blockchain Вести 27.08.2018

Северна Кореја се подготвува да одржи крипто-конференција во октомври

Пјонгјанг, наводно, подготвува да биде домаќин на конференција blockchain, каде што ќе ја покажат "врвни криптографија и blockchain технологии." Северна Кореја

Наречен "Кореја Меѓународна конференција blockchain,"Инаугуративната конференција blockchain е хостиран од страна на Северна Кореја, Демократска Народна Република (Северна Кореја) во главниот град Пјонгјанг, почнувајќи од октомври. 1, во согласност со Yonhap вести штекер, цитирајќи извештаи од САД Радио Слободна Азија.

На конференцијата се очекува да привлече експерти од оваа област од целиот свет. овие експерти, според извештајот, ќе се сретне со "претставници на деловните субјекти Северна Кореја" На здравје. 3.

Северна Кореја излезе на ладно на крајот со неодамнешниот самит помеѓу Кореја лидери и онаа каде што Ким Јонг Ун се сретна U.S. Претседател Доналд Трамп, иако односи се влошени малку на крајот. Исто така постои и еден груб време маса за конференцијата која предвидува средби со врвот Кореја владини претставници и бизнис. Сепак, исто така има и голем број на знаци за предупредување кога станува збор за Северна Кореја и cryptocurrencies - тие се главно во врска со прашањата за хакирање и други измами кои се чини дека се излегува од земјата на крајот.

Во интервју за конкурс, експерт за безбедност тврди дека Северна Кореја се чини дека се обидува да ја покажат своите способности кога станува збор за "врвни криптографија и blockchain технологии."

Веста за настанот Пјонгјанг доаѓа по извештаите обвинувајќи Северна Кореја за стекнување cryptocurrencies преку нелегални средства. Лазар група, на компјутерскиот криминал синдикатот поврзани со оваа комунистичка земја осаменик, Неодамна беше објавено дека се распоредени нов Ransomware таргетирање бизниси.

Откако ransomware, наречен Хермес, инфицира домаќин систем, е-маил е испратен на организацијата бара итна исплата, и се заканува пораст на 0.5 БТК во откуп за секој ден ќе биде испратена порака unresponded.

Во неодамна објавениот извештај, Проверете Точка рече зародиш напад веќе обезбеди колку што е $640,000 од своите жртви, се смета дека е резултат на таргетирање на компании и организации со буџетот да плаќаат поголем откуп. Проверете Точка, која за првпат се изложени на измама, рече дека нападот бил многу поагресивни отколку претходните генерации на БТК Ransomware.


Пријави Kraken Дневен пазар за 26.08.2018

БТК
$6,683
↓ 0,60%
$26.9M
ЕТХ
$273.2
↓ 2,19%
$9.5M
BCH
$522.53
↓ 2.73%
$1.23M
XRP
$0.3230
↓ 1,53%
$1.15M
EOS
$4.93
↓ 2,18%
$942,342
ETC
$12.40
↓ 1,20%
$761,595
LTC
$56.79
↓ 1.73%
$481,492
XMR
$93.23
→ 0.00%
$399,913
ЦРТИЧКА
$142.8
↓ 0,72%
$211,440
Ushdt
$1.00
↑ 0,03%
$170,845
XLM
$0.2118
↓ 2.12%
$164,168
Зец
$135.0
↓ 2,58%
$149,567
REP
$19.25
↓ 0,36%
$119,193
милиони
$5.37
↓ 0,74%
$59,241
Дуждовата
$0.0025
↑ 5.22%
$10,257
GNO
$30.6
↓ 1,55%
$4,672

Kraken Дигитални Асет РАЗМЕНА
$42.2M со кои се тргува на сите пазари денес


blockchain Вести 27.08.2018

One comment

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *