blockchain Вести 29 јануари 2018

Еден од најголемите Јапонија електроника продавници Yamada Denki сега прифаќа Bitcoin

Yamada Denki, еден од најголемите Јапонија електроника продавници, најави се прифати Bitcoin како начин на исплата.

Тие се во партнерство со Bitflyer, и во чест на новиот развој, Bitflyer е давање на подарок на 500 јенот во однос на првиот 500 клиентите плаќаат со виртуелната forex.


мало и е-трговија гигант WeMakePrice Јужна Кореја да се прифати 12 cryptocurrencies

на kePrice, подобро познат како Wemepu, еден од најголемите платформи за е-трговија во Јужна Кореја и големи трговците на мало се планира за прифаќање 12 cryptocurrencies, вклучувајќи Bitcoin, во соработка со Bithumb, најголемата размена cryptocurrency на земјата.

WeMakePrice е додавање cryptocurrencies на платформа своите постоечки исплати OneThePay. Откако интеграција е завршена, постоечките корисници WeMakePrice ќе биде во можност за купување на предмети и услуги, користење cryptocurrencies.

Во едно интервју со јужнокорејскиот мејнстрим медиум HanKyoReh, портпаролот на WeMakePrice изјави дека компанијата се дојде до одлука за интегрирање на cryptocurrencies како дел од една поголема иницијатива да се олесни процесот на исплата за општа потрошувачи.

"…се направи исплати повеќе пригоден за нашите потрошувачи и клиенти. Сметаме fintech мобилни апликации, поени, и cryptocurrencies како ефикасна начини на плаќање,", Рече портпаролот.

Официјалната изјава на компанијата споменати: "Bitcoin плаќање на услуги… подобрени услуги и погодност ".


BTCC купена од страна на Хонг Конг со седиште во инвестициски фонд blockchain

Bitcoin рударството и размена конгломерат BTCC е купена од страна на неименуван Хонг Конг со седиште blockchain инвестициски фонд. Средствата ќе им помогне на фондот меѓународна фокус BTCC како што излегува на кинескиот пазар.

бизнис BTCC има се исцрпени од регулаторна пукнатината надолу во Кина, која забрани cryptocurrency тргување на размена со седиште во земјата. Пекинг сега има Bitcoin рударството во својата пушки, според последните извештаи во FT и на други места.

Портпаролката изјави BTCC: “Ние во моментов не се ослободување на информации за фондот ниту пак износот на средствата зголеми.”

Размената BTCC тргува повеќе од $25 милијарди долари од парички во 2017. паричник Моби BTCC е, кој беше воведен во март 2017, сега има клиенти од 180+ земји, додаде портпаролката.

Во соопштението BTCC ко-основачот на Боби Ли рече: “Денес е стекнување е неверојатна пресвртница за BTCC што потврдува сите наши напорна работа во текот на изминатите неколку години. Јас сум многу возбуден околу ресурсите ова му дава BTCC да се движи побрзо и агресивно да растат нашите бизниси во 2018 и пошироко.”


blockchain Вести 29 јануари 2018


автор: Сара Бауер


Hashflare искуства