blockchain Вести 29.06.2018

Blockport започна бета крипто платформа и планира да влезе на американскиот пазар за тргување

Амстердам базирана размена cryptocurrency Blockport штотуку започна јавна бета верзија на неговата платформа, сега им овозможува на корисниците во Европа да се купат, се продава, и трговија cryptocurrencies вклучувајќи Bitcoin и Litecoin, во однос на Еврото.

Стартувањето се планира да влезе на пазарот во САД и се натпреваруваат против лидер на пазарот Coinbase, Blockport, во четвртокот.

Blockport има повеќе од половина милион на крипто-трговците на својата платформа, меѓу кои 20% се наоѓа во САД. Во наредните месеци, нови функции ќе бидат додадени на платформа, вклучувајќи долари парови, карактеристики социјална тргување и повеќе cryptocurrencies.


Coinbase додава британската поддршка фунти за да се олесни повлекувањето на Велика Британија

Coinbase Велика Британија извршниот директор Zeeshan Feroz рече дека Coinbase ќе биде поддршка GBP жици во следните неколку недели. Во моментов, Coinbase користи естонски банка LHV за обработка на плаќања кои сите се прават во евра. Велика Британија корисници мора да се повлече евра од Coinbase користење трансфери SEPA или преку мобилни банкарски апликации како што се Revolut.

Feroz рече: "Најголемата работа за мене е возен пристап до побрзо исплати…за сите корисници. Велика Британија корисници ќе бидат во можност да се депонира и повлече Стерлинг Стерлинг надвор во нивните банкарски сметки користејќи побрзо исплати ".


SharesPost 15x истражување предвидува раст во вреднувањето на blockchain компании во текот на следната 10 години

SharesPost, водечки снабдувач на доцен стадиум решенија приватна компанија ликвидност и приватните пазари на капитал истражување, го објави истражувачки извештај објаснува зошто смета дека вредноста на компаниите во просторот на blockchain може да надмине $2.5 трилиони во текот на следните десет години (15X потенцијал за раст во текот на тековната проценетата вредност) и како инвеститори да учествуваат во овој пазар.


Binance изврши размена на криптографија во Уганда

Binance е подигнувањето размена на крипто-фиат во Уганда. Новата платформа, Binance Уганда, ќе биде првиот обид на компанијата во Fiat-крипто тргување, поддршка на Уганда Шилинг.

Changpeng Жао, извршен директор и основач на Binance рече:
"Сметаме дека крипто има многу силна употреба случај во помалку развиените земји… Уганда [е] навистина интересна ситуација, само 11% од населението имаат банкарски сметки. Тоа е и предизвик и можност. Па тоа може да биде полесно да се донесе cryptocurrency како форма на валута наместо да се обидува да изврши притисок за донесување банка. Тоа е еден интересен експеримент – Африка е голем пазар, тоа е причината зошто ние сме таму. "

Компанијата, исто така, е поставена да започне во 2 или 3 повеќе локации во краток рок и продолжува да работи на прототип за нејзината децентрализирана размена.

Binance во моментов е една од најголемите размена cryptocurrency од дневниот трговијата тома, гледање $789 милиони во занаети во 24 часа за да притиснете време, според Coinmarketcap.


Coinbase да се отвори нова канцеларија во Портланд

Најголемата американска размена, Coinbase, отвора канцеларија во Портланд.

Според работа објавување на нивниот веб-сајт за Менаџер за поддршка на корисниците на, Coinbase е "сега за лансирање на Центарот за извонредност во Портланд, кој ќе се централизира нашата функција за поддршка на корисниците, помагајќи им обезбеди од светска класа искуство на клиентите. "Тие ќе бидат ангажирање колку што 100 луѓе за таа функција до крајот на годината.

Тина Bhatnagar, Coinbase потпретседател на операции, објави изјава,

"Отворањето на нова канцеларија во Портланд ќе ни помогне да се сместат во градот неверојатно талентирани, иновативни отворен код и blockchain заедници. Ние со нетрпение очекуваме да ангажирање богат извор на таленти на градот и има растечка технологија заедница. "


blockchain Вести 29.06.2018

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *