blockchain Вести 28 јануари 2018

Tether потврдува нејзиниот однос со ревизорот е завршена

tether, издавачот на доларот врзан cryptocurrency USDT на, рече дека нејзиниот однос со друштвото за ревизија Фридман LLP е завршена.

Фридман бил работат на ревизијата на Tether, кој има блиски врски со размена на cryptocurrency Bitfinex. Најгласните критичари на двете компании тврдат дека Tether е печатење токени од тенок воздух за да се вози до цената на Bitcoin за размена.

преку е-маил изјава изјава на портпаролот на чита:
“Потврдуваме дека односот со Фридман се раствора… Не е одредено да го води процесот, ниту кој било репер според кој се мери својот успех преседан.”


2-ри по големина град на Тајланд Chiang Mai гледа првата вендинг машина Bitcoin

вендинг машина Bitcoin е прв од ваков вид во вториот по големина град на Тајланд, која има нешто повеќе 1 милиони луѓе во провинцијата, ака “метро” Chiang Mai.

Машината има екран на допир и работи со скенирање на QR код (најверојатно со паметен телефон) за добивање на Bitcoin паричник адреса Bitcoin е испратена до. Исто така постои и отпечаток од прст скенер на машина.

Таа се наоѓа во елитното и популарни “Nimman” површина од Chiang Mai. На кафе се нарекува коцка 7 и е голем кафе со затворен и отворен за седење, како и сала за состаноци. Сопственикот рече дека тие се планира за прифаќање на Bitcoin за храна и пијалок во блиска иднина, со што ќе се приклучат на 5 други бизниси во градот прифаќање Bitcoin според coinmap.org


Пробиени Токио размена cryptocurrency да го отплати сопственици $ 425M

Токио-базирана размена cryptocurrency Coincheck Inc, во неделата изјави дека ќе се врати за 46.3 милијарди јени ($425 милиони) загуби од хакери пред два дена во една од најголемите досега кражби на дигитални пари.

Два извори со директен познавање на проблематиката Агенцијата за финансиски услуги во Јапонија (FSA) испрати известување до земјата околу 30 фирми кои работат виртуелната валута размена да ги предупреди на дополнителни можни сајбер-напади, барајќи од нив да ја засили безбедноста.


blockchain Вести 28 јануари 2018


автор: Сара Бауер


Hashflare искуства