blockchain Вести 27 јануари 2018

$524М NEM украдени во пробие на јапонски размена Coincheck

Јапонски размена cryptocurrency Coincheck потврди дека $524 милиони за дигитални валута е украдена, веројатно правејќи го најголемиот единствен пробие на берза, дури outweighing на планината. Gox прекршување на 2014.

Тоа е, според јапонски весник Asahi Shimbun, кој известува дека Coincheck рече дека некои 500 милиони единици на cryptocurrency познат како NEM, во вредност од околу 58 милијарди јени, биле земени од паричници на потрошувачите.

Влогот е сега падна на околу $430 милиони, со исплашени инвеститори продаваат своите имоти по гласините за пробие претходно во петокот.

Coincheck е, наводно, се уште се обидува да се утврди природата на нападот, но истакна дека и други cryptocurrencies не беа погодени. Некои критичари укажуваат на недостаток на мулти-SIG паричници Coincheck е, во која се потребни повеќе клучеви да го одобри трансакцијата, како дел од слабостите кои ни го олеснија пробие.

blockchain Вести 27 јануари 2018


Канадскиот енергетска компанија ќе користи природен гас за рудникот cryptocurrency

Со цените на природниот гас се очекува да остане ниска, Алберта еден производител излезе со нов начин да се зголеми крајна линија: користење на гас струја за напојување на компјутер сервери, кои ќе моето потенцијално профитабилен cryptocurrencies како Bitcoin.

Железниот мост ресурси ООД. објави дека ќе формира нова подружница наречена Железниот мост технологија, во обид да се приклучат на cryptocurrency и blockchain треска - но, исто така, да арбитража разликата помеѓу вредноста на Bitcoin, моментално во вредност од US $ 11.188 по паричка, и AECO гас, моментално во вредност од $1.98 за илјада кубни стапки.

Железниот мост планира да горат гас и производство на електрична енергија, и го користат електрична енергија за напојување на компјутерски хардвер рударството дигитална валута.

Под претпоставка дека 215 киловат часови електрична енергија се потребни за да се произведе еден Bitcoin, Железниот мост може да заработи US $ 49 на МКФ за гас.

Тоа е повеќе од 30 пати поголема од цената Железниот мост во моментов добива за својот гас, под претпоставка дека сегашната AECO и Bitcoin цени.

"Што се однесува до мене, секој сува производител на гас во индустријата треба да добие лифт за оваа вест, бидејќи одборите на директори се случува да се прашувам зошто компаниите не може да посвети дел од своето производство во тоа. ", рече GMP FirstEnergy заменик-претседател и ко-раководител на продажба на енергија и трговија Трент BOEHM.


blockchain Вести 27 јануари 2018


автор: Сара Бауер


Hashflare искуства