванила, без прво да бараат одобрување од регулаторот. ДИК соопшти дека се надева на промена на власт ќе ја зголеми конкурентноста и иновативноста преку намалување на бариерите за влез.

промена на правилото е предмет на повратни информации од индустријата.

Моментално, ЕТФ издавачи мора да добие дозвола ДИК, познат како exemptive олеснување, пред продажбата на средствата согласно со Законот за инвестициска компанија на 1940.

Комесарот Кара Штајн рече:

"Владеењето ќе вклучува многу од барањата за обелоденување веб-сајт кој се во постоечките наредби како што се откривање на ETFs тековната нето вредноста на средствата по акција, пазарна цена, и премијата или дисконтот – секој како од пред работен ден.”


blockchain Вести 30.06.2018

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *