blockchain Вести 28.06.2018

MasterCard патенти анонимни blockchain трансакции

Финансиски услуги гигант Mastercard беше доделена неколку нови патенти blockchain оваа недела.

Еден патент истакнува систем кој го олеснува анонимни трансакции во текот на blockchain мрежа.

Според Mastercard, транспарентен природата на обичните blockchain трансакции е пречка за донесување на оваа технологија е за секојдневна плаќања. Тоа важи и за бизнисмените и за потрошувачите.

патент-членки на:

"Така, постои потреба за техничко решение при што на лице може да учествува во една трансакција каде трансакција детали може да биде објавена јавно да се обезбеди одговорност и доверба во податоците, додека сеуште обезбедува анонимност и неспособноста на другите да го следат поединечни трансакции или обем информации од трансакција партија идентификување на информации од двете страни на трансакцијата да ги задоволи потребите на доверливоста на секој ентитет се вклучени во трансакцијата. "


Корејската влада открива новата регулатива за криптографија

Главниот финансиски агенција на Јужна Кореја, Финансиски Услуги комисија го откри новиот крипто регулаторна рамка за крипто размена.

Властите, исто така, се испитуваат 3 големи банки Nonghyup, Хана банка, и Kookmin дека сме биле обезбедување на банкарски услуги и виртуелни сметки на крипто размена.

Вреди да се напомене дека странците не им е дозволено да ги користат локалните размена cryptocurrency да купуваат и продаваат дигитални средства.

Владата сака да го спречи повторното појавување на "Kimchi Премиум", забележувајќи движења сомнителни фонд во и надвор од cryptocurrency размена и банкарските сметки поврзани со cryptoexchanges. На Kimchi Premium е пренос на големи суми на капитал за единствена цел за искористување на поволната девизниот курс во Јужна Кореја.

Консензусот е новата политика се комуницира на легитимирање на секторот на локалната cryptocurrency.

Ова се смета за прв чекор на властите на Јужна Кореја се преземат кон правилно регулирање на пазарот cryptocurrency на земјата за прв пат во историјата.


Абу Даби започна регулатива за криптографија & даночната рамка

Регулаторот за меѓународните финансиски центар и слободна зона Абу Даби започна регулаторна и даночна рамка која ќе ги опфати услуги понудени од страна на самото место крипто размена, Чувари, и други посредници во областа.

Регулаторното тело за финансиски услуги на Абу Даби глобалниот пазар се обрати прашања околу заштитата на потрошувачите, безбедно чување, управување технологија, откривање / транспарентност, злоупотреба на пазарот и за регулирање на крипто размена средства.


Bithumb обновува $ 14 милиони од $ 31m изгуби во hack

Јужна Кореја размена cryptocurrency Bithumb вели дека ќе се опорави $ 14 милиони од $ 31m изгубени во последните недели се пробие.

Компанијата соработува со светски берзи за да се добијат некои од средствата, како и да се обиде и да се спречи понатамошна загуба.

Размената соопшти дека ќе продолжи прекинот на депозитите средства и повлекувањата на платформата.

По грабежот на минатата недела, 24-час обем на тргување на Bithumb значително се намали - од $400 милиони во тоа време да $124 милиони во моментов - податоци од CoinMarketCap емисии.


Апликација за разговор линија да започне крипто размена

Линија Corp., Најголемата пораки Јапонија, е отворање на размена cryptocurrency следниот месец.

размената, наречен Bitbox, ќе им понуди на тргување помеѓу повеќе од 30 виртуелни токени вклучувајќи Bitcoin & Litecoin, но не фиат валути. На веб-сајтот ќе биде достапен во 15 јазици на светот корисници. Bitbox ќе наплаќаат 0.1 проценти надомест за тргување, освен за оние кои се во Јапонија и САД.

Линија е, исто така, работи на самостојна мобилен стан за размена. Линија е, исто така, се применуваат за дозвола да се отвори размена cryptocurrency во Јапонија.


blockchain Вести 28.06.2018

5 коментари

  1. I’m really inspired together with your writing skills as smartly as with the layout to your weblog. Is that this a paid subject matter or did you modify it yourself? Anyway stay up the excellent quality writing, it’s uncommon to see a nice blog like this one today..

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *