blockchain Вести 27.07.2018

Nasdaq домаќин на затворен состанок врата да им помогне на озаконување на криптографија

Nasdaq Inc. има за цел да им помогне на озаконување на cryptocurrency индустрија & беше домаќин на состанокот зад затворени врати, претходно оваа недела во Чикаго, со претставници од околу половина дузина компании, вклучувајќи ги и традиционалните размена, како и Близнаци и други крипто пазари, според лице запознаени со настанот. Во фокусот на средбата, ова лице, рече, беше да се поттикне индустријата да се прават работите кои ќе го подобрат својот имиџ и да се провери нејзината потенцијална улога во глобалните пазари.

Портпаролот на Nasdaq потврди настанот се одржа. Меѓу темите беа импликациите на идната регулатива за cryptocurrencies, што потребните алатки се и ќе бидат потребни што надзор. Nasdaq откриени оваа недела дека тоа е обезбедување на технологија за да 5 крипто размена, вклучувајќи Близнаци и наздаровје виртуелни валути. Таму се очекува да биде еден непрекинат дијалог меѓу учесниците. Поради својата историја на неликвидност, кражба, измама и недостатокот на старателски услуги, Вол Стрит е бавно да се движат во просторот.


Технолошкиот гигант Hitachi развива blockchain-базиран систем за плаќање отпечатоци

Токио-базирани технолошки гигант Hitachi и телеком оператор KDDI се тестира биометриски, blockchain-базиран систем за да се спогоди исплати на мало. Користење на blockchain Hitachi е изграден на платформа Hyperledger ткаенини, системот за потврда на биометриски е дизајниран да се интегрираат забава систем е KDDI, овозможувајќи им на корисниците да се провери со талони во продавница набавки со користење само на прстите.

првично, системот за забава населба ќе биде суден во KDDI мало продавници се наоѓа во Токио и брза храна места на г-дин. крофна синџир. Според Hitachi, купувачи ќе ги регистрираат своите биометриски податоци, како и забава кредити кога ќе се запишат за користење на системот. Овие податоци потоа ќе бидат криптирани, пред да бидат зачувани на blockchain.


Банка на истражување на хартија Канада вели крипто централната банка може да донесе економски придобивки

Централната банка издаде cryptocurrency потенцијално може да донесе придобивки економска благосостојба за Канада и САД, според истражувач централната банка. Во квантитативни истражувања засновани на хартија објавено во четвртокот, на Банката на Канада S. Мохамад R. Davoodalhosseini вели добивки помош за воведување на Централната банка дигитална валута (CBDC) се проценуваат до 0.64% за Канада & до 1.6% за САД, во споредба со нивните економии, ако се користи само во кеш.

Врз основа на детални моделирање и математички пресметки, истражувачот тврди во весникот дека економската благосостојба на земјата - барем за Канада и САД - може да биде подобро со замена на пари со CBDC, предвидено спроведување не е исклучително скапи.


Пријави Kraken Дневен пазар за 26.07.2018

БТК
$8,269
↑ 1.67%
$58.7M
ЕТХ
$477.8
↑ 1,17%
$17.3M
XLM
$0.3296
↑ 2,07%
$5.15M
XRP
$0.4614
↓ 0,62%
$3.25M
EOS
$8.67
↑ 0,93%
$3.22M
BCH
$836.38
↑ 0,78%
$2.29M
ETC
$17.27
↑ 4.60%
$1.41M
LTC
$86.97
↑ 0,17%
$1.27M
Ushdt
$1.00
→ 0.00%
$1.07M
Зец
$228.7
↑ 5,49%
$769,658
XMR
$143.31
↑ 2.24%
$747,788
REP
$31.23
↑ 4.38%
$588,388
ЦРТИЧКА
$250.0
↑ 1,88%
$574,024
ICN
$0.603
↑ 1,51%
$81,991
Дуждовата
$0.0036
↓ 0.53%
$44,732
GNO
$51.2
↓ 0.66%
$37,737

Kraken Дигитални Асет РАЗМЕНА
$96.5M со кои се тргува на сите пазари денес


blockchain Вести 27.07.2018

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *