blockchain Вести 28.08.2018

Крипто размена Huobi да се здобијат со јавноста фирма во $ 77 милиони договор

размена Cryptocurrency Huobi планира да стане најголем акционер на јавно претпријатие наведени во Хонг Конг - потег што, ако заврши, може да ја отвори вратата за Huobi да одам јавноста преку обратна преземање. Според акционерски обелоденувањата на Хонг Конг берза, јавното претпријатие е пренесување на повеќе од 221 милиони од своите обични акции на Ли Лин, претседателот на Huobi група, преку неколку подружници на Берзата.

Ли е подготвен да биде крајниот сопственик на 73.73% на Pantronics како најголем акционер значителни. Договорот, ако е одобрен, може да се даде Huobi можност да преземе јавна компанија и со тоа влезе во средно финансиски пазар - процес познат како обратна преземање. Претставник за Huobi рече крипто размена се 'уште чека на потврда и согласност од Хонг Конг берза.


Големи руски студии авиокомпанија blockchain за следење на плаќањата гориво

S7, една од најголемите авиокомпании во Русија, тестирани апликација blockchain-базирани што ја следи податоци и документи поврзани со процесот за гориво авиони. Авиокомпанијата соопшти дека суди на барањето да достави и снабдувач на гориво, Gazpromneft-Аеро, и Алфа-банка, најголемата приватна банка на Русија, на домашниот лет со седиште надвор од меѓународниот аеродром во Tolmachevo. заменик-шеф S7 е за информатичка технологија, вели “Ова е автоматизирана работа тргување помеѓу трите партии: банка, на авиокомпанијата и снабдувач на гориво…”

Според S7, податоците од пријавата акции за побарувачката на гориво на заедничка книга, копија од кој е раководен од страна на секој од трите партии. понатаму, плаќања за гориво може да се спроведе на мрежата, со дигитален фактури создадена преку паметни договор во текот на секоја tranasction. Целта е да се забрза трансакции “без да се бара аконтации и банкарски гаранции,” на авиокомпанијата изјави. Тој додаде дека како технологија е елиминиран “голем број на рачен работи,” целиот процес се “60 секунди.”


Иран открива националните cryptocurrency како американските санкции наѕираат

Теократска диктатурата на Иран ги откри деталите од својата национална cryptocurrency одговор на САД предводена од економски санкции. иднина cryptocurrency Иран е поддржана од риал и развиени на Линукс Фондацијата предводена отворен код Hyperledger тек. За разлика од децентрализирана cryptocurrencies како Bitcoin издадени во согласност со математичка формула, Иран дигитални риал е ослободен врз основа на одлуката на централна банка, Иранскиот дигитални валута не може да се минирани, и трансакција евиденција може да се пристапи само на приватен blockchain.

"Инфраструктурата би требало да биде како на располагање за иранските банки и активни компании во областа cryptocurrencies екосистем откако се тестирани и проверени.” Системот ќе биде суден како инструмент на меѓубанкарско плаќање во втората фаза 1, и локален медиум плаќање во фаза 2. Саид Mahdiyoun, заменик-директор на Врховниот совет сајбер простор, владата поврзани агенција надгледување на регулирање на иранскиот предлог дигитални валута рече дека напор е “за ослободување на Иран од притисокот на економската тактиката на администрацијата на Трамп.”


Бразилецот крипто инвестиции платформа Атлас пробиени, податоци за 264,000 корисниците протекоа

Бразилецот cryptocurrency инвестиции платформа Атлас е пробиени. Иако компанијата тврди средства на корисниците се безбедни, личните податоци на повеќе од 264,000 на своите клиенти е протекоа. Признавајќи инцидентот, Атлас издаде соопштение во кое открива дека ќе започне истрага за инцидентот, а работат со соодветни органи. Тој додаде дека иако хакери успеале да излегуваат во јавноста податоци за корисникот, нема средства беа украдени.

Атлас понатаму, истакна дека компанијата ќе биде донесување на нови безбедносни мерки & дека тоа е следење на погодените сметки. Според извештаите, за "безбедносни причини" повлекувања сметка во моментов се ограничени.


blockchain Вести 28.08.2018

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *